Boże Ciało 2024 - kiedy wypada? Czy to dzień wolny? Poznaj tradycje i obchody tego święta

kwiaty na ulicy, procesja bożego ciała
Boże Ciało 2024 - kiedy wypada? Czy to dzień wolny?
Źródło: NurPhoto/Getty Images
Boże Ciało to święto obchodzone w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jego data jest ruchoma i zależy od Wielkanocy, ale zawsze wypada w czwartek. Kiedy wypada Boże Ciało w 2024 roku? Czy jest dniem wolnym od pracy? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Boże Ciało 2024 - kiedy wypada?

Boże Ciało to potoczna i skrócona nazwa jednego z najważniejszych dla katolików świąt - Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Boże Ciało to święto ruchome, co oznacza, że nie jest przypisane do konkretnej daty. Wypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. W 2024 roku Boże Ciało wypada w czwartek 30 maja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kościół i religia

DD_20211023_Galerie_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła

Boże Ciało 2024 - tradycje i obchody

Boże Ciało (Corpus Cristi) to radosne święto, podczas którego katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Pierwszy raz było obchodzono w XIII wieku we Francji. Biskup Liege pod wpływem objawień św. Joanny z Cornillon ustanowił je dla swojej diecezji. W Polsce święto Bożego Ciała obchodzone jest od XIV wieku. Jako pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Zgodnie z tradycją, tego dnia w Polsce organizowane są procesje do czterech ołtarzy. Przy każdym z nim odczytywane są lub śpiewane, związane tematycznie z Eucharystią, fragmenty Ewangelii Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Jednym z ważnych, tradycyjnych elementów uroczystości jest sypanie kwiatów przez ubrane na biało dzieci. To właśnie po dywanie ułożonym z kolorowych płatków kwiatów idą wierni, a w centralnym miejscu kapłan niosący Najświętszy Sakrament.

Przesądy związane z Bożym Ciałem

W zależności od regionu, prócz wspólnych dla tego święta tradycji, katolicy pielęgnują również pewne przesądy, a nawet tzw. "zabobony". Wśród nich są m.in.:

 • zrywanie gałązek brzozowych z ozdób ołtarzowych po odejściu księdza i wtykanie ich w domu za święty obraz - na szczęście i odganianie pecha,
  • wicie wianków z ziół, które powieszone nad wejściami do budynków (lub w innych miejscach), mają je chronić przed nieszczęściami,
   • przechowywanie w kieszeni monet lub banknotów podczas procesji - to ma skutkować dostatkiem pieniędzy w przyszłosci.

    Czy Boże Ciało 2024 to dzień wolny?

    W Polsce Boże Ciało to jeden z 13 dni ustawowo wolnych od pracy i szkoły. Jest także dniem wolnym od handlu.

    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

    Zobacz także:

    Autor: Diana Ryściuk

    Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości