Coraz mniej osób bierze pożyczki na święta. "To jest bardzo dobry trend"

Coraz mniej osób bierze pożyczki na święta. "To jest bardzo dobry trend"
Coraz mniej osób bierze pożyczki na święta. "To jest bardzo dobry trend"
Źródło: gettyimages/ Stadtratte

Jak duży odsetek Polaków decyduje się wziąć pożyczkę, by przygotować święta? Badanie na ten temat przeprowadzili UCE Research i Grupa Offerista. Jak się okazało, wyniki raportu różnią się od tych publikowanych jeszcze 2-3 lata temu. Dlaczego?

Dr Katarzyna Kalata
Czy pracownik może odmówić pracy w święta?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pożyczki na święta - badanie

Przygotowania do świąt są kosztowne. Niestety, nie każdy dysponuje budżetem, który pozwoli mu zorganizować wymarzone święta w rodzinnym gronie. Niektórzy więc decydują się na drobne lub większe pożyczki i mają zamiar spłacić je po świętach lub w kolejnych miesiącach.

UCE Research i Grupa Offerista stworzyli badanie, w którym sprawdzono, jak Polacy planują organizację tegorocznych świąt. Jak wynika z raportu, plan na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, kredytu w banku, parabanku bądź u znajomych czy rodziny ma 11,2 proc. badanych.

83 proc. respondentów nie zamierza brać pożyczek, a 3,6 proc. jest niezdecydowanych.

Świąteczne trendy się zmieniają

Wyniki badania różnią się od tych publikowanych jeszcze 2-3 lata temu. Wcześniej, nawet ponad 20 proc. respondentów zapożyczało się na święta.

- Jednak Polacy odchodzą od starej maksymy: zastaw się, a postaw się. Nie chcą się niepotrzebnie zadłużać. To jest bardzo dobry trend - zaznaczył współautor badania Robert Biegaj z Grupy Offerista. Autorzy badania podkreślają jednak, że poczucie wstydu przed przyznaniem się do zaciągania pożyczek może w jakiś sposób wpływać na wynik.

Co jeszcze wynika z badań? O zaciągnięciu pożyczki na święta myślą najczęściej osoby młodsze (w wieku 25-34 lat i 18-24 lat).

- Osoby młode przeważnie nie czują większych zagrożeń. Do tego z reguły mają mniejsze oszczędności. Często też pożyczają pieniądze bezmyślnie i ponad stan - tłumaczył Robert Biegaj.

Co ciekawe, największy odsetek planujących zaciągnąć pożyczkę (17,7 proc.) stanowią zarabiający ponad 9 tys. zł miesięcznie oraz ci osiągający dochód w widełkach 7 000-8 999 zł (16,1 proc.).

Więcej w TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości