Literackie rekomendacje Mariusza Szczygła. Jakie książki warto przeczytać?

Dzień Dobry TVN
Końcówkę wakacji i letnich urlopów można wykorzystać na nadrobienie zaległości w lekturach. Półki w księgarniach aż uginają się pod ciężarem tysięcy nowych tytułów, a także książek, które zostały wydane już jakiś czas temu, ale wciąż warto je przeczytać. Co zatem wybrać?

Mariusz Szczygieł poleca książki

Mariusz Szczygieł to znany i ceniony dziennikarz, reportażysta i pisarz. W Dzień Dobry TVN przedstawił swoje literackie rekomendacje.

- W "Szkicach z filozofii głupoty", które polecam, trzech polskich filozofów (Bartosz Brożek, Michał Heller, Jerzy Stelmach - przyp. red.) zastanawia się nad głupotą. Niestety, ona bierze się z tego, że czerpiemy informacje z drugiej ręki. Czasami jedno zdanie sprawia, że wyrabiamy sobie poglądy. Przesłaniem tej książki jest to, że mądrość to uświadomienie sobie, że jesteśmy głupi - powiedział nasz gość.

Kolejnym tytułem godnym polecenia jest "Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie". - To są reportaże z życia Ameryki Łacińskiej. Antologia najlepszych tekstów z Ameryki Południowej np. o dentyście Márqueza, o Inca Koli, która zdominowała tamtą część świata bardziej niż Coca-Cola, o mieście, gdzie raz do roku wystawia się fotel, na którym siedział Che Guevara. Książka bardzo dobra na lato - podkreślił reportażysta.

Książki na jesień

Nieuchronnie wielkimi krokami zbliżają się zimniejsze miesiące, kiedy to chętniej będziemy spędzać więcej czasu w domu. Wieczory pod kocem i z kubkiem herbaty umilą nam książki m.in. Marty Wroniszewskiej "Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce" oraz Aleksandry Zbroi "Mireczek. Patopowieść o moim ojcu" .

- Książka o adopcji ze wszystkich stron. O rodzicach, którzy tworzyli więź z dziećmi, a także o tych, którzy tworzyli im więzienie. To jest książka kubistyczna. Pierwsza historia rwie serce - o synku i matce, która go zaadoptowała, ale wyobraziła sobie, że ma pustą lalkę do wypełnienia - opowiadał Mariusz Szczygieł. - Wielu Polaków i Polek to dorosłe dzieci alkoholików. Aleksandra Zbroja w książce "Mireczek" pisze o swoim ojcu, który umiera i to jest pierwszy moment, kiedy ona zaczyna zastanawiać się nad jego życiem. To książka o przebaczeniu. Bardzo odważna i pięknie napisana - zapewnił.

Mariusz Szczygieł w Dzień Dobry TVN polecił również książki:

 • "Mistrzowie zmian. Jak się nie bać zmian, docenić je i zmienić swoje życie" Tomasza Słodkiego,
  • "Krahelska. Krahelskie" Olgi Gitkiewicz,
   • "jest/jestem" Krystyny Miłobędzkiej.

    Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

    Zobacz także:

    Autor: Justyna Piąsta

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości