Jak duży odsetek Polaków decyduje się wziąć pożyczkę, by przygotować święta? Badanie na ten temat przeprowadzili UCE Research i Grupa Offerista. Jak się okazało, wyniki raportu różnią się od tych publikowanych jeszcze 2-3 lata temu. Dlaczego?
Pożyczki na święta - badanie
Przygotowania do świąt są kosztowne. Niestety, nie każdy dysponuje budżetem, który pozwoli mu zorganizować wymarzone święta w rodzinnym gronie. Niektórzy więc decydują się na drobne lub większe pożyczki i mają zamiar spłacić je po świętach lub w kolejnych miesiącach.
UCE Research i Grupa Offerista stworzyli badanie, w którym sprawdzono, jak Polacy planują organizację tegorocznych świąt. Jak wynika z raportu, plan na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, kredytu w banku, parabanku bądź u znajomych czy rodziny ma 11,2 proc. badanych.
83 proc. respondentów nie zamierza brać pożyczek, a 3,6 proc. jest niezdecydowanych.
Świąteczne trendy się zmieniają
Wyniki badania różnią się od tych publikowanych jeszcze 2-3 lata temu. Wcześniej, nawet ponad 20 proc. respondentów zapożyczało się na święta.
- Jednak Polacy odchodzą od starej maksymy: zastaw się, a postaw się. Nie chcą się niepotrzebnie zadłużać. To jest bardzo dobry trend - zaznaczył współautor badania Robert Biegaj z Grupy Offerista. Autorzy badania podkreślają jednak, że poczucie wstydu przed przyznaniem się do zaciągania pożyczek może w jakiś sposób wpływać na wynik.
Co jeszcze wynika z badań? O zaciągnięciu pożyczki na święta myślą najczęściej osoby młodsze (w wieku 25-34 lat i 18-24 lat).
- Osoby młode przeważnie nie czują większych zagrożeń. Do tego z reguły mają mniejsze oszczędności. Często też pożyczają pieniądze bezmyślnie i ponad stan - tłumaczył Robert Biegaj.
Co ciekawe, największy odsetek planujących zaciągnąć pożyczkę (17,7 proc.) stanowią zarabiający ponad 9 tys. zł miesięcznie oraz ci osiągający dochód w widełkach 7 000-8 999 zł (16,1 proc.).
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kurier zgubił twoją świąteczną paczkę? Sprawdź, co należy zrobić. "Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników"
- Syndrom "świątecznego serca" dopada coraz więcej osób. Polacy mogą być szczególnie narażeni
- Ponadczasowo, ale nie nudno. W co się ubrać w tym roku na Wigilię?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Stadtratte