Międzynarodowy Dzień Bez Stanika

Kobieta w białym staniku
Dzień Bez Stanika. Jak dobrać odpowiedni?
Źródło: Fot. Emelie Ollila/Getty Images
Światowy Dzień Bez Stanika to święto, w czasie którego kobiety mogą wreszcie “uwolnić” swoje piersi od codziennych ograniczeń, jakimi są biustonosze. Oczywiście mogą czynić to każdego dnia, ale w czasie tego święta wręcz “wypada” to uczynić!

Kobiety noszą biustonosze już od czasów starożytnej Grecji, kiedy to pomagały im w uprawianiu sportów. Dziś funkcja biustonosza jest już zupełnie inna. Co ciekawe, mimo że biustonosz ma tak długą historię, jego współczesny odpowiednik powstał dopiero na początku XX wieku. Był to dokładnie rok 1910, a jego wynalazczynią jest Caresse Crosby, patronka sztuki i artystów, a także wydawczyni. Kolejnym krokiem ku biustonoszowi, jaki znamy dziś, był model ze wzmocnionymi miseczkami, które poniekąd rozdzielały piersi, zaprojektowany w 1943 roku specjalnie dla Jane Russell do roli w filmie “Wyjęty spod prawa”. Lata 60. i 70. zapowiadały rewolucję - feministki głośno nawoływały do odrzucenia biustonoszy. Tak się jednak nie stało, także ze względu na wymogi ubioru, które wciąż obowiązują w pracy.

Kiedy jest Dzień Bez Stanika?

Na 30 maja przypada Dzień Bez Stanika, choć bywa również obchodzony 9 lipca i 13 października. To dzień, w którym spokojnie możesz porzucić tę część garderoby, choć oczywiście wszystko zależy od Ciebie i twojego dobrego samopoczucia. Jeśli bez biustonosza czujesz się źle - nie ma problemu, nie musisz go zdejmować. Jeśli jednak traktujesz stanik jako niewygodną “zbroję”, którą codziennie musisz na siebie zakładać, możesz z czystym sumieniem tego dnia go porzucić.

Światowy Dzień Bez Stanika to przede wszystkim święto wszystkich kobiet, w czasie którego mogą pomyśleć o tym, co je ogranicza. Biustonosz jest pewnego rodzaju symbolem tego co przeszkadza i uwiera, dlatego - pozbądź się go! Czas najwyższy zerwać ze stereotypami i robieniem tego, czego wymaga od nas społeczeństwo. Dzień chodzenia bez stanika powinien być przez nas obchodzony, choćby symbolicznie, każdego dnia!

Zobacz film: Dzień bez stanika - czy gwiazdy go obchodzą? Źródło: Dzień Dobry TVN

30 maja - Dzień Bez Stanika

Geneza tego święta nie jest do końca jasna. Pomysł prawdopodobnie powstał w Stanach Zjednoczonych, choć nie da się konkretnie wskazać jego autora. Oczywiście nie jest to idea nowa. Feministki w latach 60. i 70. XX w. nawoływały przecież do zrzucenia biustonoszy, które stanowiły dla nich symbol ucisku kobiet ze strony mężczyzn. Co ciekawe, nie wiemy nawet, czy pomysłodawcą współczesnego święta jest kobieta czy mężczyzna, którego mogła skusić wizja oglądania kobiecych kształtów w pełnej krasie.

Jak właściwie dobrać biustonosz?

Święto to może być pretekstem także do mniej symbolicznych, bardziej realnych rozważań. Poprawnie dobrany biustonosz ma bardzo duże znaczenie dla naszej wygody i komfortu - źle wybrany biustonosz może nawet powodować problemy ze zdrowiem! Bardzo ważny jest obwód stanika - nie powinien być ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny - zbyt ciasny biustonosz, co oczywiste, sprawi, że będziesz czuła się ściśnięta, a dodatkowo utrudni to krążenie krwi w całej klatce piersiowej. Zbyt luźny stanik to też nic dobrego - piersi są wtedy podtrzymywane przez same ramiączka, które z kolei uciskają nam ramiona. Pamiętaj też, że miseczki oraz długość ramiączek powinny zostać odpowiednio dopasowane. Niewłaściwie skrojony lub błędnie dobrany stanik może prowadzić także do deformacji i obrzęków piersi oraz problemów z kręgosłupem. Może - paradoksalnie - dzień bez biustonosza będzie dobrym momentem na odwiedziny u brafitterki, czyli osoby, która zajmuje się odpowiednim dopasowywaniem bielizny.

