Tarta ze szparagami w cieście francuskim stanowi alternatywę dla osób, które nie posiadają wystarczającej ilości czasu, aby samodzielnie przygotować spód. Gotowe ciasto kupimy w większości marketów. W zasadzie od razu będziemy mogli przełożyć je na formę i wstawić do piekarnika, skupiając się na przygotowaniu farszu. W zależności od tego, czy nasza tarta będzie z samymi szparagami, czy na przykład z suszonymi pomidorami, łososiem i serem, musimy zarezerwować odpowiednią ilość czasu na przygotowanie wszystkich składników.
Tarta ze szparagami – zaczynamy od ciasta
Jeśli zdecydowaliśmy, że nasza tarta ze szparagami nie będzie z ciasta francuskiego, tylko z własnoręcznie przygotowanego spodu, musimy zaopatrzyć się w mąkę pszenną, żółtka i masło dobrej jakości z wysoką zawartością tłuszczu. Powinniśmy trzymać je w lodówce przez dłuższy czas, aby było maksymalnie schłodzone. Dzięki temu nasza tarta ze szparagami i szynką będzie bardziej krucha. Jakie powinny być proporcje? Na jedną porcję francuskiego przysmaku potrzebujemy 30 dag mąki, 15 dag masła, 2 żółtka i szczyptę soli. Zaczynamy od przesiania mąki przez sito. Niezwykle przydatna będzie stolnica, gdyż to na niej wymieszamy wszystkie składniki i rozpoczniemy ugniatanie ciasta. Kolejnym krokiem jest dodanie masła. Musimy posiekać je szerokim nożem, następnie dodać sól i żółtka. Te ostatnie nie stanowią stałego składnika tarty. Możemy spotkać przepisy, w których żółtka nie występują, jednakże to również dzięki nim nasza tarta ze szparagami i boczkiem, pomidorami lub cukinią będzie miała pyszny, kruchy spód. Całość ugniatamy na stolnicy. Staramy się to zrobić jak najszybciej, aby ciasto nie zdążyło się nagrzać od naszych dłoni. Możemy wykorzystać w tym celu także robota kuchennego. Formujemy kulkę, którą owijamy folią i wkładamy na godzinę do lodówki. Dobry przepis na tartę ze szparagami wymaga, aby ciasto zostało rozwałkowane i przeniesione do formy. Możemy odrywać je po kawałku, wyklejanie blaszki rozpoczynając od spodu, kończąc na bokach. Grubość ciasta powinna wynosić około 5 mm. Całość ponownie wkładamy do lodówki, tym razem jednak na krócej – kilkanaście minut.
Tarta ze szparagami i boczkiem – przykładowe przepisy na farsz
Jedną z największych zalet tarty jest możliwość jej wykonania na wiele różnych sposobów i dobierania składników wedle uznania i preferencji. Popularnością cieszą się także przepisy w wersji słodkiej. Tarta ze szparagami może być typowo wegetariańska z pomidorami, szpinakiem i serem lub mięsna - z boczkiem i szynką parmeńską. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i posiadane składniki. Zaczynamy jednak od szparagów. Ciekawy efekt nie tylko smakowy, ale również estetyczny uzyskamy, łącząc zieloną i białą odmianę. Myjemy i obieramy warzywa, usuwając twarde końcówki. Kolejnym krokiem jest podgotowanie szparagów w osolonej wodzie. Wystarczy zaledwie kilka minut. Dalsze kroki zależą od tego, jakimi składnikami uzupełnimy naszą potrawę. Tarta ze szparagami i pomidorami wymaga wcześniejszego podsmażenia tych ostatnich, tak aby cała woda wyparowała. Podobnie będzie z pomidorkami koktajlowymi. Jeśli dodajemy boczek lub kurczaka, również należy wcześniej zrumienić go na patelni.
Aby zagęścić składniki, konieczne jest przygotowanie masy śmietanowo-jajecznej. W tym celu potrzebna będzie śmietana 18%, jajko, odrobina mąki pszennej i wybrane przyprawy. Całość mieszamy ze sobą. Tarta ze szparagami może zostać jeszcze wzbogacona serem. Wystarczy dodać go do masy jajecznej, wcześniej ścierając na tarce. Wróćmy jednak do ciasta. Po wyjęciu z lodówki jest już gotowe do włożenia do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Formę wkładamy na 15 minut. Po upływie zalecanego czasu wyjmujemy ciasto i pozostawiamy do przestygnięcia. Następnie nakładamy farsz. W zależności, czy nasza tarta była ze szparagami i szynką, pomidorami czy łososiem, podsmażone i podgotowane składniki nakładamy na ciasto, zalewając masą śmietanowo-jajeczną. Całość pieczemy w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 35 minut. Warto na bieżąco kontrolować stopień zarumieniania się wierzchu. Jeśli dzieje się to zbyt szybko, wystarczy nałożyć na górę papier do pieczenia lub folię aluminiową. Po upływie zalecanego czasu nasza tarta ze szparagami jest gotowa.
Zobacz także:
- Tarty na słodko i na wytrawnie. Sprawdź, jak zrobić idealne ciasto
- Tarty na słodko i słono Davida Gaboriauda - każdy znajdzie coś dla siebie
- Warzywa na obiad wcale nie muszą być nudne - wypróbuj tartę warzywną Mariety Mareckiej
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: asab974/Getty Images