Początkowo latte art zarezerwowane było dla baristów. Zazwyczaj tylko kawa serwowana w profesjonalnych kawiarniach zdobiona była wzorami z mleka, ale dzięki potędze internetu i dzieleniem się wiedzą wiadomo już, jak przygotować latte art w domu. Odrobina praktyki, niezbędne akcesoria i latte art stanie się proste nawet dla początkujących.
Co to jest latte art?
Wszyscy miłośnicy kawy oraz kawiarni powinni wiedzieć, czym jest latte art. Nazwa może brzmieć nieco tajemniczo, ale w rzeczywistości sama czynność, nazywana latte art, nie wydaje się czymś wyszukanym. Latte art to nic innego jak malowanie spienionym mlekiem po kawie. Wykonanie latte art nie będzie możliwe bez dobrze spienionego mleka i esencji kawowej, która musi mieć creme, czyli naturalną kawową piankę. Mleko nie powinno mieć temperatury wyższej niż 60℃, inaczej traci swoje wartości. Dodatkowo najlepiej, aby miało 3,2% tłuszczu. Mleko ubijamy, najlepiej ręcznym spieniaczem. Wyróżnia się dwie metody latte art: pierwsza z nich to free pouring. Polega na tym, że mleko jest wylewane z dzbanka prosto na kawę. Natomiast druga, która nosi nazwę etching, dopuszcza użycie wszelkich wzorników, szablonów lub np. wykałaczek. Etching przewiduje również stosowanie przeróżnych posypek i sosów do kawy. Druga metoda jest zdecydowanie łatwiejsza, więc osoby początkujące wybierają właśnie ją. Jak rozpoznać, że latte art i wzory zostały wykonane prawidłowo? Jeśli są na środku filiżanki, mają idealne tło, czyli tło tego samego koloru, są symetryczne i równe, a linia ucha od filiżanki i linia symetrii tworzą kąt prosty, to można mieć pewność, że latte art zostało wykonane prawidłowo.
Latte art serce, rozeta i tulipan – wzory
Warto wiedzieć, że tworzenie rysunków z mleka opiera się na trzech podstawowych wzorach: sercu, rozecie i tulipanie. Na ich podstawie powstają bardziej rozbudowane malunki. W tej chwili latte art urosło do dyscypliny sportowej, w której co roku wyłania się mistrza świata, jednakże w tej tematyce amatorów jest tyle samo, co profesjonalistów. Latte art początkującym może wydawać się skomplikowane, ale warto pamiętać, że trening czyni mistrza. Zatem jeśli są chęci, to z czasem przyjdą efekty, a dzięki wiedzy wieloletnich mistrzów tego sportu można przeczytać w internecie czy drukowanych poradnikach i książkach, jak krok po kroku zrobić np. serce. Latte art to dyscyplina, która nie wymaga ani ogromnej wiedzy, ani też wielu akcesoriów. Serce jest w miarę proste do wykonania. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby poprawnie przygotować tło dla wzoru. Do filiżanki z wcześniej przygotowanym espresso należy dynamicznymi ruchami kolistymi wlewać cienki strumień mleka, wyrównując pianę na powierzchni i nadając jej inny odcień, nieco jaśniejszy. Kiedy tło jest gotowe, można zaczynać malowanie wzoru. Serce w latte art musi być rozpoczęte w centralnym punkcie filiżanki, a odległość dzbanka z mlekiem od kawy powinna się stopniowo, ale niezbyt wolno zmniejszać. Dynamicznie przechylony dzbanek podczas nalewania mleka i zmniejszania odległości strumienia od filiżanki powinien zagwarantować, że uzyskamy porządną kropkę z mleka. Ostatni ruch jest kluczowy, gdyż to właśnie on zmienia wspomnianą kropkę w serce. Nie powinien być kolejną czynnością, ale kontynuacją wcześniejszego nalewania białego płynu. Kiedy dochodzimy do momentu, że kropka wydaje się idealna, należy podnieść szybko dzbanek do góry i przeciągnąć strumień mleka przez całą kropkę. Ta czynność powoduje, że uzyskujemy charakterystyczne dla serca kształty.
Co jest potrzebne, aby wykonać latte art w domu?
Latte art w domu jest możliwe i nie wymaga dużego nakładu finansowego. Niezależnie od tego, jaki kształt chcesz stworzyć, niezbędna jest kawa i kawiarka czy też inny sprzęt do parzenia kawy. Do tego koniecznie filtr, ponieważ kawa musi być klarowna i jednolita, nie może zawierać fusów. Potrzebne też będą: mleko i spieniacz do mleka, dzbanek, z którego wylewany będzie biały płyn – koniecznie musi mieć „dziubek”, aby móc kontrolować wylaną ciecz. Na koniec należy zaopatrzyć się w filiżankę, wodę i ewentualnie posypki czy inne dodatki w postaci np. syropów do kawy latte art. Akcesoria nie kosztują dużo, możliwe nawet, że część z nich masz już w domu. Najważniejsza jest praktyka, która daje wprawę i pewność. Dzięki niej ręka wykonująca wzory będzie niezachwiana, a wykonane serce czy inny rysunek dokładne.
Jaka kawa na dobry początek dnia? Zobacz wideo:
Zobacz też:
Czy "plujka" może być dobra? Ekspert o tym, co warto wiedzieć o kawie
Prosty sposób na kawę bez fusów parzoną w domu. Jak działa french press?
Jak zaparzyć kawę pięciu przemian, by móc w pełni wykorzystać jej właściwości?
Autor: Adrian Adamczyk