Dziewczyny, wejdźcie do świata gier! "Kobiety wnoszą empatię i różnorodność"

Dziewczyny w świecie gier
Dziewczyny, wejdźcie do świata gier
Źródło: Dzień Dobry TVN
W Polsce jest 17 milionów graczy, w tym 8 milionów to kobiety. W Dzień Dobry TVN dr Bianka Siwińska oraz Agnieszka Szamałek-Michalska opowiedziały o programie mentoringowo-stypendialnym "Dziewczyny w grze", który ma na celu wesprzeć rozwój młodych kobiet w świecie gamingu.

Dziewczyny w grze - rusza program mentoringowo-stypendialny

"Dziewczyny w grze" to projekt stworzony przez CD PROJEKT RED oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. Ma on na celu zachęcić uczennice do rozwoju w branży IT oraz wzbogacenia rynku gier swoim talentem i osobowością.

- Nasz program powstał po to, żeby ośmielić dziewczyny i przełamać taki stereotyp, że gry robią faceci. (...) A rzeczywistość jest dużo bardziej zróżnicowana - wyjaśniła Agnieszka Szamałek-Michalska, managerka ds. kultury wewnętrznej.

Program skierowany jest do uczennic starszych klas liceów i techników z mniejszych miejscowości, do 50 tysięcy mieszkańców.

- Preferencja jest z mniejszych miejscowości, natomiast jeśli będzie dziewczyna z większej miejscowości, to też na pewno z zainteresowaniem tę aplikację przeczytamy i też takie dziewczyny zapraszamy - podkreśliła dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Dziewczyny w grze. Kto może się zgłosić?

Organizatorzy programu mentoringowo-szkoleniowego szukają dziewczyn, które są ambitne, interesują się m.in. nowymi technologiami, informatyką, muzyką i szeroko rozumianą plastyką. Co odróżnia gry opracowane przez panie?

- Kobiety często tworzą gry takie o szerszym kontekście społecznym, np. o depresji, gry o zmianie klimatu. Jak tworzą postacie kobiece, to też robią je mniej stereotypowe, mniej zseksualizowane w taki bajkowy, dziwny sposób. Proponują, żeby te bohaterki były bardziej codzienne, normalne, zróżnicowane. Kobiety wnoszą empatię i różnorodność do gier - stwierdziła dr Bianka Siwińska.

Na laureatki programu "Dziewczyny w grze" czeka dwadzieścia rocznych stypendiów w wysokości 1000 zł miesięcznie, cykl warsztatów poświęconych różnym aspektom tworzenia gier wideo, a także indywidualna opieka mentorska specjalistów z CD PROJEKT RED. Rekrutacja potrwa do 10 grudnia 2021 roku.

Zobacz wideo:

podziel się:

Pozostałe wiadomości