Opieka zdrowotna dla obcokrajowców
Mieszkańcy Ukrainy tłumnie przybywają do Polski. Uciekają przed wojną, którą 24 lutego wywołała Rosja. Władze naszego kraju ułatwiają uchodźcom przekroczenie granicy. Zapewniają w punktach recepcyjnych schronienie i wyżywienie. Następnie Ukraińcy transportowani są do swoich rodzin lub bezpiecznych miejsc, w których mogą się tymczasowo zatrzymać.
Wojna w Ukrainie
W Polsce wielu uchodźców może potrzebować opieki zdrowotnej. Jakich formalności należy dopełnić, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowców? Porady prawnej w tej kwestii udzielili nam prawnicy z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w Warszawie.
Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce dla obcokrajowców. Gdzie trzeba złożyć dokumenty?
Cudzoziemcy, którzy przekroczyli granicę na podstawie ruchu bezwizowego lub zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, nie są obejmowani polskim ubezpieczeniem zdrowotnym. Co do zasady, cudzoziemiec wjeżdżający do Polski, powinien posiadać prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub podróżne ubezpieczenie medyczne o minimalnej kwocie ubezpieczenia w wysokości 30 000 EUR. Oczywiście w aktualnej sytuacji wymóg ten nie jest egzekwowany.
Prywatne i dobrowolne ubezpieczenie
Cudzoziemcy mogą wykupić prywatne ubezpieczenie medyczne (w firmach ubezpieczeniowych) lub dobrowolnie przystąpić do krajowego ubezpieczenia zdrowotnego. Wnioski składane są do oddziału wojewódzkiego NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca. Po złożeniu wniosku, cudzoziemiec podpisuje umowę z NFZ i ma obowiązek comiesięcznego opłacania składki.
Pracownicy i członkowie ich rodzin
W przypadku uzyskania statusu pracownika bądź zleceniobiorcy, cudzoziemiec zostaje automatycznie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. W takim przypadku wygasa dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne (o ile wcześniej cudzoziemiec z niego korzystał). Oznacza to, że obywatele ukraińscy już pracujący w Polsce, mogą włączyć do ubezpieczenia zdrowotnego członków swoich rodzin.
Ochrona międzynarodowa
Cudzoziemcy, którzy korzystają z ochrony międzynarodowej (mają status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą) są również objęci krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wojna w Ukrainie. Jak ściągnąć do Polski znajomych Ukraińców i zalegalizować ich pobyt?
- Znane sieci wycofują rosyjskie produkty ze swoich sklepów. Oto lista
- Gwiazdy, które zaprosiły pod swój dach rodziny z Ukrainy. "Trochę ciasno, ale nie to jest najważniejsze"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Pichai Pipatkuldilok/EyeEm/Getty Images