Pomoc dla uchodźczyń z Ukrainy
Katia i Lena Bessarab przyjechały do Szkotowa kilka dni po wybuchu wojny w Ukrainie. Planowały zostać tu tylko na noc, a następnego dnia wyjechać do Gdańska. Takie rozwiązanie miało zapewnić kobietom lepsze perspektywy na zdobycie pracy. Pod swój dach przyjęła ich Agnieszka Tołłoczko-Wróbel, która już z samego rana zaproponowała Ukrainkom, by zostały u niej na dłużej.
- Rano była rozmowa z moim mężem, że może fajnie by było, żeby zostały u nas - wyjaśniła kobieta. Małżeństwo zapewniło uchodźczyniom opiekę i szansę na pracę. Po kilku dniach po podróży Agnieszka zaczęła zastanawiać się, w jaki sposób może zaangażować Katię i Lenę w działania lokalnej społeczności. Nikt nie przypuszczał, jak za sprawą dziewczyn zmieni się życie nie tylko rodziny Tołłoczko, ale również wielu mieszkańców Szkotowa.
Ukrainki zmieniają lokalną społeczność
Okazało się, że uchodźczynie robią przepyszne pierogi, dlatego sąsiedzi bardzo chętnie kupowali ich tradycyjne potrawy. Katia zaczęła też prowadzić zajęcia fitness dla kobiet z okolicy. W spotkaniach uczestniczy ponad 30 pań. - Możemy się poznać. Tak naprawdę teraz już nie ma takiej integracji na wsiach, nie znamy się, (...) tutaj możemy się przy okazji poznać - wyjaśniła uczestniczka zajęć, Agnieszka Gajewska.
Bliska relacja z Katią i Leną zainspirowała Agnieszkę do stworzenia projektu "Piękna, zdrowa, smaczna Ukraina". Jego głównym celem jest wymiana wiedzy oraz różnych umiejętności między polskimi i ukraińskimi kobietami. Tworzą go nie tylko mieszkańcy Szkotowa. Do akcji dołączyła też finalistka "MasterChef" Klaudia Budny. - One pokazują Ukrainę od tej bardzo pozytywnej strony, (...) taką Ukrainą chcą się dzielić - podkreśliła uczestniczka programu kulinarnego TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezwykła, wojenna historia 28 kotów, które połączyły kobiety z 4 krajów
- Polskie gwiazdy we wzruszającym utworze dla Ukrainy. "Zjednoczyliśmy się, by lepiej nas usłyszano"
- Ślub przez Internet jest możliwy. "Ludzie czasami nie mogą czekać"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN