Najlepsze nalewki domowe przygotowywane są jedynie z wysokiej jakości alkoholu, tzn. spirytusu lub wódki. Użyte do przyrządzenia trunku składniki powinny być odpowiednio dobrane – zepsute owoce mogą negatywnie wpłynąć na smak i aromat nalewki.
Nalewki domowe – co warto o nich wiedzieć?
Śmiało można stwierdzić, że nalewki to znak rozpoznawczy polskiej kuchni. Pierwotnie stosowane były leczniczo. Poprawiają pracę przewodu pokarmowego i redukują ból reumatyczny. Picie ich w odpowiedniej ilości zaleca się na poprawę pracy serca, krążenie i odporność. Poza właściwościami leczniczymi mają również wyśmienity smak. Polecane są do dań mięsnych, np. do pieczonej kaczki pasuje nalewka z czarnej porzeczki, a dziczyzna smakuje dobrze z wiśniówką.
Nalewki domowe, podobnie jak wina własnej roboty, to typ alkoholu, który można przygotować, nie posiadając bogatego doświadczenia.
Domowe nalewki - jak powstają i jakie są rodzaje?
Wyróżnia się nalewki słodkie, półwytrawne i wytrawne. Przygotowuje się je na bazie owoców, kwiatów, ziół, pędów sosny, a nawet korzeni. Nalewki domowej roboty przyrządzane są również z mieszanki kilku składników. Jednak najważniejszym ich komponentem jest dobrej jakości spirytus lub wódka. Słodkie nalewki domowe przygotowuje się na spirytusie z zawartością ok. 70% czystego alkoholu. Zasadę tę należy przestrzegać szczególnie, gdy stosuje się dodatek w postaci syropu owocowego. Tymczasem przepisy na wytrawne nalewki domowej roboty zalecają użyć spirytusu o mocy mniejszej niż 60% alkoholu.
Dobre nalewki domowe przygotowuje się poprzez zalanie wybranych produktów alkoholem. W ten sposób wydobywa się głębię smaku użytych składników. Należy jednak pamiętać, że wykorzystane do przygotowania owoce powinny być w pełni dojrzałe i zdrowe. Do nalewki można dodać trochę miodu, soku z cytryny, kandyzowanej skórki z pomarańczy czy syropu cukrowego. Przepisy na słodkie nalewki domowe zalecają nieraz użycie kardamonu, wanilii, goździków czy innego rodzaju alkoholu, np. brandy.
Sprzedaż domowej nalewki
Nalewki domowe wytwarzane są na użytek własny, sprzedaż ich konsumentom jest możliwa dopiero wtedy, gdy wejdzie się w posiadanie zezwolenia na sprzedaż detaliczną napojów o zawartości alkoholu przekraczającej 18% objętości. Nawet najlepsze nalewki domowe nie mogą trafić na rynek, gdy ich wytwórca nie dysponuje odpowiednimi pozwoleniami.
Nalewka domowa na bazie brzoskwiń – przepis
Składniki potrzebne do przygotowania nalewki z brzoskwiń:
- 2 kg dojrzałych brzoskwiń,
- 1 l spirytusu 96%,
- 300 g cukru.
Przygotowanie:
Umyte brzoskwinie przekroić na pół. Po usunięciu pestek, owoce pokroić na kawałki. Brzoskwinie przełożyć do szklanego słoja i zalać alkoholem. Zamknięty słój przez 3 miesiące trzymać w chłodnym, ciemnym miejscu. Po tym okresie należy zlać płyn znajdujący się ponad owocami i przefiltrować go. Do nalewki dodać cukier. Po rozpuszczeniu się cukru trunek można rozlać do butelek. Szczelnie zamknięte butelki umieścić w chłodnym miejscu na co najmniej 6 miesięcy.
Nalewka domowa z wiśni – przepis
Składniki niezbędne do przyrządzenia nalewki z wiśni:
- 3 kg wiśni,
- 1 l spirytusu,
- 1 l czystej wódki,
- 1 kg cukru.
Przygotowanie:
Owoce wydrylować. Wiśnie bez pestek umieścić w odpowiednio dużym słoju, dodać do nich garść pestek i cukier. Słoik przykryty gazą zabezpieczoną gumką, odstawić na kilkanaście dni. Po tym czasie owoce puszczą sok, który trzeba zlać do garnka i zagotować. Wystudzony sok z wiśni wymieszać z spirytusem i rozlać do butelek. Owoców nie wyrzucać, zalać je wódką. Po upływie dwóch tygodni przecedzić wódkę i wymieszać ją z wiśniowym spirytusem. Powstałą nalewkę wlać do butelek, w których trunek musi spędzić co najmniej 3 miesiące.
Nalewka domowa z głogu – przepis
Składniki potrzebne do przygotowania nalewki z głogu:
- 2 kg dojrzałych owoców głogu,
- 2 l spirytusu,
- 2 l przegotowanej wody,
- 500 g cukru,
- 8 goździków,
- skórka z 2 cytryn,
- kawałek cynamonu.
Przygotowanie:
Owoce głogu wsypać do słoja i zalać spirytusem zmieszanym z 500 ml wody. Słój zamknąć i odstawić na 14 dni. W tym czasie każdego dnia potrząsać słojem z owocami i alkoholem. Resztę wody wymieszać z przyprawami i cukrem, gotować przez kilka minut, a na koniec zdjąć pianę. Alkohol z owoców zlać do osobnego naczynia, wymieszać z syropem. Po wymieszaniu obu płynów, wlać wszystko do słoja. Szczelnie zamknięty słój odstawić na 3 dni. Po tym czasie nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek.
Nalewka domowa z orzechów – przepis
Składniki orzechówki:
- 12 niedojrzałych orzechów włoskich,
- 500 ml spirytusu,
- 1 l 40% wódki,
- 1 l wody,
- 400 g cukru.
Przygotowanie:
Umyte, posiekane orzechy umieścić w słoju i zalać wódką. Słój szczelnie zamknąć i odstawić na 6 tygodni. Co dwa dni potrząsać słój z orzechami i alkoholem. Po tym czasie należy zlać macerat i przecedzić go. Wodę wymieszać z cukrem i gotować przez kilka minut. Gdy woda będzie ostudzona, należy wymieszać ją z maceratem oraz spirytusem. Gdy wszystkie składniki się połączą, nalewkę rozlać do butelek. Szczelnie zamknięte butelki powinny odstać minimum 14 dni.
Zobacz też inne przepisy na domowe nalewki:
Nalewka z czarnych jagód (czarnych borówek) – przepis na spirytusie i na wódce
Domowa dereniówka – jak ją zrobić? Przepis
Aronia to zdrowy i smaczny owoc, z którego zrobisz nalewkę lub sok. Sprawdź nasze przepisy
Zobacz video: Jak przygotować idealny koktajl z sezonowych owoców?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision