Styl życia

Prace wielkich mistrzów na niezwykłej aukcji. "Są wybitne, unikatowe i znikną na długie lata"

Styl życia

Autor:
Sabina
Zięba
Wyjątkowa aukcja dzieł sztuki

Już za kilka dni, bo 31 maja, w Domu Aukcyjnym Polswiss Art odbędzie się wyjątkowa aukcja dzieł sztuki. Wystawionych zostanie 90 prac niezwykle uznanych artystów. W Dzień Dobry TVN o tym wydarzeniu opowiedziała Iwona Buchner-Grzesiak.

Wyjątkowa aukcja dzieł sztuki

Od 16 do 31 maja w Domu Aukcyjnym Polswiss Art trwa wystawa przedaukcyjna wyjątkowych dzieł. Wśród nich znalazło się m.in. wzniosłe płótno Jana Styki "Chrześcijanie w podziemiach Cyrku", pełen majestatu obraz "Serce Jezusa" Józefa Mehoffera, symboliczne dzieło Jacka Malczewskiego, przestrzelony kulą portret Józefa Piłsudskiego Edwarda Okunia czy prace mistrzów szkoły paryskiej: oniryczne malarstwo Eugeniusza Zaka, dwie wspaniałe prace Meli Muter oraz malowany światłem widok miejski Amsterdamu Mojżesza Kislinga. Na uwagę zasługuje także kolekcjonerski biały kruk, czyli pięć akwareli XVIII-wiecznego mistrza Aleksandra Orłowskiego z kolekcji krasiczyńskiej książąt Sapiehów z lat 1795-1802.

- Jest w sumie 90 prac właściwie z przełomu XVIII i XIX wieku, przez cały XIX wiek, XX oraz XXI, w związku z tym jest co oglądać - mówiła prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art, Iwona Buchner-Grzesiak w Dzień Dobry TVN.

Różnorodność obrazów w Domu Aukcyjnym Polswiss Art

Poziom oferty sztuki współczesnej wyznacza "Figura z otwartymi ramionami" Magdaleny Abakanowicz, obraz "Początek września" Stanisława Fijałkowskiego, wczesne i nietypowe prace Jerzego Nowosielskiego, Stefana Krygiera, Jana Tarasina, Alfrda Lenicy i Jonasza Sterna, a także monochromatyczny obraz Wojciecha Fangora "Square 17".

- Cudowne koło. Kół Fangora nie musimy przedstawiać, ale to jest rzeczywiście szczególne, ponieważ kolory, które użył artysta są tak wyjątkowe, że rzeczywiście nie można od niego oderwać wzroku. (...) Ale zapraszam do obejrzenia wszystkich 90. rzeczy, dlatego że nie przyniosłam m.in. pracy Andrzeja Wróblewskiego (...) czy prac Orłowskiego. (...) Warto je zobaczyć, bo niektóre z tych rzeczy są absolutnie wybitne, unikatowe i znikną na długie lata - dodała Iwona Buchner-Grzesiak w naszym programie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości