Razem z Ukrainą

Zima atakuje Ukrainę. Jak pomóc walczącym? "Środki przeznaczymy na odzież termalną"

Razem z Ukrainą

Autor:
Berenika
Olesińska
Kiedy skończy się wojna w Ukrainie?
Kiedy skończy się wojna w Ukrainie? Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

28 listopada rusza niezwykła akcja "Autorzy Bohaterom", zainicjowana przez Mirosława Różańskiego, generała broni rezerwy Wojska Polskiego oraz doktora nauk o obronności. Ponad stu znanych polskich pisarzy wystawiło swoje książki na licytacje. Dochód z aukcji ma zostać przeznaczony na wsparcie walczących Ukraińców i pomoc w przetrwaniu zimy. Jak ogarnięty wojną kraj radzi sobie z mrozem? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to generała Różańskiego oraz dziennikarkę Biankę Zalewską.

Zima w obliczu wojny. Czy Ukraińcy wytrwają?

Generał Mróz - tak potocznie nazywane są trudne warunki atmosferyczne, które w najbliższych tygodniach będą miały ogromny wpływ na przebieg wojny w Ukrainie. Śnieg i chłód niewątpliwie dokuczają zarówno walczącym o wolność kraju żołnierzom, jak i mieszkańcom pozbawionym prądu oraz ogrzewania. Dr Mirosław Różański spróbował jednak dostrzec jakiekolwiek dające nadzieję aspekty zaistniałej sytuacji.

- Dzisiaj trzeba powiedzieć jednoznacznie, że inicjatywa militarna jest po stronie Ukrainy. To Rosja ponosi klęski. To Rosja jest w defensywie. Natomiast ten tzw. generał Mróz będzie sprzyjał Ukraińcom. Dlaczego? Dlatego że Ukraina walczy na swoim terenie. Ukraina może być zaopatrywana przez własne drogi komunikacji, które dzisiaj są tak trochę udrożnione. Natomiast Rosja będzie musiała się zaopatrywać z głębi Rosji i dzisiaj sprzęt, którym dysponuje Ukraina, myślę tutaj o sprzęcie amerykańskim, będzie tą częścią, która będzie aktywna w trakcie zimy - zapewnił generał broni rezerwy Wojska Polskiego.

O wysokim morale Ukraińców wspomniała w Dzień Dobry TVN reporterka Bianka Zalewska, która systematycznie odwiedza objęte wojną tereny. - Ukraińcy mają zbudowany potężny tył, czyli armię wolontariuszy, która pomaga im przetrwać różne zimy od 2014 roku. Tam mamy całą masę ukraińskich żołnierzy, którzy przetrwali już niejedną mroźną zimę w Donbasie, w okopach - wytłumaczyła dziennikarka.

- Byłam w Kijowie, w tych miejscowościach podkijowskich, gdzie rzeczywiście jest bardzo poważny problem ze światłem. Jak ja byłam, były wyłączenia co cztery godziny na cztery godziny, teraz nie mają prądu po 16 godzin nawet. Wszyscy jednym głosem powtarzają: "My możemy nie mieć światła, ważne, żeby nie było tu Moskali" - zacytowała Zalewska.

"Autorzy Bohaterom" - akcja charytatywna na pomoc Ukrainie

Generał Mirosław Różański jest założycielem Fundacji Stratpoints, która na co dzień wspiera polskich weteranów wojennych. Od chwili wybuchu konfliktu militarnego w Ukrainie organizacja skupia większość uwagi na niesieniu pomocy wschodnim sąsiadom.

- Uruchomiliśmy taki program "Autorzy Bohaterom". Udało nam się zebrać blisko 200 pozycji książkowych, które wystawimy na aukcji Allegro. Środki, które uzyskamy z tej licytacji, przeznaczymy na odzież termalną - wyjaśnił generał Różański.

Więcej informacji o inicjatywie na stronie www.stratpoints.eu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości