Są potrawy, którymi można zaimponować znajomym podczas spotkania towarzyskiego, ale w większości przypadków są one jednak trudne do przygotowania. Martyna Chomacka udowadnia jednak, że nie zawsze. Jej dania są nie tylko eleganckie i smaczne, ale też banalnie proste w wykonaniu.
Tatar
Składniki na tatar:
- 300 gramów najwyższej jakości polędwicy wołowej,
- 6-8 zielonych szparagów,
- 6 świeżych rzodkiewek,
- 1 jajko,
- 200 ml oleju rzepakowego,
- łyżka musztardy dijon,
- łyżka miodu,
- odrobina sosu sojowego,
- odrobina wasabi,
- 0,5 szklanki octu jabłkowego,
- 100 gramów cukru,
- 50 gramów soli,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- 4 liście laurowe,
- 2 kromki świeżego, wiejskiego chleba,
- masło,
- świeża pietruszka
Sposób przygotowania tatara:
Zaczynamy od przygotowania zaprawy do pikli. Do rondelka wlewamy nasz ocet, szklankę wody, wsypujemy 4 łyżki cukru, łyżkę soli, dodajemy ziele angielskie i liście laurowe Doprowadzamy do wrzenia i ściągamy z gazu. Warzywa oczyszczamy. Rzodkiewki kroimy na cztery części, szparagom odłamujemy zdrewniałe części. Tak przygotowane warzywa wrzucamy do ciepłej zalewy i zostawiamy na 30-45 minut. Następnie robimy majonez. Do głębokiego naczynia wrzucamy całe jajko, wlewamy 200 ml oleju rzepakowego, dodajemy musztardę, 2-3 łyżki octu jabłkowego, pół łyżki miodu, kilka szczyt soli i pieprzu. Następnie bardzo powoli blendujemy całość, idąc powoli od dołu naczynia, etapowo do góry. Zanim zaczniemy podnosić blender, czekamy aż majonez zacznie emulgować.
Gotowy majonez doprawiamy do smaku solą, pieprzem i octem jeśli jest taka potrzeba oraz dodajemy odrobinę wasabi dla zaostrzenia smaku. Następnie oczyszczamy polędwicę ze wszystkich błon i nierówności. Po tym etapie rozpoczynamy siekanie. Na początku kroimy polędwicę na mniejsze części aby troszkę ją wstępnie rozdrobnić. W drugim etapie bierzemy w dłonie dwa duże noże, jeśli takie posiadamy i rozpoczynamy szatkowanie i siekanie drobno mięsa. Dzięki temu tatar będzie idealnie miękki ale jednoczenie z wyczuwalną strukturą na języku. Mięso doprawiamy obficie solą, pieprzem i musztardą.
Gotowego tatara wykładamy na talerz formując go przy użycia ringa, dekorujemy go naszym domowym majonezem wasabi oraz piklami. Po odsączeniu z zalewy rzodkiewki zostawiamy w ćwiartkach a szparagi kroimy na mniejsze części aby uzyskać jak największą różnorodność tekstur. Tatara podajemy z kromką chleba i masłem.
Mateusz Grochocki/East News
Tajska sałatka:
Składniki na tajską sałatkę:
- 1 zielona papaja,
- 6-8 pomidorków koktajlowych,
- 1 marchewka,
- tajska bazylia,
- 2 garści orzeszków arachidowych,
- pęczek kolendry,
- 1 limonka,
- 1 ząbek czosnku,
- 3 łyżki sosu rybnego,
- 2 łyżki sosu sojowego,
- łyżka cukru palmowego,
- 2 świeże chilli
Sposób przygotowania tajskiej sałatki:
Zieloną papaję i marchewkę kroimy w cienkie paseczki. Najpierw obieraczką do warzyw w cienkie wstążki, które następnie siekamy na drobne paseczki. Dodajemy porwaną bazylię, pokrojone w cienkie plasterki chilli i przechodzimy do przygotowania sosu, który jest sercem dania. W moździerzu rozdrabiamy cukier, dodajemy sos rybny, sos sojowy, sok z limonki, czosnek oraz 3-4 kawałki chilli. Rozdrabniamy i łączymy ze sobą. Tak przygotowanym sosem polewamy nasze warzywa. na górę sałatki wykładamy przepołowione pomidorki koktajlowe oraz całość posypujemy obficie prażonymi orzeszkami oraz świeżą kolendrą.
Domowy budyń waniliowy z karmelizowanym jabłkiem, rabarbarem i białą czekoladą
Składniki na domowy budyń waniliowy z karmelizowanym jabłkiem, rabarbarem i białą czekoladą:
- 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej,
- 500 ml mleka,
- laska z 1 wanilli,
- cukier waniliowy (NIE wanilinowy),
- 1/3 szklanki cukru,
- 4 żółtka,
- 30 gramów białej czekolady,
- 1 jabłko,
- 1 laska rabarbaru,
- odrobina syropu klonowego,
- łyżka masła,
- sok z 1 cytryny
Sposób przygotowania domowego budyniu waniliowego z karmelizowanym jabłkiem, rabarbarem i białą czekoladą:
W dużej misce łączymy mąkę, cukier waniliowy, cukier zwykły, ziarna wanilii i żółtka. Ucieramy je na gładką konsystencję. Następnie dodajemy ciepłe mleko i powoli mieszamy aż wszystkie składniki się rozpuszczą. Naszą mieszankę przelewamy do rondelka i stawiamy na gazie. Mieszamy nieprzerwanie aby w naszym budyniu nie pojawiły się grudki. Gdy budyń zawrze, ściągamy go z gazu i odstawiamy na bok, na 7-10 minut. W tym czasie przygotowujemy nasze owoce.
Rabarbar oczyszczamy i kroimy w sporą kostkę. Jabłka obieramy i kroimy w kostkę identycznego rozmiaru, co rabarbar. Wrzucamy je na patelnię z rozgrzanym masłem. Po 30 sekundach polewamy nasze owoce syropem klonowym oraz sokiem z cytryny. Możemy także dodać szczyptę soli dla równowagi smaków. Delikatnie przewracamy nasze owoce na drugą stronę i dajemy im jeszcze 30-40 ekstra sekund. Ściągamy z ognia i podajemy. Na dno pucharków wylewamy nasz waniliowy budyń. Na górę wykładamy obfitą porcję owoców. Górę naszego deseru dekorujemy wiórkami białej czekolady, które robimy poprzez starcie czekolady ostrym nożem.
Mateusz Grochocki/East News
Sprzęt i akcesoria potrzebne do przygotowania potraw z przepisu Martyny znajdziesz na www.tefal.pl
Zobacz także:
- 5 warzyw, które warto jeść w sierpniu
- Nazwy tych potraw mogą zmylić. Czy na pewno wiesz, skąd pochodzi sernik wiedeński czy ryba po grecku?
- Domowa kombucha, lemoniada i lassi, czyli napoje mocy na upały. Poznaj przepisy Karoliny i Macieja Szaciłło
Autor: Katarzyna Lackowska
Reporter: Martyna Chomacka