Razem z Ukrainą

Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowców w Polsce. Gdzie trzeba złożyć dokumenty? 

Razem z Ukrainą

Autor:
Justyna
Piąsta

Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę od kilku dni Ukraińcy przybywają do Polski. Granicę przekroczyło już ponad 300 tysięcy osób. Tutaj potrzebują transportów, tymczasowego schronienia, ale co ważne, również opieki zdrowotnej. Gdzie należy się zgłosić i jakie dokumenty trzeba złożyć, by uzyskać ubezpieczenie?

Opieka zdrowotna dla obcokrajowców

Mieszkańcy Ukrainy tłumnie przybywają do Polski. Uciekają przed wojną, którą 24 lutego wywołała Rosja. Władze naszego kraju ułatwiają uchodźcom przekroczenie granicy. Zapewniają w punktach recepcyjnych schronienie i wyżywienie. Następnie Ukraińcy transportowani są do swoich rodzin lub bezpiecznych miejsc, w których mogą się tymczasowo zatrzymać.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

W Polsce wielu uchodźców może potrzebować opieki zdrowotnej. Jakich formalności należy dopełnić, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowców? Porady prawnej w tej kwestii udzielili nam prawnicy z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w Warszawie.

Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce dla obcokrajowców. Gdzie trzeba złożyć dokumenty? 

Cudzoziemcy, którzy przekroczyli granicę na podstawie ruchu bezwizowego lub zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, nie są obejmowani polskim ubezpieczeniem zdrowotnym. Co do zasady, cudzoziemiec wjeżdżający do Polski, powinien posiadać prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub podróżne ubezpieczenie medyczne o minimalnej kwocie ubezpieczenia w wysokości 30 000 EUR. Oczywiście w aktualnej sytuacji wymóg ten nie jest egzekwowany.

Prywatne i dobrowolne ubezpieczenie

Cudzoziemcy mogą wykupić prywatne ubezpieczenie medyczne (w firmach ubezpieczeniowych) lub dobrowolnie przystąpić do krajowego ubezpieczenia zdrowotnego. Wnioski składane są do oddziału wojewódzkiego NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca. Po złożeniu wniosku, cudzoziemiec podpisuje umowę z NFZ i ma obowiązek comiesięcznego opłacania składki.

Pracownicy i członkowie ich rodzin

W przypadku uzyskania statusu pracownika bądź zleceniobiorcy, cudzoziemiec zostaje automatycznie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. W takim przypadku wygasa dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne (o ile wcześniej cudzoziemiec z niego korzystał). Oznacza to, że obywatele ukraińscy już pracujący w Polsce, mogą włączyć do ubezpieczenia zdrowotnego członków swoich rodzin.

Ochrona międzynarodowa

Cudzoziemcy, którzy korzystają z ochrony międzynarodowej (mają status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą) są również objęci krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Pichai Pipatkuldilok/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości