Przepis na kremówkę z kremem i bitą śmietaną

Kremówka
Kremówka
Źródło: GettyImages/Matt Anderson Photography
Wśród przepisów na wypieki można znaleźć ciasta suche, z dodatkiem owoców, ale też torty czy biszkopty przekładane kremem. Jednym z najbardziej znanych ciast z kremem jest kremówka, czyli rozwarstwiające się ciasto, przełożone lekkim kremem z dodatkiem bitej śmietany. Ciasto można nieco urozmaicić, podając je z owocami lub gałką lodów.

Kremówka papieska zyskała na popularności dzięki wspomnieniom lat młodości papieża Jana Pawła II, który mieszkając w Wadowicach, chętnie odwiedzał cukiernię ze względu na ten przysmak. Kremówka składa się z dwóch warstw ciasta, które dzięki odpowiedniemu wałkowaniu po upieczeniu tworzą delikatne warstwy. Ciasto przełożone jest grubą warstwą kremu, na który wykłada się także bitą śmietanę. Na wierzchu najczęściej znaleźć można obfitą warstwę cukru pudru, choć kremówkę podaje się również z dodatkiem malin, truskawek, borówki amerykańskiej oraz rozpuszczonej czekolady. Kremówka to potoczna nazwa ciasta o nazwie Napoleonka. I choć uważa się, że nazwa pochodzi od przywódcy Napoleona Bonapartego, tak naprawdę to nawiązanie do Neapolu, w którym wypiekane są mille-feuille, tradycyjne ciastka francuskie przekładane kilkoma warstwami kremu lub dżemu, na wzór których powstała kremówka-napoleonka. 

Przepis na kremówkę

Wiele osób zastanawiających się, jak zrobić kremówkę, ostatecznie decyduje się na odwiedzenie cukierni. Niepotrzebnie, ponieważ choć przygotowanie tego ciasta składa się z kilku etapów, to jest ono w gruncie rzeczy nieskomplikowane. Wiele trudności, które można napotkać, przygotowując to ciasto, wynika z bardzo niskiej temperatury schłodzonego ciasta, dlatego, jeśli rozwałkowanie go przysparza kłopotów, wystarczy odczekać kilkanaście minut, aż się nieco ociepli. Do przygotowania ciasta kremówki o wymiarach około 30 na 40 centymetrów potrzebne będzie:

Przepisy Grzegorza Zawieruchy

Kluski na cztery sposoby w sam raz na obiad. Poznaj niezawodne przepisy Grzegorza Zawieruchy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kluski w każdej postaci
Kluski w każdej postaci
Garnek pełen pyszności
Garnek pełen pyszności
Pistacjowy zawrót głowy
Pistacjowy zawrót głowy
Orzechy w roli głównej w kuchni Grzegorza Zawieruchy
Orzechy w roli głównej w kuchni Grzegorza Zawieruchy
Męska kuchnia na zdrowie
Męska kuchnia na zdrowie
Świąteczna zawierucha
Świąteczna zawierucha
  • 300 g mąki pszennej,
  • 250 g zimnego masła,
  • 125 g śmietany 18%,
  • 5 łyżek cukru.

Krem do kremówki powinien być słodki, gęsty i maślany. Do przygotowania kremu, należy zaopatrzyć się w:

  • 50 g masła,
  • 100 g cukru pudru,
  • 750 ml mleka 3,2%,
  • 3 żółtka,
  • 3 łyżki mąki pszennej,
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej.

Kremówkę wzbogacić można bitą śmietaną. Do jej przyrządzenia potrzebne będzie:

  • 500 g śmietany 36%,
  • 10 g żelatyny,
  • 3 łyżki wody,
  • 5 łyżek cukru pudru.· 500 g śmietany 36%,
  • 10 g żelatyny,
  • 3 łyżki wody,
  • 5 łyżek cukru pudru.

Przygotowanie ciasta rozpocznij od przesiania mąki, następnie dodaj do niej cukier oraz masło posiekane w drobne kawałki. Ciasto przygotuj w dłoniach, składniki rozcieraj dokładnie między palcami, aż powstaną drobne okruchy. Następnie dodaj śmietanę i połącz wszystko w jedną kulkę. Ciasto podziel na dwie części i zawiń w folię. Najlepiej odłożyć je na całą noc do lodówki lub jeśli nie masz tyle czasu – co najmniej na 5 godzin. Następnie obie części ciasta rozwałkuj bardzo cienko na papierze do pieczenia. Jeśli wałkowanie ciasta jest trudne, odczekaj kilkanaście minut, aż nieco się ociepli. Żeby uzyskać warstwy w upieczonym cieście, wałkując, złóż je na pół i rozwałkuj, następnie znowu złóż je na pół i ponownie rozwałkuj i tak powtórz tę czynność kilka razy. Do formy o wymiarach około 30 cm na 40 cm włóż pierwszy blat ciasta i nakłuj je widelcem. Ciasto piecz około 15 minut w piekarniku nagrzanym do 200℃. Tak należy upiec obie części ciasta.

Przygotowanie kremu rozpocznij od zagotowania 2 szklanek mleka z dodatkiem masła, cukru pudru i cukru waniliowego. Resztę mleka wymieszaj z żółtkami, mąką ziemniaczaną i pszenną do uzyskania jednolitej masy. Następnie wlej do gotującego się mleka masę z żółtkami i gotuj chwilę, mieszając, aż masa do kremówki zgęstnieje. Następnie przełóż ją do czystego naczynia i odstaw przykrytą folią spożywczą do ostudzenia. Chłodny krem wyłóż na blat z ciasta.

Kolejnym etapem jest przygotowanie bitej śmietany. W tym celu zalej wodą żelatynę i odstaw na około 10 minut. Następnie w rondelku rozpuść żelatynę i odstaw do ostygnięcia. Ubij śmietanę na sztywną pianę, dodaj w trakcie ubijania cukier puder. Potem do śmietany dodaj ostudzoną żelatynę i krótko zmiksuj. Bitą śmietanę wyłóż na krem i przykryj drugim blatem ciasta. Ciasto na koniec odstaw do lodówki do schłodzenia, a przed podaniem posyp cukrem pudrem. Możesz je również podawać z dodatkiem lodów waniliowych, bitą śmietaną z zanurzonymi w niej owocami, takimi jak poziomki, maliny czy jagody. Ciasto możesz również polać rozpuszczoną czekoladą.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości