Skąd się wzięła gęsina na św. Marcina?
W staropolskiej kuchni gęsina występowała pod wieloma postaciami - nie tylko pieczona, ale także jako pasztet, wędzona. Znany był też smalec z tłuszczu tego ptaka. Jednak to na jesiennych stołach królowała najczęściej. Powodem jest cykl hodowli gęsi, który zaczyna się wczesną wiosną, a kończy... no właśnie - jesienią.
Akcja najlepsza gęsina na św. Marcina jest akcją promowaną przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. To stamtąd pochodzi 90% hodowanych w kraju gęsi. Jest także legenda związana ze świętym Marcinem, który ukrywając się przed przyjęciem biskupstwa schował się w budynku gospodarczym. W nim hodowano gęsi, a te głośnym gęganiem wydały kryjówkę świętego. Na cześć tych wydarzeń je się więc nie tylko rogale, ale również właśnie gęsinę.
Poznaj nasze przepisy na gęsinę - jak ją przygotować?
- W listopadzie gęsina gości na polskich stołach. Jak przygotować dania z gęsi? Poznaj przepisy Sebastiana Olmy
- Gę, gę, gę! Gęsina na św. Marcina od Ani Starmach
- Pieczona gęś z warzywami i śliwkami i rolada z gęsi z kapustą i jabłkami - niepowtarzalne i mistrzowskie przepisy Andrzeja Polana
- Kuchnia niepodległościowa: gęsina, modra kapusta z miodem, fasola niepodległości, zielone kopytka i inne przepisy Katarzyny Bosackiej
- Pieczona gęś? Nic trudnego! Poznaj zasady przygotowania potrawy
- Rogal Marcina i gęsina na Święto Niepodległości. Sprawdzone przepisy Andrzeja Polana
- Dania inspirowane polską gęsią – prosto z programu "MasterChef"
- Poznaj przepis na gęsinę z risotto jabłkowym
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Autor: Teofila Siewko
Źródło: beszamel.se/podbaranem.com
Źródło zdjęcia głównego: alvarez/Getty Images