Udało się nam namówić znane Polki - Katarzynę Skrzynecką, Paulinę Holtz i Magdalenę Cwenównę - do zwierzeń. W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o marzeniach, fantazjach i życiu erotycznym Polek. Czy są odważne w sypialni?
Czy czekolada, ostrygi, hiszpańska mucha i róg nosorożca to afrodyzjaki? Czy są skuteczne? Badanie przeprowadzone przez brytyjskiego naukowca Christophera Wanjeka pokazuje, że na udany seks najlepiej wpływa szacunek do partnera i dobra kondycja fizyczna, a nie "afrodyzjaki". Czy zgodzi się z tym Agustin Egurrola?
Clark Gable lubił kochać się w miejscach publicznych, a Elvis Presley miał słabość do krągłych pośladków. Jak widać każdy ma swoje upodobania, każdy czerpie przyjemność z innych bodźców. Należy się jednak zastanowić, co jest normą, a co dewiacją? I które z naszych upodobań powinno być jednak leczone?
Właśnie ukazała się książka dr Andrzeja Depko „Kochaj się długo i zdrowo”, która zainspirowana jest audycją radia TOK FM pod tym samym tytułem. Zasadniczą jej treść stanowią odpowiedzi na listy, pozwalające poznać problemy związane z seksualnością Polaków.
Ostatnie badania dowodzą, iż posiadanie dzieci nie wpływa na jakość życia intymnego rodziców. Jak sprawa wygląda z punktu widzenia rodziców zapytaliśmy Agatę Passent, Katarzynę Walter i seksuologiem Katarzyną Waszyńską.
Kobiety z nadwagą prowadzą intensywniejsze życie erotyczne niż szczupłe - ogłosili amerykańscy naukowcy, łamiąc w ten sposób stereotypy o seksualności kobiet. Mało tego - partnerki z krągłościami wydają się mężczyznom równie atrakcyjne, jak te o nienagannej sylwetce. O wynikach amerykańskich badań i ich odzwierciedleniu w realnym życiu rozmawiali: Monika Ambroziak, Edward Lubaszenko i Cezary Harasymowicz
Zanieczyszczenia powodują, że coraz częściej dochodzi do feminizacji rodzaju męskiego. U aligatorów na Florydzie dostrzeżono zwiększenie się poziomu estrogenu (hormonu żeńskiego), a zmniejszenie testosteronu. O tym czy istnieje realne zagrożenie wyginięcia rodzaju męskiego rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Kokoszką i dr Zuzanną Grębecką.
Z naszymi gośćmi - Małgorzatą Potocką założycielką Teatru Sabat, aktorką Danutą Stenką i malarką Katarzyną Lengren rozmawialiśmy o tym czy kobiety po 50 stają sie niewidzialne seksualnie.
Tak wynika z badań mózgów partnerów będących w długotrwałych związkach małżeńskich. Wykazały one, że niektórzy z nich nawet po 20 latach pożycia potrafią reagować na siebie tak samo namiętnie, jak pary przeżywające pierwsze miłosne porywy. Te wyniki obalają pogląd, że miłość i pożądanie osiągają szczyt na początku związku, a potem słabną. A co tym myśli aktorka Laura Łącz, piosenkarka Kasia Klich i prezenter radiowy Zygmunt Chajzer?
Dlaczego mężczyźni tak rzadko mówią swoim partnerkom, że je kochają? Czy raz wypowiedziane "kocham cię" powinno kobiecie wystarczyć do końca życia? Aktor Jacek Rozenek potwierdza, że taka deklaracja przychodzi mężczyznom trudniej niż kobietom. Jednak według niego, mężczyźni częściej mówią "kocham cię" kobietom, przy których czują się doceniani i podziwiani.
6 proc. kobiet ma ochotę na seks codziennie, a prawie co piąta - raz na kilka tygodni lub miesięcy. 17 proc. kobiet zachęca swoich partnerów do współżycia. Tak robią panie z dużym temperamentem lub te, których partnerzy są leniwi. Prof. Zbigniew Lew-Starowicz wyróżnia kilka seksualnych typów kobiet. Jakich?
Seks tantryczny budzi wiele emocji. Jednym kojarzy się z wyuzdanym aktem, a innym z miłością duchową. Według Wioletty Ewy Tuchowskiej, nauczycielki seksu tantrycznego, pozwala on odkryć duchową stronę zbliżenia, a praktykujący go, nabywają umiejętności przedłużania aktu oraz silniejszego przeżywania orgazmu. Czy dzięki niemu można przeżyć wielokrotny orgazm?
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kansas, aż 25 procent mężczyzn przyznało się do udawania orgazmu, z czego niektórzy robili to nawet podczas seksu oralnego. Jak to możliwe? Seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz przyznaje, ze jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy mężczyzna założy prezerwatywę.
Czy twoje dziecko ogląda "seksowne" kreskówki? Jak się rodzi seksualność dziecka? O tym porozmawialiśmy z Katarzyną Dowbor, dziennikarką i seksuologiem z wykształcenia, jak okazało się podczas rozmowy w Dzień Dobry TVN, aktorem Tomaszem Bednarkiem oraz seksuologiem Grzegorzem Wojasem.
Fundacja "Wiedzieć Jak" organizuje szkolenia dla nauczycieli, którzy będą promować wśród młodzieży abstynencję seksualną. Pod okiem Episkopatu, bez udziału seksuologów, dyskutowano o edukacji seksualnej w szkołach. Debatujący zgodnie stwierdzili, że zamiast uczyć młodzież o antykoncepcji, trzeba zachęcać do wstrzemięźliwości. Skąd młodzież ma czerpać wiedzę o seksie?
Jak często się kochamy? Czego oczekujemy od znajomości zawartej w sieci? Czy zdarzyło nam się odbyć stosunek z osobą poznaną w Internecie? Na te i wiele innych pytań, opracowanych przez seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego odpowiadali internauci, którzy wzięli udział w badaniu życia seksualnego w Internecie. - Internet to w dzisiejszych czasach miejsce wielu "spotkań" o charakterze seksualnym. Dziewictwo teraz też traci się w Internecie - zauważa prof. Zbigniew Izdebski.
Swingersi spotykają się po to, żeby uprawiać seks z innymi, często obcymi, partnerami. Robią to z wielu powodów, na przykład, z ciekawości, ponieważ lubią seks lub dlatego, że kochają się i nie chcą ograniczać swoich partnerów. Nie uznają to za zdradę. O tym, czy to zjawisko jest popularne w Polsce i, czy jest u nas dużo klubów dla swingersów porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z seksuologiem prof. Zbigniewem Izdebskim.
Samotne życie, bez partnera nie dla wszystkich oznacza coś przykrego. Świadomie unikanie kontaktów seksualnych nie jest niczym nadzwyczajnym. Aseksualność dotyczy głównie kobiet. Takich kobiet, które nie odczuwają popędu seksualnego jest w Polsce około 1,5 proc. Problemem nie jest ani orientacja seksualna, ani kłopoty ze znalezieniem odpowiedniego partnera. Czy brak popędu seksualnego może być leczony?
Młodzież szkolna coraz wcześniej rozpoczyna życie seksualne. Aż 30 proc. 13-latków ma już za sobą swój "pierwszy raz" - to wnioski z najnowszych badań przeprowadzonych w ramach programu "Szkoła bez przemocy". Dlaczego tak się dzieje? O to zapytaliśmy seksuologa, prof. Zbigniewa Izdebskiego i Tadeusza Rossa, który ma sześcioro dzieci.
Prezerwatywy w rozmiarze XXS przeznaczone dla nastolatków to wzbudzająca w ostatnim czasie spore kontrowersje propozycja szwajcarskich producentów środków antykoncepcyjnych. Młodzi ludzie coraz wcześniej rozpoczynają życie intymne, zaś dostępne na rynku prezerwatywy są dla nich po prostu za duże. Od kiedy i w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o seksie?
Transseksualizmu to zaburzenie identyfikacji płciowej, polegające na braku akceptacji własnej płci biologicznej. Czy transseksualizm jest traktowany jako zaburzenie seksualne? Czy należy go leczyć? O tym, jak czuje się człowiek w "obcym ciele" i, jak przebiega proces zmiany płci porozmawialiśmy w DDTVN z Nicolasem Prusińskim, który kiedyś był kobietą.
Na trzech warszawskich uczelniach odbędzie się w tym tygodniu akcja "Bezpieczne wakacje". Wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w wykładach dotyczących antykoncepcji i chorób przenoszonych drogą płciową. A już w sobotę w Warszawie, Lublinie i Jastrzębiu odbędą się Dni Promocji Zdrowia Seksualnego. Przed rokiem wykładów wysłuchało 800 osób.
27 proc.kobiet nie przeżywa orgazmu w trakcie stosunku. Tylko 12 proc. przeżywa go zawsze. Z artykułu zamieszczonego na łamach magazynu Focus wynika też, że 8 proc. kobiet nigdy w życiu nie miało orgazmu! W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholog Katarzyną Waszyńską o przyczynach tego zjawiska. Obaliliśmy mity związane z kobiecym orgazmem i dowiedzieliśmy, czy jest coś, co może pomóc go osiągnąć.
Czy powiedziałabyś swojej przyjaciółce, że widziałaś jej męża z inną kobietą? Czy sama chciałabyś się dowiedzieć o niewierności partnera od przyjaciółki? Aktorka Katarzyna Kwiatkowska uważa, że powinnyśmy mówić przyjaciółkom o takich rzeczach. Sama kiedyś znalazła się w takiej sytuacji i była bardzo zadowolona, że dowiedziała się o niewierności partnera. Czy tak samo postąpiłaby Olga Bończyk, Ewa Wachowicz i Dorota Landowska.
Życiem kobiety rządzą hormony. To od ich poziomu zależy jej samopoczucie. Z naszymi gośćmi - seksuologiem Andrzejem Komorowskim i ginekologiem położnikiem Joanną Zalewską - porozmawialiśmy o huśtawce nastroju i o tym, jak hormony wpływają na życie seksualne kobiet.
Wystarczyły dwie dekady, by odwróciły się tradycyjne role kobiety i mężczyzny. Mężczyźni zwykle mają większe potrzeby seksualne niż kobiety. Jednak zdarza się, że to panie mają ochotę na seks, a ich partnerzy go unikają - mówi seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Taki problem ma prawie co piąta kobieta w stałym związku.
Pokój w tunezyjskim hotelu nie spełniał standardów z oferty biura podróży? Linie lotnicze zagubiły Twój bagaż na lotnisku w Barcelonie? Lot został opóźniony lub odwołany ze względu na strajki załogi? Napisz reklamację. Alicja Tatarczuk - Nowik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego opowiedziała dziś w Dzień Dobry TVN jak to zrobić.
Jak upiąć włosy do ślubu? Pokręcić je czy może wyprostować? Jakie fryzury są najmodniejsze w tym sezonie? Czym panna młoda powinna ozdobić włosy kwiatami, perłami czy może kryształami Swarovskiego?
Australijski rząd zalecił rodzicom oraz placówkom wychowawczym w tym kraju, by nie pozwalały oglądać telewizji dzieciom poniżej 2 roku życia. Czy oglądanie telewizji może zaszkodzić dzieciom?! Jak ten pomysł skomentowali w studiu Dzień Dobry TVN nasi goście: Łukasz Grass, Beata Chmielowska - Olech oraz Dorota Zawadzka?
Kawa rozpuszczalna to tylko aromat, keczup nie ma w sobie pomidorów, a w parówkach cielęcych znajdziemy zaledwie śladowe ilości tego mięsa. Nie dość, że skład produktu ma się nijak do tego, czym tak naprawdę jest, to jeszcze za sprawą reklamy jesteśmy wprowadzani w błąd. Na co zwracać uwagę, żeby świadomie robić zakupy?