Styl życia

"Dziadek do orzechów". Dlaczego warto pokazać go dziecku? "To najbardziej świąteczne przedstawienie baletowe"

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Nie ma świąt bez "Dziadka do orzechów"

"Dziadek do orzechów" to jeden z najsłynniejszych baletów. Opowiada historię małej dziewczynki i niezwykłego świata, w którym wszystkie zabawki ożywają. Dlaczego ta historia ciągle nas zachwyca? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Davies, choreografką, pedagogiem baletu, założycielką szkoły Młody Balet Polski oraz młodymi baletnicami.

"Dziadek do orzechów". Co nas zachwyca w tej historii?

"Dziadek do orzechów" do jeden z najbardziej znanych baletów Piotra Czajkowskiego. Został oparty na opowiadaniu E.A.T. Hoffmanna.

- To takie najbardziej świąteczne przedstawienie baletowe. Jest to opowieść o Klarze, małej dziewczynce, która podczas spotkania bożonarodzeniowego z przyjaciółmi i innymi rodzinami otrzymuje w prezencie dziadka do orzechów. Taką kukiełkę. Ona później ożywa w czasie nocy bożonarodzeniowej i tańczy, walczy z Królem Myszy. Dzieją się rzeczy magiczne - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Davies, choreografka, pedagog baletu.

Anna Davies pracuje z młodymi baletnicami. Jakim wyzwaniem jest dla nich granie w "Dziadku do orzechów"? - Przede wszystkim jest to ogromne wyzwanie pokonania tremy. Przygotowani jesteśmy do tańca. Codziennie uczymy się, ćwiczymy taniec klasyczny. Natomiast wyjście na scenę jest dużym przeżyciem emocjonalnym, bo przeistaczamy się w daną postać - podkreśliła.

Zobacz wideo: Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Czy młode baletnice znały wcześniej "Dziadka do orzechów"?

"Dziadek do orzechów" to balet, który powstał z myślą o dorosłych. Jednak powstają wersje dostosowane do dzieci. W ten sposób mogą się one oswajać i poznawać balet.

Czy młode baletnice widziały wcześniej "Dziadka do orzechów"? - Tak, to jest super balet. Od razu widać, jak tancerze czują to, jak tańczą z całej mocy - opowiadała jedna z młodych tancerek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek-Linda/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości