Materiał promocyjny

W kuchni: kasza na różne sposoby

Kasza jest bardzo zdrowa: jaglana zwiększa odporność, jęczmienna sprawia, że lepiej funcjonują jelita a gryczana jest źródłem przeciwutleniaczy. Jej prozdrowotne właściwości potwierdziła dietetyczka Katarzyna Foszner, a Andrzej Polan w kuchni Dzień Dobry TVN przygotował pyszne dania, w których główną rolkę odgrywały kasze: zupę z ogórków małosolnych z pasztetem z kaszy jęczmiennej, ser koryciński smażony z kaszą manną i szparagami, pizzę z młodą kapustą, kaszą gryczaną, oscypkiem i baklawę kokosową z kaszą manną.

Zupa z ogórków małosolnych z pasztetem z kaszy jęczmiennej

Składniki:

500 g kiszonych ogórków

Włoszczyzna młoda

200 ml śmietany 30%

1 łyżka chrzanu

3 pęczki koperku

3 szkl. kaszy jęczmiennej

2 marchewki

4 jajka

pietruszka

Seler mały

150 g pieczarek

100 g wątróbki drobiowej

2 cebule

kminek

cząber

kolendra mielona

gałka muszkatołowa

czarny pieprz

sól

Przygotowanie:

Z młodej włoszczyzny przygotowujemy bulion, ogórki przesmażamy na maśle i dodajemy do miękkiej włoszczyzny. Jeszcze tylko śmietana, chrzan i duża ilość koperku. Dwie szklanki kaszy gotujemy w wodzie osolonej na miękko. Na patelni szklimy pokrojoną cebulę, dodajemy pieczarki pokrojone, i na koniec wątróbkę. W maszynce do mielenia mięsa mielimy wątrobę, cebulę, pieczarki, możemy też zmielić warzywa lub zetrzeć na tarce drobnej. W misce mieszamy razem ugotowaną kaszę, szklankę kaszy suchej, wszystko co zmieliliśmy w maszynce, jajka, dodajemy przyprawy. Tych ostatnich odważnie, pamiętajmy, że smak powinien być mocny i zdecydowany. Wszystko dokładnie mieszamy i wykładamy do blaszek posmarowanych olejem i posypanych bułką. Wstawiamy do pieczenia na 160 st. C na ok. 40 min. Pasztet świetnie smakuje na zimno, ale również na ciepło podany z patelni do mięs w sosie.

Ser koryciński smażony z kaszą manną i szparagami

Składniki:

300 g sera korycińskiego

150 g kaszy manny

450 ml mleka

4 jajka

3 łyżki bułki tartej

2 pęczki zielonych szparagów

ser parmezan tarty

200 g masła

bazylia

koperek

czarnuszka

Przygotowanie:

Ser kroimy w grube słupki, obtaczamy w jajku, bułce tartej, czarnuszce i smażymy na złoty kolor na mocno rozgrzanym maśle. Mleko zagotowujemy ze szczyptą soli, dodajemy kaszę mannę i gotujemy do lekkiej konsystencji. Na koniec dodajemy ser parmezan i łyżkę masła. Szparagi gotujemy w wodzie z dodatkiem soli i cukru, wyjmujemy po ok. 6-7 min. Jajko wybijamy ze skorupki i gotujemy w wodzie z dodatkiem octu i soli. Szparagi układamy na talerzu, na szparagach kładziemy smażony ser, wokół robimy kleksy z sosu z kaszy manny. Między serem smażonym kładziemy jajko w koszulce. Dekorujemy świeżymi listkami ziół.

Pizza z młodą kapustą, kaszą gryczaną, oscypkiem

Składniki:

900 g mąki

500 ml wody

200 g oscypka

15 g soli

25 g drożdży

6 pomidorów

kapusta młoda

250 g kaszy gryczanej

6 młodych ziemniaków

100 g kiełbasy krakowskiej

cebula dymka

100 g pieczarek

Przygotowanie:

Z mąki, wody, drożdży, soli przygotowujemy ciasto, odstawiamy do wyrośnięcia. Cebulę przesmażamy na oleju, dodajemy kapustę poszatkowaną, dusimy do miękkości. Dodajemy na koniec pomidory i koperek. Doprawiamy bardzo solidnie pieprzem czarnym, solą i kminkiem mielonym. Kaszę gotujemy krótko w wodzie i łączymy z tartym oscypkiem. Ziemniaki kroimy w plastry i gotujemy w wodzie. Ciasto rozkładamy, na wierzch układamy kaszę, przykrywamy kapustą, plasterkami kiełbasy krakowskiej i plasterkami ziemniaków. Skrapiamy olejem i wstawiamy do piekarnika.

Baklawa kokosowa z kaszą manną

Składniki:

1 op. ciasta filo

200 g masła

4 łyżki kaszy manny

100 g wiórków kokosowych

500 ml mleka

1/2 szkl. cukru

cukier waniliowy

150 ml wody

2 łyżki miodu

40 ml rumu

Przygotowanie:

Masło rozpuszczamy. Ciasto filo rozkładamy na pojedyncze kartki, każdą smarujemy masłem. Składamy po 4 sztuki. Mleko zagotowujemy z cukrem i cukrem wanilinowym, do gotującego mleka dodajemy kaszę mannę i wiórki kokosowe. Wszystko mieszamy aż masa odpowiednio nam zgęstnieje. Blaszkę do pieczenia wykładamy pergaminem, kładziemy pierwszą porcję ciasta filo, porcję kremu, ponownie porcję ciasta, pozostały krem i na koniec ostatnie ciasto. Przed pieczeniem kroimy w porcje jakie sobie życzymy, niestety po upieczeniu nie będzie to możliwe. Wstawiamy do pieczenia w 180 st. C na ok. 20 min. Po upieczeniu, jeszcze gorące ciasto skrapiamy syropem z wody, cukru oraz rumu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości