Boże Ciało obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto ruchome, zatem to, kiedy wypadnie, zależy od terminu świąt wielkanocnych. W tym roku święto obchodzimy 30 maja. Nieodłącznym elementem Bożego Ciała jest procesja, ale udział w niej nie jest obowiązkowy. A czy można w ten dzień jeść pokarmy mięsne?
Boże Ciało 2024 - czy w tym dniu można jeść mięso?
Boże Ciało to dzień wolny od pracy, co ustanowiono jeszcze w 1951 roku. Jest to niezwykle istotne święto dla wszystkich katolików. Jego najważniejszą częścią jest msza święta, po której odbywa się uroczysta procesja. Jest to tak zwane święto nakazane, zatem tego dnia należy uczestniczyć w mszy świętej. Udział w procesji nie jest obowiązkowy, ale większość wiernych nie wyobraża sobie, by mogli z niej zrezygnować. A co z postem? Czy tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Znamy odpowiedź.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kościół i religia
W dniu Bożego Ciała wierni kościoła katolickiego mogą spożywać pokarmy mięsne. Nie ma tego dnia postu, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by w czwartek, 30 maja, wyprawić grilla bądź po prostu podać potrawę zawierającą mięso na obiad. Ścisły post obowiązuje wyłącznie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Katolicy poszczą także w każdy piątek.
Boże Ciało 2024 - czy w piątek jest dyspensa?
Jako że Boże Ciało wypada zawsze w czwartek, wiele osób przedłuża sobie weekend, biorąc wolne w następujący po tym święcie piątek. Niektórzy wierni zapewne zastanawiają się, czy z tej okazji, w piątek po Bożym Ciele, obowiązuje dyspensa, czyli zwolnienie z obowiązku poszczenia. Odpowiedź na to pytanie brzmi: "Wszystko zależy od biskupa danej diecezji". Każdy biskup indywidualnie decyduje w tej kwestii, wyrażając zgodę (lub nie wyrażając zgody) na spożywanie mięsa tego dnia. Jeśli więc jesteście zainteresowani, czy w waszej diecezji obowiązuje post czy nie, warto śledzić jej stronę internetową.
Jedną z diecezji, w której przyznano wiernym dyspensę na spożywanie pokarmów mięsnych, jest diecezja warszawsko-praska. W komunikacie zaznaczono jednak, że "osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących lub uchodźców".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W tym roku Boże Ciało wypada wyjątkowo wcześnie. Dlaczego?
- Gdzie spodziewać się większego ruchu na drogach w Boże Ciało?
- Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: kobieta.gazeta.pl, diecezja.waw.pl
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/GettyImages