Masz ochotę na filiżankę aromatycznej kawy? Znudziła ci się klasyczna czarna czy latte? Sprawdź, jak przygotować aromatyczną kawę pięciu przemian, która jest nie tylko smaczna, ale też bogata w prozdrowotne właściwości. Wywodzi się ona z chińskiej medycyny tradycyjnej.
Co ciekawe, kawa pięciu przemian może być spożywana nawet przez osoby, które nie powinny pić kawy na co dzień, ponieważ w mniejszym stopniu pobudza układ nerwowy i nie odwadnia tak, jak klasyczny napar.
Czym jest kuchnia pięciu przemian?
Kawa pięciu przemian wywodzi się z chińskiej kuchni pięciu przemian. Opiera się ona na przekonaniu, że to co człowiek je, musi być zgodne z naturą pięciu żywiołów: drzewa, ognia, ziemi, metalu i wody. Ich odpowiednikiem w diecie jest pięć różnych smaków: kwaśny, gorzki, słodki, ostry i słony. W skład każdego dania muszą wejść produkty ze wszystkich grup smakowych. W kuchni pięciu przemian bardzo istotna jest kolejność łączenia produktów. Należy dodawać je do dania na zasadzie koła: smak gorzki – słodki – ostry – słony – kwaśny itd. Dieta opiera się na warzywach, słodkich owocach, chudym mięsie i rybach, ziarnach słonecznika, grochu, zielonej herbacie i oliwie z oliwek. W kuchni pięciu przemian nie wszystkie produkty są dozwolone. Zakazane są m.in.: cukier, słodzone mleko, produkty wędzone oraz tłuszcze zwierzęce. Co ciekawe, zakłada się, że smak kwaśny czy słony nie może dominować w potrawach. Kuchnię pięciu przemian uważa się za bardzo zdrową, która wpływa pozytywnie na przemianę materii, dzięki czemu można schudnąć bez liczenia kalorii.
Kawa 5 przemian – w czym tkwi jej sekret?
Kawa 5 smaków jest jedną z najbardziej znanych przepisów kuchni pięciu przemian. Istnieje wiele różnic między nią a kawą klasyczną. Jedną z najważniejszych jest to, że jest ona gotowana, a nie parzona. W kawie pięciu przemian żywioły są reprezentowane przez poszczególne składniki:
- ogień, czyli smak gorzki, to woda i kawa,
- ziemia, czyli smak słodki, to cynamon i miód,
- metal, czyli smak ostry, to kardamon, goździki i imbir,
- woda, czyli smak słony, to sól,
- drzewo, czyli smak kwaśny, to cytryna.
Co ważne, składniki nie są narzucane z góry, można je modyfikować według własnego uznania. Za smak słodki mogą odpowiadać także np.: kminek, rodzynki, szafran albo wanilia, a także słodkie likiery, ponieważ kuchnia pięciu przemian nie wyklucza alkoholu. Smakiem ognia w kawie pięciu przemian może być także kakao, należy jednak uważać z jego ilością, aby nie zdominowało napoju – jeden smak nie powinien w tej kawie przeważać. Smakiem metalu mogą być również: anyż, chilli, goździki czy pieprz. Kwaśną cytrynę można zastąpić sokiem z mandarynki, pomarańczy albo całą truskawką.
Kawa według 5 przemian – właściwości
Napar ten ma właściwości pobudzające, dodaje energii do działania oraz aktywizuje umysł. To jednak nie wszystko! Jak wspomnieliśmy wcześniej, kawa pięciu przemian wpływa bardzo pozytywnie na zdrowie. Dzieje się tak dzięki różnorodnym zawartym w niej składnikom. Warto wypić ją w zimne dni, ponieważ rozgrzewa organizm. Dodatkowo wzmacnia go i poprawia krążenie, nie podnosząc ciśnienia. Kawa pięciu przemian ma też pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego oraz moczowego. Wykazuje również działanie usypiające, odprężające i przeciwzapalne. Kawa gotowana wg pięciu przemian jest polecana osobom będącym na diecie, ponieważ przyspiesza metabolizm oraz niweluje cellulit.
Przepis na kawę wg 5 przemian
Żeby przygotować porcję kawy według pięciu przemian, potrzebne są:
- 300 mililitrów wody,
- łyżeczka kawy,
- szczypta cynamonu,
- odrobina miodu,
- szczypta imbiru,
- ziarno kardamonu,
- goździk,
- odrobina soku z cytryny,
- mała szczypta soli.
Do garnka wlej wodę i doprowadź ją do wrzenia. Następnie dodaj cynamon i gotuj przez 60 sekund. Kolejno do wrzątku dodaj goździki, imbir i kardamon. Po minucie gotowania wrzuć szczyptę soli i dalej gotuj. Późniejszym krokiem jest dodanie soku z cytryny. Po chwili wsyp kawę. Następnie całość gotuj przez około 5 minut, by kawa w pełni oddała swój aromat. Po tym czasie garnek zdejmij z ognia i dodaj miód. Kawa jest gotowa do spożycia. Nie należy jej dodatkowo słodzić ani zabielać.
Zobacz wideo: Jaka kawa na dobry początek dnia?
Zobacz też:
Cebula - smaczna i zdrowa. Przepisy Grzegorza Zawieruchy
Autor: Adrian Adamczyk