Ciasto bananowe z makiem
Składniki:
3 dojrzałe banany
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka mąki owsianej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1/2 szklanki orzechów włoskich
Sok z połowy cytryny
1 łyżeczka cynamonu
1 kopiasta łyżka maku
Szczypta soli
100 ml oleju z pestek winogron
2 kostki czekolady gorzkiej
Ok. 1/2 szklanki ksylitolu
Przygotowanie:
Suche składniki mieszamy ze sobą (mąki, mak, proszek, soda, ksylitol).
Olej mieszamy z bananem oraz sokiem z cytryny.
Łączymy mąki oraz składniki mokre.
Dodajemy do ciasta pokruszone orzechy. Zostawiamy kilka do posypania na wierzchu.
Ciasto przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia (wym. 30 cm), posypujemy orzechami i startą czekoladą.
Pieczemy przez ok. 55-60 minut w temperaturze 180 stopni.
Praliny, czyli kulki mocy
Składniki: Garść daktyli suszonych Garść fig suszonych Garść moreli suszonych 2 łyżki syropu daktylowego 2 łyżki karobu Garść mieszanki orzechów Wiórki kokosowe
Przygotowanie: Miksujemy na sucho orzechy ,dodajemy do tego karob i miksujemy ponownie z wcześniej namoczonymi figami, daktylami i miodem, dorzucając dodatkowo suszone morele. Końcowy etap obejmuje formowanie kuleczek i obtaczanie w wiórkach kokosowych.
Bajaderka z ciecierzycy
Składniki:
2 puszki ugotowanej ciecierzycy
3 łyżki kakao
1 łyżka masła orzechowego
Kilka kropel ekstraktu waniliowego
1 łyżka Amaretto (można odrobinę więcej)
Syrop daktylowy
Polewa
Czekolada gorzka (bez cukru)
3 łyżki mleka roślinnego
Syrop daktylowy
Przygotowanie: Ciecierzycę traktujemy blenderem ręcznym. W przypadku kiedy używamy ciecierzycy zapuszkowanej, pamiętajmy by ją dobrze wypłukać i dobrze osuszyć, by zminimalizować ilość płynów. Dodajemy do cieciorki pozostałe składniki, i ponownie miksujemy. Z powstałej masy formujemy kulki. Gotowe kulki polewamy czekoladą rozpuszczoną w kąpieli wodnej z mlekiem roślinnym i posypujemy orzechami (użyłem nerkowców). Odstawiamy na kilka godzin w chłodne miejsce.
Ciastka z fasoli
Składniki: 2 puszki czerwonej fasoli 2 kopiaste łyżki mąki ryżowej 4 łyżki mleka ryżowego 10 łyżek syropu z agawy (można oczywiście użyć ksylitolu) 1 łyżka proszku do pieczenia 2 łyżki zmielonego lnu 2 łyżki kakao 3 łyżki karobu 2 garście suszonej żurawiny 4 łyżki oleju Czekolada gorzka bez cukru Migdały
Przygotowanie: Wszystkie składniki (oprócz czekolady, żurawiny i migdałów) mieszamy ze sobą w mikserze, malakserze lub innym urządzeniem, które połączy wszystkie składniki. Do powstałej masy dorzucamy żurawinę i mieszamy. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia nakładamy łyżką ciasto, rozpłaszczamy i okrężnymi ruchami tworzymy ciastka. Ciastka pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 20 minut. Po wyciągnięciu z piekarnika posypujemy ciastka startą czekoladą oraz uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi. Po wyciągnięciu z pieca ciastka będą miękkie, dlatego polecam wrzucić je na kratkę by odparowały i nabrały odpowiedniej twardości.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN