Styl życia

Kiedy można jeździć rowerem po chodniku? Film opublikowany przez policję zaskoczył internautów

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
moto.pl, TikTok
Kobieta na miejskim rowerze.

Letnia aura zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, w tym także do korzystania z uroków jazdy na rowerze. Z myślą o wszystkich miłośnikach jednośladów lubelska policja opublikowała w mediach społecznościowych krótki film. Nagranie dotyczące przepisów ruchu drogowego wywołało nie lada sensację w sieci. Okazało się, że rowerzyści często decydują się jeździć po chodniku, nawet jeśli grozi za to mandat.

Kiedy można jeździć rowerem po chodniku?

Z nadejściem słonecznych dni w polskich miastach zaczyna pojawiać się coraz więcej rowerów. Pasjonaci jazdy jednośladem zwykle przemieszczają się po ulicach i ścieżkach rowerowych, ale można zauważyć ich także na chodnikach. Lubelska policja postanowiła zwrócić uwagę na ten problem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, jazda po chodniku dozwolona jest tylko w określonych przypadkach. Zostały one jasno przedstawione w nagraniu, które znalazło swoje miejsce w mediach społecznościowych.

- Pierwszy to wtedy, kiedy opiekujemy się dzieckiem do lat 10. Drugi - kiedy mamy niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli na przykład opady śniegu, deszczu, silny wiatr czy gołoledź na drodze. Trzeci przypadek zachodzi wtedy, kiedy na danym odcinku drogi obowiązuje nas prędkość powyżej 50 km/h, a chodnik jest na tyle szeroki, że zmieścimy się i my i osoby piesze - wyjaśniła funkcjonariuszka lubelskiej komendy. W tym miejscu warto podkreślić, że film został opatrzony stosownymi adnotacjami, ułatwiającymi zaznajomienie się z kodeksem.

Policja wyjaśnia przepisy na TikToku

Znajomość praw i obowiązków rowerzystów pozwala uniknąć groźnych sytuacji na drodze, ale i mandatu. Okazuje się jednak, że nie wszyscy kierowcy jednośladów zgadzają się z przepisami. Świadczą o tym liczne komentarze, które pojawiły się pod przygotowanym przez policję nagraniem.

- Trzecim przypadkiem powinien być strach przed jazdą po ulicy. Chyba własne bezpieczeństwo jest najważniejsze, tak? Wolę jechać i dostać mandat na chodniku, niż ryzykować jadąc po jezdni, gdzie auto może we mnie wjechać. Czyli połowa rowerzystów powinna dostać mandaty. Powinien być jeszcze jeden przypadek: strach. Kultura kierowców i znajomość przepisów jest na okropnie niskim poziomie. Boję się jeździć po ulicy. Zawsze jeździłam po chodniku i tego nie zmienię - pisali pod filmem użytkownicy TikToka.

@policjalubelska Kiedy możesz jechać rowerem po chodniku?#pomagamyichronimy @polskapolicja dźwięk oryginalny - policjalubelska

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: moto.pl, TikTok

Źródło zdjęcia głównego: Hinterhaus Productions/Getty Images/TikTok

Pozostałe wiadomości