Styl życia

Błędy w Internecie - jakie popełniamy najczęściej? "Najważniejsze, żeby nikogo nie piętnować"

Styl życia

Błędy popełnia każdy z nas. Portal nadwyraz.com postanowił sprawdzić, jak wygląda język w Internecie i z pisownią jakich wyrazów mamy najwięcej problemów. Okazuje się, że najwięcej kłopotów sprawiają nam "w ogóle", "naprawdę" oraz "na pewno". Czy faktycznie sieć jest pełna błędów? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Michałem Rusinkiem, literaturoznawcą.

Michał Rusinek o błędach w Internecie

Z raportu przygotowanego przez nadwyraz.com wynika, że co 6 sekund w Internecie pojawia się błąd ortograficzny. Do najczęściej popełnianych należą - na pewno pisane łącznie, w ogóle - pisane łącznie oraz naprawdę pisane oddzielnie. Michał Rusinek, literaturoznawca przyznaje, że do raportów, które nie zostały przygotowane przez instytucje naukowe, podchodzi bardzo sceptycznie.

- Bo, co to znaczy Internet? Przecież jest w nim wszystko. Począwszy od prywatnych opinii, po wpisy na forach, po fachowe artykuły z różnych dziedzin. Są też wpisy, które popełniamy w emocjach, na szybko. Myślę, że współtwórcą różnych zjawisk językowych są również autokorekty, które, np. przy pisaniu SMS-ów coś nam podrzucają - mówił Michał Rusinek, literaturoznawca.

Choć część z nas przykłada coraz mniejszą wagę do tego, jak pisze, to zdaniem Rusinka popełnianie błędów nie jest przesłanką do tego, aby kogoś zdyskredytować.

- Ważniejsze jest, żeby jego język nie był językiem nienawiści, językiem wykluczenia. To, czy on napisze coś poprawnie, czy nie, to już sprawa drugorzędna - dodał.

Język cały czas się zmienia

Warto zaznaczyć, że to, co teraz dzieje się w Internecie nazywane jest przez specjalistów "wtórną oralnością". Oznacza to tyle, że kiedyś ludzie posługiwali się głównie mową, później pojawiło się pismo, a teraz znowu, coraz bardziej, zwracamy się w kierunku mowy. Jak tłumaczy Michał Rusinek, do tego powrotu wykorzystujemy przede wszystkim pismo i bardzo często stosujemy zapis fonetyczny.

- Nie oznacza to jednak, że kiedyś było lepiej, a teraz jest gorzej. Teraz jest po prostu więcej, jesteśmy bardziej aktywni w sieci. Najważniejsze, żeby nikogo nie piętnować - mówił w Dzień Dobry TVN Michał Rusinek.

Trzeba także pamiętać, że język cały czas się zmienia i to, co kiedyś uchodziło za błąd - dzisiaj jest poprawne.

- Bardzo często dzieje się tak, że to, co się powtarza i jest powszechnie używane, z czasem zaczyna być uznawane za poprawne - mówił w Dzień Dobry TVN Michał Rusinek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Dorota Wellman świętuje urodziny. "Mam 60 lat, ale mam to w d... centralnie"

Użyczyła głosu pszczółce Mai, ale jej życie nie przypominało bajki. Ewa Złotowska zwierzyła się z choroby

"Tajemnica zawodowa" - nowy serial w wiosennej ramówce TVN. Aktorzy opowiedzieli o pracy podczas pandemii

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości