Styl życia

Jak zaprzyjaźnić kota i psa z nowym pupilem w domu? Behawiorystka zwierząt radzi, co robić

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Justyna
Piąsta
Jak zaprzyjaźnić ze sobą zwierzaki?
Dzień Dobry TVNJak zaprzyjaźnić ze sobą zwierzaki?

Pies lub kot obecny w domu nie zawsze musi polubić i zaakceptować nowego lokatora. Co zatem powinni robić opiekunowie, którzy decydują się na kolejnego pupila, by proces adaptacji nie był stresujący dla czworonogów? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN Sonia Maciuszek, behawiorystka zwierząt.

Jak zaprzyjaźnić kota i psa z nowym pupilem?

Powitanie nowego czworonoga w domu może nie być takie proste. Pies lub kot rezydent nie powinien czuć się zagrożony czy zazdrosny o kolejnego pupila. Sonia Maciuszek, behawiorystka zwierząt, a prywatnie właścicielka dwóch pudelków, Zuzi i Malinki, podpowiada właścicielom, jak zaprzyjaźnić ze sobą zwierzaki.

- Przede wszystkim trzeba naszego rezydenta przygotować do tego, że pojawi się kolejny lokator. Nie zaskoczyć go tym, bo może mu się uruchomić bronienie swoich dóbr. Lepiej przeprowadzić zapoznanie na neutralnym gruncie. Spacerować 5 czy 10 razy na łąkach, w parku, żeby pieski poobserwowały się, by zaczęła nawiązywać się między nimi nić porozumienia. Później przychodzi moment, kiedy wprowadzamy drugiego psa - powiedziała Sonia Maciuszek.

Zarówno pierwszy, jaki i kolejny piesek, powinien mieć swoją indywidualną strefę na odpoczynek, a oprócz tego miejsce do integracji. - Żeby każdy czuł się bezpiecznie, kiedy je, odpoczywa, bawi się. Trzeba też postarać się zaaranżować przyjazne środowisko do wspólnego spędzania czasu - podkreśliła behawiorystka zwierząt.

Trudne relacje zwierząt - jak wprowadzić psa do domu, w którym jest już kot?

Łatwiej zintegrować czworonogi, które są podobnych gabarytów i temperamentów. Wtedy łatwiej im ze sobą koegzystować. Ale co robić, gdy między pupilami dochodzi do spięć?

- Dobrze jest indywidualnie nauczyć je jakiegoś hasła kończącego. My mamy takie hasło "koniec", którego używamy w różnych sytuacjach: koniec wycierania łapek, koniec jedzenia, koniec pieszczot. Zanim dojdzie do konfliktowej sytuacji, staramy się takie hasło wprowadzić. One się uczą, że kiedy słyszą "koniec", to odchodzą. To jest bardzo dobry nawyk. Jeśli potem dochodzi do spięcia i zwierzęta rywalizują o atencję, jedzenie, prowadzą taką zimną wojnę, to mówimy "koniec" i rzeczywiście trochę emocje opadają - wyjaśniła Sonia Maciuszek.

Jeśli pierwszy w domu był kot, a później pojawił się pies, to właściciele powinni zadbać o to, by kocie przestrzenie nie zostały przejęte przez nowego pupila. - Miski z kocim jedzeniem ustawiamy wyżej, żeby nie były dostępne dla psa. Staramy się z psem popracować nad autokontrolą w sytuacji zabawy, gdy coś od niego ucieka. Można ćwiczyć z psem, żeby nie uruchamiała się podwójna rywalizacja - radziła specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości