Styl życia

Niezwykłe skrzypce Basi Kawy. "Mają w sobie moc, ogień"

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Niezwykła artystka z unikatowym instrumentem
Niezwykła artystka z unikatowym instrumentem Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

5-strunowe skrzypce elektryczne Basi Kawy to unikat. Są to jedyne takie w Polsce, zostały skonstruowane specjalnie dla niej. Basia Kawa pokonała wszelkie przeszkody, aby spełnić swoje marzenie. Nie tylko odnośnie do instrumentu, ale również rozwoju kariery muzycznej, o której opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

Ile strun mają skrzypce?

Klasyczne skrzypce mają 4 struny, ale Basia Kawa zawsze marzyła o ciepłym, niskim brzmieniu, cechującym altówkę. Jednak dłonie Basi są zbyt małe, żeby móc na niej grać, stąd pomysł na skrzypce 5-strunowe. Dodatkowo gryf trzeba było nieco zwęzić, dopasować do ręki, stąd wykreowanie takiego instrumentu nie było takie proste.

Zadania podjął się John Jordan z Kalifornii, który zgodził się stworzyć spersonalizowany specjalnie dla niej instrument. Skrzypce te mają nietypowy kształt - kołki umieszczone są po drugiej stronie, a specjalny hak imituje zarys pudła rezonansowego. Na czym polega przewaga elektrycznego instrumentu nad klasycznym?

- Mogę dowolnie modyfikować brzmienie - wyjaśnia skrzypaczka. - Mogą brzmieć ostro, rockowo, chropowato, mogę dopinać rożne efekty, mam swój przester i bardzo lubię się bawić dźwiękiem. Mogę szaleć i mogę dużo więcej - mówi z entuzjazmem.

Basia Kawa - "Violin Fire”

W studiu Dzień Dobry TVN Basia Kawa wyznała, że choć droga do osiągnięcia koncertowego poziomu, nie była łatwa, to jest szczęśliwa, że udało jej się dojść do zamierzonego celu.

Basia Kawa w utworze „Violin fire”
Basia Kawa w utworze „Violin fire” Źródło: Dzień Dobry TVN

- Zawsze kiedy mam jakiś kryzys, wracam do takiego pytania: "czego naprawdę chcę" - zdradziła. - Koncerty to jest coś niesamowitego, ta energia, która się tam wytwarza, to jest coś co uwielbiam. Skrzypce często kojarzą się z takim instrumentem spokojnym, lirycznym, może nawet nudnym. Chcę to odczarować, mają w sobie moc, ogień. Stąd też tytuł mojego kawałka "Violin fire" - wyjaśniła.

Wspomniany utwór Basia zaprezentowała w studiu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: East News/Jerzy Dudek

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości