Finanse i Praca

Jak rosnące stopy procentowe mogą pomóc frankowiczom? "95 proc. z nich wygrywa w sądach"

Finanse i Praca

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Frankowicze: iść na ugodę czy walczyć w sądzie?
Frankowicze: iść na ugodę czy walczyć w sądzie? Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Wysoka inflacja sprawiła, że Narodowy Bank Polski zmuszony był podnieść stopy procentowe. W konsekwencji wzrosły raty kredytów. Paradoksalnie skorzystali na tym niektórzy frankowicze. Jak to możliwe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała dr Iwona Rzucidło, radca prawny.

Kto skorzysta na wysokich stopach procentowych?

Wysokie stopy procentowe utrudniają zaciągnięcie kredytu i powodują wzrost rat. Mimo że większość kredytobiorców nie jest z tego zadowolona, to niewielka grupa może na tym skorzystać. - Frankowiecze są jedną z nielicznych grup, która jest zadowolona z tego, że stopy procentowe rosną. Ci frankowicze, którzy już poszli do sądu, aby odzyskać swoje pieniądze od banków, mogą się cieszyć - w najlepszym wariancie - tzw. unieważnieniem, czyli stwierdzeniem nieważności umowy, a także odsetkami ustawowymi za opóźnienie - mówiła dr Iwona Rzucidło, radca prawny.

Dzięki wysokim stopom procentowym odsetki, które zostaną im zwrócone - będą wyższe. W praktyce oznacza to, że osoby, które przepłaciły kredyt, czyli zapłaciły więcej, niż pożyczyły, idąc do sądu, mogą domagać się zwrotu tych pieniędzy. Do tych środków doliczane są odsetki, a ich wysokość zależy od stóp procentowych - im wyższe, tym więcej pieniędzy musi zwrócić bank.

Co zrobić, kiedy mamy kredyt we frankach?

Kiedy okazało się, że umowy na kredyt we frankach był nie do końca zgodne z prawem, wiele osób zaczęło dochodzić swoich racji w sądzie. - Obecnie do 95 proc. frankowiczów wygrywa w sądach, przy dobrym poprowadzeniu sprawy. Wreszcie dostrzega się, jak bardzo niezgodna z prawem i nieuczciwa była ta umowa - mówiła.

Zdarzało się, że nikt nie tłumaczył i nie wyjaśniał osobom, które brały kredyt, zapisów zawartych w umowie. Na tym jednak nie koniec. - Kapitał pozostały do spłaty, nie tylko część odsetkowa, ale także kapitałowa, były uzależnione od kursu franka szwajcarskiego. Zdecydowana większość kredytobiorców w ogóle nie zdawała sobie z tego sprawy - tłumaczyła specjalistka.

Warto dodać, że idąc do sądu, możemy uzyskać unieważnienie kredytu lub jego odfrankowienie. - Unieważnienie umowy to najdalej idące orzeczenie. Polega ono na tym, że jak umowa jest nieważna, to tak, jakby nigdy nie była zawarta. Jak nie była zawarta, to trzeba przywrócić ten stan sprzed zawarcia umowy - mówiła specjalistka.

Co jeszcze można zrobić z kredytem we frankach? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego:  Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości