Warzywa nie stanowią ulubionej grupy żywności w Polsce, jednak dzięki obecnej fali świadomości dietetycznej ludzie na przekór przyzwyczajeniom i uprzedzeniom zaczynają poszukiwać drogi powrotu do znienawidzonych niegdyś warzyw. I tak triumfy na nowo święcą dziś kapusty, kalafiory i kabaczki, niegdyś stale obecne w polskiej kuchni. A jednym z warzyw przeżywających na nowo czasy świetności stała się pospolita cukinia, w Polsce nazywana właśnie kabaczkiem. Dla osoby nie wprawionej jej przygotowanie może być zagadką. Rozwiejmy zatem wszelkie wątpliwości rozsnute wokół tego wartościowego warzywa.
Cukinia - właściwości i zastosowanie
To warzywo z rodziny dyniowatych, które przywędrowało do nas z Włoch, skąd zawdzięcza swoją uroczą spolszczoną nazwę cukinia - od słowa zucchina. Mniej więcej w latach 70. jej hodowla stała się w naszym kraju rzeczą tak oczywistą, jak jest dzisiaj, a wysoka wartość odżywcza z pewnością przyczyniła się do jej popularności.
Ta wspaniała odmiana dyni zwyczajnej posiada szereg wartości odżywczych niesamowicie dobrze wpływających na nasz organizm. Przede wszystkim poleca się ją już dla najmłodszych dzieci, jako jedno z pierwszych warzyw wprowadzanych do diety maluszka. Polecana jest również dla kobiet w ciąży, karmiących oraz dla osób zmagających się z różnymi chorobami. Stanowi również świetną opcję dla osób odchudzających się.
Przepisy Darii Ładochy
Zawartość kaloryczna cukinii w 100 gramach to tylko 16 kcal. Ponadto, jako warzywo o bardzo niskim indeksie glikemicznym, nadaje się do spożywania praktycznie bez żadnych ograniczeń dla cukrzyków oraz osób z insulinoopornością, ponieważ nie podnosi znacząco poziomu insuliny we krwi. Jeśli zaś chodzi o zawartość witamin, niepozorny kabaczek może pochwalić się całym wachlarzem możliwości.
Poza idealnym zestawem aminokwasów oraz dużą zawartością błonnika znajdziemy w cukinii również całkiem sporo, bo niemal połowę dziennego zapotrzebowania, witaminy C. Dopełnienie bukietu stanowi duża ilość witaminy B6, A oraz kwasu foliowego (szczególnie ważnego dla kobiet) oraz minerałów, takich jak wapń, potas i fosfor.
Z czym łączyć cukinię w potrawach?
Zapiekanki to jedne z najprostszych w wykonaniu dań, a zapiekanka z cukinii święci triumfy na internetowych blogach kucharskich. Do zapiekanej cukinii pasują wszelkie kompozycje warzywne. Cukinię można połączyć z ryżem, makaronem, serem lub fasolą. Dobrze smakuje także jako słodki akcent w zapiekankach mięsnych, np. zapiekanka z cukinii i mięsa mielonego, czy też w wersji stricte warzywnej, np. zapiekanka z cukinii i ziemniaków.
Natomiast zapiekanka z cukinii z kurczakiem i dowolnym rodzajem drobnego makaronu posmakuje całej rodzinie. My proponujemy wersję najprostszą, pyszną i jednocześnie łatwą w przygotowaniu zarówno dla najbardziej opornych, jak i początkujących kucharzy.
Zapiekanka z cukinią i makaronem - przepis krok po kroku
Składniki:
- 2 średnie piersi z kurczaka albo jedna podwójna,
- 2 małe cukinie (zwykle im mniejsza cukinia, tym smaczniejsza),
- makaron razowy (farfalle albo penne),
- 1 puszka czarnej fasoli,
- oliwa z oliwek,
- przyprawy: sól, pieprz, słodka papryka,
- pomidorki koktajlowe (ilość wedle potrzeby i ochoty) lub pomidory z puszki.
Sposób przygotowania:
- Podsmaż kurczaka pokrojonego w kostkę na rozgrzanej oliwie, posól i popieprz do smaku. Pod koniec smażenia, zanim kurczak zmieni kolor na złoty, dodaj słodkiej papryki tak, aby mięso pokryło się równomiernie przyprawą. W międzyczasie możesz zacząć gotować makaron (koniecznie al dente).
- Cukinię możesz pokroić w kostkę albo w plasterki i podsmażyć na patelni po kurczaku. W wersji fit cukinię po pokrojeniu pieczemy dopiero w formie zapiekanki w piekarniku. Na patelni możesz również podsmażyć pomidorki, żeby puściły sok oraz fasolę do momentu pęknięcia skórki.
- Po podsmażeniu kurczaka oraz cukinii mieszamy w brytfannie wszystkie warzywa i dodajemy makaron. Jeśli trzeba, dosalamy całość i pokrywamy wierzchnią warstwę zapiekanki startym drobno serem.
- Zapiekamy w temperaturze około 200 stopni przez minimum godzinę. Tak przygotowaną zapiekankę podajemy na ciepło.
Zobacz także:
- Ciasto z blendera - błyskawiczny przepis na pyszny deser
- Jak zrobić popcorn? Przepis na szybką przekąskę
- Dania inspirowane Trylogią Sienkiewicza: polewka, podpłomyki, legumina i pieczeń wołowa
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/Getty Images