Dzień Przeciążenia Ziemi - od teraz wszyscy żyjemy na kredyt. Może nas to słono kosztować

Dzień Przeciążenia Ziemi - od teraz wszyscy żyjemy na kredyt. Może nas to słono kosztować
Technologie w służbie ekologii
Źródło: Dzień Dobry TVN
Od 2 sierpnia zużywamy więcej, niż Ziemia jest w stanie stworzyć. Ponadto sami produkujemy znacznie więcej odpadów, niż jest ona w stanie wchłonąć. Z tego powodu powstał Dzień Przeciążenia Ziemi. Co zrobić, aby zapobiegać takiemu nadwyrężaniu naszej planety?

Dzień Przeciążenia Ziemi

Dzień Przeciążenia Ziemi nie ma regularnej daty. Ta uzależniona jest od tego, kiedy zapotrzebowanie i zużycie przez ludzkość naturalnych surowców przekracza zdolność do ich dostarczenia bądź odtworzenia w ciągu roku przez naszą planetę. Wylicza się go poprzez podzielenie ogółu zasobów naturalnych biosfery przez światowy ślad ekologiczny. Następnie mnoży się przez liczbę dni w roku. W tym roku dzień ten przypadł 2 sierpnia, a światowa konsumpcja jest na poziomie 1,7 zasobów planety. 

Zużywamy więcej, niż Ziemia jest w stanie zaoferować

W Polsce kupujemy dużo za dużo - wynika z raportu "Konsumenci a gospodarka obiegu zamkniętego" Eurostatu. Nie liczmy się przy tym z kosztami ekologicznymi. W efekcie Dzień Długu Ekologicznego dla naszego kraju miał miejsce już 2 maja. W tym samym miesiącu dzień ten przypadł także m.in. w Niemczech, Francji oraz w Japonii. Nasuwa się więc pytanie, czy konsumpcja na tak dużą skalę jest konieczna i co z nią zrobić.

-Człowiek, wytwarzając produkty, wpływa na środowisko – bezpośrednio i pośrednio – na wiele sposobów: zaczynając od zużywania zasobów, takich jak woda, minerały, gleba, po emisje zanieczyszczeń do wody, gleby, powietrza oraz zakłócenie struktur i procesów przyrodniczych. Uświadomienie sobie tych wszystkich konsekwencji związanych z konsumpcją jednego produktu powinno skłaniać do nabywania dóbr rzeczywiście potrzebnych oraz tych, których wytworzenie jest możliwie neutralne dla środowiska – komentuje dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, realizującego projekt Klimada 2.0.

Kluczowe jest też marnotrawienie, które ma swoje konsekwencje nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale również globalnym - ekonomicznym, społecznym i ekologicznym. Jak podkreślił Robert Łaba z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego "w Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kilogramów żywności w całym łańcuchu żywnościowym, a aż 92 kg w polskich domach. To tak jakby każdego dnia, przez cały rok, w każdej sekundzie Polacy tylko w swoich domach wyrzucali 184 bochenki chleba". Kluczowe więc staje się przeciwdziałanie marnotrawieniu.

Jak ograniczać marnowanie surowców?

Od lat mówi się o ekologii, coraz popularniejsze stają się ruchy less waste i zero waste. Podstawową zasadą, którą warto się kierować dążąc do zmniejszenia marnowania surowców i marnotrawienia jest 5R:

  1. Refuse – Odmawiaj
  2. Reduce – Redukuj
  3. Reuse – Użyj ponownie
  4. Recycle – Przetwarzaj i przerabiaj
  5. Rot – Kompostuj

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości