Dzień Przeciążenia Ziemi
Dzień Przeciążenia Ziemi nie ma regularnej daty. Ta uzależniona jest od tego, kiedy zapotrzebowanie i zużycie przez ludzkość naturalnych surowców przekracza zdolność do ich dostarczenia bądź odtworzenia w ciągu roku przez naszą planetę. Wylicza się go poprzez podzielenie ogółu zasobów naturalnych biosfery przez światowy ślad ekologiczny. Następnie mnoży się przez liczbę dni w roku. W tym roku dzień ten przypadł 2 sierpnia, a światowa konsumpcja jest na poziomie 1,7 zasobów planety.
Zużywamy więcej, niż Ziemia jest w stanie zaoferować
W Polsce kupujemy dużo za dużo - wynika z raportu "Konsumenci a gospodarka obiegu zamkniętego" Eurostatu. Nie liczmy się przy tym z kosztami ekologicznymi. W efekcie Dzień Długu Ekologicznego dla naszego kraju miał miejsce już 2 maja. W tym samym miesiącu dzień ten przypadł także m.in. w Niemczech, Francji oraz w Japonii. Nasuwa się więc pytanie, czy konsumpcja na tak dużą skalę jest konieczna i co z nią zrobić.
-Człowiek, wytwarzając produkty, wpływa na środowisko – bezpośrednio i pośrednio – na wiele sposobów: zaczynając od zużywania zasobów, takich jak woda, minerały, gleba, po emisje zanieczyszczeń do wody, gleby, powietrza oraz zakłócenie struktur i procesów przyrodniczych. Uświadomienie sobie tych wszystkich konsekwencji związanych z konsumpcją jednego produktu powinno skłaniać do nabywania dóbr rzeczywiście potrzebnych oraz tych, których wytworzenie jest możliwie neutralne dla środowiska – komentuje dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, realizującego projekt Klimada 2.0.
Kluczowe jest też marnotrawienie, które ma swoje konsekwencje nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale również globalnym - ekonomicznym, społecznym i ekologicznym. Jak podkreślił Robert Łaba z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego "w Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kilogramów żywności w całym łańcuchu żywnościowym, a aż 92 kg w polskich domach. To tak jakby każdego dnia, przez cały rok, w każdej sekundzie Polacy tylko w swoich domach wyrzucali 184 bochenki chleba". Kluczowe więc staje się przeciwdziałanie marnotrawieniu.
Jak ograniczać marnowanie surowców?
Od lat mówi się o ekologii, coraz popularniejsze stają się ruchy less waste i zero waste. Podstawową zasadą, którą warto się kierować dążąc do zmniejszenia marnowania surowców i marnotrawienia jest 5R:
- Refuse – Odmawiaj
- Reduce – Redukuj
- Reuse – Użyj ponownie
- Recycle – Przetwarzaj i przerabiaj
- Rot – Kompostuj
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- OszczędzaMY na zakupach i nie tylko. Jak wydawać mniej?
- Urządzenia, które zużywają najwięcej prądu. Jak oszczędzać energię elektryczną?
- Lek na niekontrolowany konsumpcjonizm
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images