Wakacyjny przewodnik kulturalny. Festiwale, koncerty i spektakle, czyli gdzie warto pojechać na krótki urlop

ludzie festiwal
GettyImages / momcilog
Źródło: E+
Połowa wakacji za pasem, ale wciąż wiele osób planuje swój wypoczynek. Ci, dla których wakacje jeszcze się nie zaczęły, mogą skorzystać z szerokiej oferty kulturalnej. Z powodu pandemii, wiele teatrów - na ogół zamkniętych o tej porze - wciąż wystawia spektakle. Co więcej, oprócz przedstawień teatralnych, będzie można pójść na koncerty oraz wziąć udział w festiwalach.

Wakacje nad morzem – wydarzenia kulturalne, na które warto się wybrać

Dla wielu osób wakacje muszą równać się z odpoczynkiem na plaży, słońcem i długimi spacerami wzdłuż morza. Trzeba przyznać, że choć taka perspektywa brzmi obiecująco, to coroczne wyjazdy w te same miejsca mogą sprawić, że wkradnie się w nie nuda. Aby tego uniknąć, warto spojrzeć na wakacyjny wyjazd z innej perspektywy. Zamiast koncentrować się jedynie na biernym wypoczynku, warto postawić na aktywne sposoby spędzania wolnego czasu. Świetnym pomysłem jest śledzenie wydarzeń kulturalnych, których latem nad polskim morzem nie brakuje.

Od 19 do 22 sierpnia w Sopocie odbywać się będzie 10. edycja Festiwalu Literacki Sopot. Tym razem hasłem przewodnim będzie włoska literatura i kultura, a ostatniego dnia festiwalu odbędzie się wspólne czytanie "Boskiej komedii" Dantego. Co ciekawe, będzie to swojego rodzaju nawiązanie do tego, w jaki sposób Włosi radzili sobie z izolacją podczas początków pandemii, wiosną ubiegłego roku. Wszyscy pamiętamy słynne nagrania z Włoch, gdzie mieszkańcy zamknięci w swoich domach, wychodzili na balkony, aby śpiewać, grać, a nawet czytać wspomnianą "Boską komedię". W czasie festiwalu, poemat Dantego również będzie odczytywany z balkonów, a uczestnikiem może być każdy, kto wyrazi chęć udziału w wydarzeniu.

W Sopocie w dniach 21-28 sierpnia odbędzie się również Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction. Co ciekawe, zgromadzona publiczność nie tylko będzie oglądała prezentowane spektakle, ale również może brać czynny udział w dyskusjach z artystami. To nie jedyne kulturalne atrakcje, które odbędą się nad polskim morzem. W wakacje od 8 lipca do 19 sierpnia ma miejsce 48. edycja Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie. Koncerty zaplanowane są co czwartek o godzinie 20:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, a wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Wydarzenia kulturalne w polskich miastach – idealne miejsce na urlop

Ciekawe wydarzenia kulturalne czekają na turystów również w innych zakątkach Polski. W Lublinie od 29 sierpnia do 8 września odbędzie się Koncert Trzech Narodów. Mowa o Polsce, Niemczech i Izraelu, dlatego w koncercie wezmą udział orkiestry symfoniczne z tych trzech krajów. W dniach 3-8 sierpnia w Lublinie odbędzie się także Festiwal Kultury Żydowskiej, w ramach którego będzie można posłuchać koncertów, obejrzeć spektakle, a także wziąć udział w warsztatach. W ten sposób miasto chce przybliżyć mieszkańcom historię i kulturę Żydów. Muzyczne atrakcje czekają również na tych, którzy w drugiej połowie sierpnia przyjadą do Rzeszowa. Od 20 do 22 sierpnia będzie miała miejsce 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Rzeszów Carpathia Festival". Koncert, oprócz dobrej muzyki, ma na celu wypromowanie młodych, zdolnych artystów, którzy mają okazję wystąpić przed rzeszowską publicznością, proponując własne, autorskie utwory. Na uwagę zasługuje także Sochaczewski Festiwal Jazzowy, który potrwa od 8 do 29 sierpnia. Z cała pewnością to nie lada gratka dla miłośników jazzu, zwłaszcza, że wśród gwiazd festiwalu będą takie zespoły jak Włodek Pawlik Trio oraz Włodzimierz Nahorny Trio.

W połowie sierpnia warto również wybrać się do Jeleniej Góry, gdzie w dniach 13-15 sierpnia odbędzie się 38. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. W ramach festiwalu będzie można obejrzeć aż 13 spektakli, przygotowanych przez teatry z Polski, Włoch, Niemiec, Ukrainy i Belgii. Miłośnicy filmu z pewnością powinni na początku sierpnia pojawić się w Kazimierzu Dolnym, gdzie w dniach 31.07-08.08 odbędzie się 15. Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". Oprócz ciekawych propozycji filmowych, będzie można wysłuchać rozmowy z gościem specjalnym tegorocznej edycji, a będzie nim Agata Kulesza.

Organizatorzy imprez kulturalnych w Polsce nie zapomnieli również o najmłodszych widzach. Nie tylko dorośli, ale również dzieci będą mogły spędzić aktywnie czas. 8,15, 22 i 29 sierpnia w Kielcach odbędą się przedstawienia dla dzieci. Spektakle Teatru pod Kasztanem będą wystawiane na wolnym powietrzu, na podwórku teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona, dlatego należy wcześniej odebrać wejściówki. W repertuarze znajdą się takie tytuły jak "Brzuchatek", "O Wilku i Czerwonym Kapturku" oraz "O rybaku i Złotej Rybce".

Zobacz także:

Wydarzenia kulturalne w czasie pandemii. Czy za brak maseczki grozi kara?

Koncerty tylko dla zaszczepionych - czy to dobry pomysł?

Festiwal KINO 2021. NOWE HISTORIE: 1-9 maja na antenie TVN Fabuła

Dzień Dobry TVN/x-news

Autor: Martyna Trębacz

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości