Skater to nie tylko określenie osoby jeżdżącej na deskorolce. Czym jeszcze się charakteryzuje?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Skater

Skaterzy jako subkultura nie wyznają żadnej ideologii. Ich największą wartością jest sport, czyli jazda na rolkach lub deskorolce. Skaterami określa się również osoby wybierające rower oraz snowboard. Warto sprawdzić, jakie są najważniejsze cechy tej grupy społecznej.

Skaterzy najbardziej kochają swój sport. On zastępuje im ideologię, sposób na życie i wizję świata. Choć zdaniem wielu nie powinno się ich traktować jako odrębną subkulturę, to ze względu na silne przywiązanie do wyznawanych sportowych wartości, skating uznaje się za przejaw współczesnej kultury masowej.

Zobacz wideo: Sport to zdrowie

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Skaterzy – ogólna charakterystyka

Określenie skater (czyli deskorolkarz) wzięło się od skateboardingu, czyli jazdy na deskorolce, która wywodzi się z surfingu. Historia tego sportu sięga lat 70., gdy w Kalifornii po raz pierwszy pojawili się miłośnicy wodnego szaleństwa. Współcześnie subkultura obejmuje głównie osoby, które jeżdżą na rolkach, deskorolce, rowerze i snowboardzie. Ze względu na swój specyficzny, sportowy image, skaterzy często są myleni z hip-hopowcami, którzy stanowią odrębną subkulturę. Socjolodzy skaterów często kwalifikują jako kontrkulturę, w ramach której obowiązują określone kanony dotyczące mody, stylu życia i muzyki. Choć współczesny wizerunek deskorolkarza jest dużo łagodniejszy, pierwotnie był on dużo bardziej buntowniczy, wręcz nonkonformistyczny. Ten agresywny image spopularyzował w 1981 roku tematyczny amerykański magazyn Thrasher. Skaterzy z zasady nie są przywiązani do żadnej ideologii. Najważniejszy jest dla nich sport, który traktują niemal jak religię. Chodzi im tylko o to, by dobrze się bawić i doskonalić swoje umiejętności. Miejscami, gdzie spotykają się skaterzy i ćwiczą swoje triki, są skate parki, czyli specjalnie przystosowane place, na których terenie znajdują się rampy, bieżnie, górki, przeszkody oraz inne przyrządy do wykonywania skatowskich wyczynów. Pomimo że skaterzy są przyjaźnie nastawieni do świata i ludzi, nie przejawiając agresji w swoim zachowaniu, społeczeństwo nie jest zbyt przychylnie do nich nastawione. Często nie są mile widziani w miejscach, w których ćwiczą. Powodem tego negatywnego nastawienia może być fakt, że skaterzy często są również grafficiarzami, którzy ozdabiają miejskie budynki swoimi dziełami. Wśród społeczności skaterskiej istnieje nawet prawdziwa legenda – amerykański skater Tony Hawk, mistrz sportu deskorolkowego i prekursor wielu trików. Kultura skate w Polsce działa bardzo prężnie, skupiając wokół siebie coraz więcej miłośników tego typu sportów. O popularności świadczą coraz częściej organizowane mistrzostwa w jeździe na deskorolce. Zawody podzielone są na kategorie wiekowe (do 16. roku życia i po 16. roku życia) oraz ze względu na płeć (kobiety i mężczyźni). Najlepsi skaterzy w Polsce rywalizują ze sobą na triki, a ci, którzy zrobią największe wrażenie na sędziach, zdobywają najwyższe noty. Za organizację mistrzostw odpowiada Polish Skate Federation, organizacja promująca sporty deskorolkowe w Polsce.

Czym wyróżnia się wizerunek skaterów?

Skaterzy ubierają się w bardzo luźne ubrania. Ze względu na wykonywane na desce triki, stroje nie mogą krępować ruchów i powinny być wygodne. Ważne jest, aby ubrania były markowe. Zarówno skater boy, jak i skater girl lubią nosić czapki z daszkiem, bluzy z kapturem, nisko opuszczone spodnie i sportowe buty lub trampki. Duże znaczenie ma również dobrze dobrany t-shirt skatera. Powinien posiadać odpowiedni nadruk, związany z deskorolkową kulturą lub ulubionym zespołem muzycznym. Wiele pań rozpoczynających swoją przygodę ze skateboardingiem będzie poszukiwało stylistycznych inspiracji, aby dobrze zaprezentować się podczas jazdy na desce. Warto tutaj sprawdzić, czym jest i co to znaczy skater dress. To fason sukienki dopasowany w talii i biuście, ale rozkloszowany u dołu, o długości przed kolano. Jej krój przypomina ubiór łyżwiarki figurowej, ale wygląda bardziej młodzieżowo. Istnieje kilka typów skater dress, które można nosić w zależności od okazji. Kobiety identyfikujące się z kulturą skate z pewnością wybiorą fason sportowy. Skaterzy przywiązują także wagę do gadżetów, takich jak drogi telefon, odtwarzacz mp3, luksusowy zegarek lub iPod.

Zobacz wideo: Przyszła wiosna, czas na deskę

Przyszła wiosna, czas na deskę
Przyszła wiosna, czas na deskę Źródło: Dzień Dobry TVN

Nieoficjalna typologia skaterów

W ramach tej subkultury można wyróżnić kilka podgrup, różniących się upodobaniami, wykonywanymi trikami oraz rodzajem ulubionej muzyki. Dla deskorolkarzy to ważne kryterium, według którego dobierają się w odpowiednie grupy i wspólnie ćwiczą wymyślane manewry na desce, rolkach lub rowerze. Podstawowy podział:

  • proskater – osoba, która posiada bardzo dobre umiejętności i często jest sponsorowana przez firmy deskorolkowe;
  • skate-punk – skater, który słucha muzyki metalowej i punkowej, umiejący wykonywać bardzo niebezpieczne triki;
  • skate-raper – charakteryzuje się technicznym stylem jazdy i bardzo luźnym ubiorem, słucha hip-hopu oraz rapu;
  • zwykły skater – ma dowolny styl jazdy i różnorodny gust muzyczny;
  • poser – skater, który nie potrafi wykonać żadnego triku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Fran Polito/Getty Images

Pozostałe wiadomości