Jeśli wolisz poradzić sobie z tą kwestią sama, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak sprawdzić, czy biustonosz jest dobrany prawidłowo:

· Tylna strona biustonosza nie podnosi się na plecach do góry. Zamiast tego znajduje się na tym samym poziomie, co jego przednia część.

· Miseczki mieszczą piersi w całości - piersi nie tworzą wybrzuszeń nad miseczkami ani nie wystają u dołu miseczki,

· Miseczki przylegają do klatki piersiowej wokół piersi. Po bokach są mniej więcej na wysokość środka pachy.

· Ramiączka podnoszą nieco piersi, ale nie wbijają się w ramiona, powodując ból, nie są też zbyt luźne - nie powinny one dać się podciągnąć wyżej niż na długość czterech palców ponad ramię.

Stanik a nasze zdrowie

Prawidłowo dobrany biustonosz nie powoduje problemów ze zdrowiem. Kłopot pojawia się wtedy, gdy stanik jest źle dopasowany - mogą pojawić się bóle pleców, dolegliwości barków, ramion, a także bóle głowy. Jeśli masz jakieś problemy z plecami, to lepiej skorzystaj z porady specjalisty przy wyborze bielizny.

Doskonałym wręcz świętowaniem Dnia Bez Stanika będzie wizyta u ginekologa. Pamiętajmy, że profilaktyka jest najskuteczniejszą metodą walki z rakiem piersi i szyjki macicy. Powinnaś chodzić na badania co najmniej raz do roku, a samodzielnie badać piersi tak często, jak to możliwe.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Emelie Ollila/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Młoda nauczycielka ma 9 zasad, które stosuje w pracy z dziećmi. "Czy ty jesteś prawdziwa?"

Młoda nauczycielka ma 9 zasad, które stosuje w pracy z dziećmi. "Czy ty jesteś prawdziwa?"

Dawid Woliński wydaje fortunę na ubrania. Kwota robi wrażenie

Dawid Woliński wydaje fortunę na ubrania. Kwota robi wrażenie

Jak nauczyć kota sztuczek? "Nie pracują za darmo"

Jak nauczyć kota sztuczek? "Nie pracują za darmo"

Jak zrobić pizzę idealną? Swój sekret zdradził uczestnikom "MasterChef Nastolatki" mistrz pizzy Valerio Valle

Jak zrobić pizzę idealną? Swój sekret zdradził uczestnikom "MasterChef Nastolatki" mistrz pizzy Valerio Valle

Zdradza sekrety córki jej ojcu. Psycholog: "To może mieć długofalowe konsekwencje"

Zdradza sekrety córki jej ojcu. Psycholog: "To może mieć długofalowe konsekwencje"

Natalia Lesz zapowiada płytę. Na naszej scenie wykonała utwór "Warszawski deszcz"

Natalia Lesz zapowiada płytę. Na naszej scenie wykonała utwór "Warszawski deszcz"

Egzamin ósmoklasisty nie jest obowiązkowy dla każdego. Kto nie musi do niego podchodzić?

Egzamin ósmoklasisty nie jest obowiązkowy dla każdego. Kto nie musi do niego podchodzić?

Czy Polacy reagują na agresję, kiedy są jej świadkami? Wyniki eksperymentu zaskakują

Czy Polacy reagują na agresję, kiedy są jej świadkami? Wyniki eksperymentu zaskakują

Lista zakazanych produktów dla psów i kotów. Jeden z nich "doprowadza do niedrożności jelit"

Lista zakazanych produktów dla psów i kotów. Jeden z nich "doprowadza do niedrożności jelit"

Małgorzata Rozenek-Majdan zmierzyła się z Łukaszem Orbitowskim

Małgorzata Rozenek-Majdan zmierzyła się z Łukaszem Orbitowskim