Razem z Ukrainą

Czerwone paznokcie na dłoni martwej kobiety z Buczy. Córka ofiary z symbolicznego zdjęcia zabrała głos

Razem z Ukrainą

Autor:
Oskar
Netkowski

Zdjęcie martwej kobiety leżącej na ulicy w Buczy obiegło cały świat. Uwagę przykuwały jej pomalowane na czerwono paznokcie. Córka zmarłej wypowiedziała się na temat symbolicznego znaczenia kadru.

Kim jest Irina Filkina?

Miasto Bucza w obwodzie kijowskim zostało wyzwolone z rąk okupantów 1 kwietnia - poinformował o tym mer Anatolij Fedoruk. Po wyjściu wojsk, ukraińskie władze i dziennikarze opublikowali wstrząsające zdjęcia i nagrania z podkijowskich miejscowości. Zobaczyliśmy na nich nie tylko olbrzymie zniszczenia, ale także liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Symboliczne stało się zdjęcie kobiecej dłoni z paznokciami pomalowanymi na czerwono. Zgodnie z ustaleniami na fotografii widać rękę Iriny Filkiny.

Córka Iriny zabrała głos

Irina mieszkała w okolicy Buczy, a była zatrudniona w kijowskiej kotłowni. Nie przestała przychodzić do pracy nawet po wybuchu wojny. Pewnego dnia nie wróciła jednak do domu. Córka szukała jej od 5 marca. Niestety okazało się, że mama Olgi została zabita przez rosyjskich okupantów.

- To, co chciałabym, żeby wszyscy wiedzieli, to że jeśli fragment ciała mojej mamy, jeśli jej ręka była w stanie poruszyć tak wiele serc na całym świecie, to wydaje mi się, że przez to jedno zdjęcie przechodzi dziś cała energia mojej mamy. Dla niej nie było rzeczy niemożliwych - mówiła w rozmowie z "Faktami" TVN. 

Olga chce założyć fundację imienia swojej mamy. 26-latka postanowiła zorganizować zbiórkę pieniędzy, a po wojnie chce wrócić i pomagać dzieciom w Ukrainie.

- Chcę, żeby to zdjęcie nie było już tylko dowodem na ludobójstwo, czymś ciężkim, ale żeby było początkiem, symbolem. Moja mama, jak każda matka, była początkiem życia. Początkiem wszystkiego, co jest dobre - powiedziała "Faktom".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Michele Tantussi / Contributor/ Getty Images

Pozostałe wiadomości