Majonez od razu podnosi walory smakowe dań. Swoje propozycji na przysmaki z tym dodatkiem zaproponowała w kuchni Dzień Dobry TVN Martyna Chomacka. Przygotowała dla nas: tatara, kanapkę z szarpanym kurczakiem i coleslawem, warzywa w tempurze z dipem mayo-curry, a także dorsza w piwnej panierce z sosem aioli, sałatką z buraków i świeżym granatem.
Tatar - przepis krok po kroku
Składniki na tatara:
- 300 g najwyższej jakości polędwicy wołowej
- duża marchewka
- 6 świeżych rzodkiewek
- 4-5 łyżek Majonezu Kieleckiego
- łyżka miodu
- odrobina sosu sojowego
- odrobina wasabi
- 0,5 szklanki octu jabłkowego
- 100 g cukru
- 50 g soli
- kilka ziaren ziela angielskiego
- 4 liście laurowe
Do podania:
- 2 kromki świeżego, wiejskiego chleba
- masło
- świeża pietruszka
Jak przygotować tatara:
Zaczynamy od przygotowania zaprawy do pikli. Do rondelka wlewamy ocet, szklankę wody, wsypujemy 4 łyżki cukru, łyżkę soli, dodajemy ziele angielskie i liście laurowe. Doprowadzamy do wrzenia i ściągamy z gazu. Warzywa oczyszczamy. Rzodkiewki kroimy na cztery części, marchewkę kroimy w cienkie słupki. Tak przygotowane warzywa wrzucamy do ciepłej zalewy i zostawiamy na 30-45 minut.
Następnie doprawiamy majonez chrzanem wasabi i pietruszką. Do 4 łyżek stołowych Majonezu Kieleckiego dodajemy łyżeczkę wasabi, odrobinę miodu i sok z połowy limonki oraz posiekaną pietruszkę. Mieszamy i doprawiamy do smaku, jeśli jest taka potrzeba.
Następnie oczyszczamy polędwicę ze wszystkich błon i nierówności. Po tym etapie rozpoczynamy siekanie. Na początku kroimy polędwicę na mniejsze części, aby troszkę ją wstępnie rozdrobnić. Następnie bierzemy w dłonie dwa duże noże, jeśli takie posiadamy i rozpoczynamy szatkowanie i siekanie drobno mięsa. Dzięki temu tatar będzie idealnie miękki, ale jednocześnie z wyczuwalną strukturą na języku. Mięso doprawiamy obficie solą, pieprzem i musztardą.
Gotowego tatara wykładamy na talerz formując go przy użycia ringa, dekorujemy go naszym majonezem oraz piklami. Tatara podajemy z kromką chleba i masłem.
Kanapka z szarpanym kurczakiem i coleslawem - przepis krok po kroku
Składniki na kanapkę z szarpanym kurczakiem i coleslawem:
- 300 g mięsa z kurczaka bez kości
- puszka przecieru pomidorowego
- 2 łyżki cukru brązowego muscovado
- ocet jabłkowy
- 2 ząbki czosnku
- szalotka
- 2 łyżki powideł śliwkowych
- czerwona kapusta
- 2-3 garści żurawiny
- 2 marchewki
- 6-8 łyżek Majonezu Kieleckiego
- łyżeczka chrzanu
- łyżeczka miodu
- łyżeczka musztardy
- pęczek szczypiorku
- 3-4 świeże ciabatty
Jak przygotować kanapkę z szarpanym kurczakiem i coleslawem:
Zaczynamy od przygotowania sosu bbq do naszego kurczaka. Posiekaną szalotkę i cebulę szklimy na dowolnym tłuszczu na patelni z grubym dnem. Po mniej więcej 3 minutach dodajemy cukier. Czekamy aż całość zbrązowieje i dodajemy powidła śliwkowe. Po krótkiej chwili dodajemy pomidory z puszki, odrobinę soli i 2-3 łyżki octu jabłkowego. Całość gotujemy na małym ogniu przez około 10 minut. Na koniec doprawiamy sos solą, pieprzem lub chili w proszku według uznania.
Gotowym sosem zalewamy naszego kurczaka i wkładamy go do piekarnika nagrzanego do 130 st. C na 2,5-3 godziny. Kurczak musi być przykryty folią. Mieszamy całość co 40 minut, aby każda strona dochodziła równomiernie.
Kapustę siekamy i wkładamy do dużej miski. Całość zalewamy wodą z łyżką soli i cukru. Tak macerującą się kapustę zostawiamy na 40 minut. W tym czasie ścieramy marchewki na dużych oczkach tarki i zabieramy się za przygotowanie sosu do surówki.
W miseczce mieszamy ze sobą majonez, musztardę, miód, 2-3 łyżki octu jabłkowego lub sok z połowy cytryny i opcjonalnie łyżeczkę chrzanu. Mieszamy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Gotową kapustę odsączamy i suszymy na ręcznikach papierowych. Gdy będzie gotowa, dodajemy do niej marchewkę, posiekany szczypiorek, żurawinę i sos. Odstawiamy na bok.
Gdy kurczak będzie się rozpadał, wyciągamy go do miski i szarpiemy widelcem na włókna. Dodajemy tyle sosu z redukcji, ile lubimy i możemy przejść do składnia kanapek.
Pomiędzy połówki podgrzanej ciabatty wkładamy porcję mięsa z sosem i naszego colesława. Gotowe.
Warzywa w tempurze z dipem mayo-curry - przepis krok po kroku
Składniki na warzywa w tempurze z dipem mayo-curry:
- duża cukinia
- bakłażan
- olej rzepakowy do smażenia
- 100 g mąki ziemniaczanej lub ryżowej
- sól
- 3 łyżki Majonezu Kieleckiego Roślinnego
- przyprawa curry
- czosnek granulowany
- łyżeczka miodu
- sok z połowy limonki
- szczypta chili w proszku
- odrobina sosu sojowego
Jak przygotować warzywa w tempurze z dipem mayo-curry:
Bakłażany kroimy w cienkie plasterki i posypujemy solą. Odstawiamy na 10 minut. Cukinię kroimy na równej grubości plasterki. Bakłażana przed smażeniem myjemy i suszymy na ręcznikach papierowych.
Rozgrzewamy tłuszcz na patelni i robimy lekką tempurę. Do 200 ml lodowatej wody dodajemy skrobię ziemniaczaną i dwie szczypty soli. Mieszamy i przechodzimy do smażenia. Chcemy, by tempura była, jak najzimniejsza. Przez szok temperaturowy stanie się jeszcze bardziej chrupiąca.
Plasterki warzyw moczymy w lekkiej tempurze i wrzucamy na gorący olej. Po 60-70 sekundach powinny być gotowe. Każdą kolejną porcję odsączamy na ręcznikach papierowych, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Gdy warzywa są jeszcze gorące, posypujemy je odrobiną soli morskiej i polewamy dosłownie kilkoma kroplami miodu.
Gdy warzywa są gotowe, pozostaje nam błyskawiczne przygotowanie dipu. W miseczce mieszamy ze sobą Majonez Kielecki Roślinny, przyprawę curry, kilka szczypt czosnku granulowanego, sok z limonki, sos sojowy, pieprz i odrobinę miodu dla równowagi.
Sos podajemy w małej miseczce obok warzyw.
Dorsz w piwnej panierce z sosem aioli, sałatką z buraków i świeżym granatem - przepis krok po kroku
Składniki na dorsza w piwnej panierce:
Ryba:
- 4 filety z dorsza
- mąka pszenna – do obtoczenia ryby
- pieprz biały mielony
- sól
- olej słonecznikowy
- 280 g mąki pszennej
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 3 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
- 300 ml piwa jasnego (zimnego)
- łyżeczka curry
- pieprz
Sałatka:
- 3 duże, ugotowane buraki
- kwaśne jabłko
- granat
- 2 laski selera naciowego
- łyżka rodzynek
- łyżka oleju lnianego
- łyżka soku z cytryny
- sól
- pieprz
Aioli:
- 4 ząbki pieczonego czosnku
- sok z połowy cytryny
- 4 łyżki Majonezu Kieleckiego
- sól
Jak przygotować dorsza w piwnej panierce:
Oba rodzaje mąki łączymy w rondelku z proszkiem do pieczenia. Dolewamy piwo i mieszamy ciasto za pomocą rózgi do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji. Doprawiamy solą, pieprzem i curry. Mieszamy i wstawiamy do lodówki.
Rybę doprawiamy solą i pieprzem. Każdy filet delikatnie obtaczamy w mące, a następnie zanurzamy w cieście. Czekamy chwilę, aż nadmiar ciasta spłynie z ryby. Filety smażymy pojedynczo na głębokim oleju rozgrzanym w garnku – do uzyskania złotego koloru. Usmażone odsączamy na papierowym ręczniku.
Jabłka obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Następnie musimy skropić je odrobiną soku z cytryny, aby nie szczerniały. Seler kroimy także na cienkie plasterki, a z granatu delikatnie wydłubujemy pestki. W szklance mieszamy składniki dressingu. Buraki kroimy w dosyć dużą kostkę. Następnie łączymy je z jabłkami, selerem oraz sosem i delikatnie mieszamy. Sałatkę podajemy posypaną pestkami granatu.
Aby przygotować sos, musimy najpierw rozetrzeć upieczony czosnek z sokiem z cytryny. Najszybciej zrobimy to w moździerzu. Gdy będzie miał już formę pasty, dodajemy sól oraz majonez. Mieszamy i doprawiamy do smaku. Gotowe.
Zobacz także:
- Tych potraw nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Poznaj tradycyjne przepisy na 12 świątecznych dań
- Tort piernikowy - przepis na pyszny świąteczny deser
- Przepis na domowy kisiel żurawinowy na święta Bożego Narodzenia
Autor: Izabela Dorf
Źródło: Martyna Chomacka
Źródło zdjęcia głównego: Joanna Kruczek/Dzień Dobry TVN