Kozi ser z pikantną konfiturą z jarzębiny
Składniki:
4 garście młodych liści buraków
4 garście młodych liści szczawiu
sos:
3 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka octu winnego
0,5 łyżeczki musztardy francuskiej
sól i pieprz
4 plastry (1,5 cm) koziego sera (rolady)
Konfitura z jarzębiny
Składniki:
200 g jarzębiny
200 g kwaśnych jabłek
1 papryczka chilli
sól i pieprz
100 g cukru
50 ml octu winnego
Przygotowanie:
Jarzębinę podsmażyć na patelni z drobno posiekanym chilli, dodać obrane ze skórki i pokrojone w kostkę jabłka. Smażyć przez chwilę, przyprawić solą i pieprzem. Dodać cukier i ocet. Dusić całość na wolnym ogniu aż nabierze konsystencji konfitury.
Liście buraków i szczawiu umyć i wyłożyć na czerech talerzach. Oliwę wymieszać z octem winnym, musztardą, solą i pieprzem. Na sałatce położyć po plastrze sera koziego i przypalić planikiem kuchennym (lub ułożyć tylko ser na blasze do pieczenia i podpiec w rozgrzanym piekarniku z włączoną funkcją grill, na najwyższej półce przez 3-4 minuty). Na wierzchu sera ułożyć po łyżce konfitury.
Zupa szczawiowa z jajkiem w koszulce
Składniki:
1 mała cebula
kawałek pora
1 ząbek czosnku
oliwa z oliwek
1,5 litra wywaru warzywnego
3 ziemniaki
2 łyżki posiekanych listków natki pietruszki
duża garść młodych listków szczawiu
sól i pieprz
100 ml śmietany 18%
4 jajka
koperek do podania
Przygotrowanie:
Cebulę, por i czosnek posiekać i podsmażyć na oliwie. Zalać wywarem i gotować. Ziemniaki obrać, pokroić i dodać do zupy. Gotować aż będą miękkie. Dodać posiekane liście szczawiu i pietruszkę. Doprawić solą i pieprzem. Zaprawić śmietaną. Gotować przez chwilę, by szczaw nie stracił koloru. Zmiksować na gładką zupę. Rozlać do czterech talerzy.
W garnku podgrzać wodę z łyżką octu, aż od dna zaczną „urywać” się bąbelki. Wbić jajko do wody i zagarnąć białko do środka, gotować około 4 minuty. Wyjąć jajko łyżką cedzakową i włożyć do zupy. Zupę po wierzchu posypać posiekanym koperkiem.
Potrawka z królika, grzybów, kukurydzy i orzechów
Składniki:
1 królik
1 cebula
2 łyżki posiekanego tymianku
oliwa z oliwek
sól i pieprz
100 ml jasnego piwa
1 kolba kukurydzy
300 g mieszanych grzybów leśnych
100 g świeżych orzechów laskowych
100 ml śmietany kremówki
Przygotowanie:
Królika podzielić na mniejsze części. Włożyć do miski, dodać posiekaną cebulę tymianek, sól i pieprz. Polać oliwą, przykryć folią spożywczą i odstawić do zamarynowania na noc do lodówki.
Rozgrzać oliwę z oliwek w dużym garnku, dodać królika razem z marynatą i podsmażyć. Zmniejszyć płomień, dolać piwo i dusić około 40 minut.Z kolby kukurydzy obciąć nasiona, grzyby pokroić w plasterki, orzechy delikatnie posiekać. Wszystkie składniki dodać do królika i dusić, aż mięso będzie miękkie. Na koniec dolać śmietany i zagotować całość i dusić, aż sos zgęstnieje.
Kruche ciasto z bzem i owocami leśnymi
Składniki:
450 g mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
200 g zimnego masła
200 g cukru
2 jajka
200 g owoców czarnego bzu
200 g mieszanych owoców leśnych (jeżyny, jagody, maliny)
50 g cukru
Przygotowanie:
Mąkę i proszek do pieczenia przesiać do miski. Dodać pokrojone na kawałki masło. Zagnieść palcami, dodając cukier, aż powstanie kruszonka. Jajka rozbełtać z 2 łyżkami wody i dodać do mąki. Zagnieść, aż powstanie jednolite ciasto. Jeśli będzie za suche, można dodać łyżkę wody. Dwie trzecie ciasta zawinąć w folię i włożyć do lodówki. Pozostałe ciasto również zawinąć i włożyć do zamrażarki.
Umyte owoce przesmażyć z cukrem aż powstanie konfitura. Wyjąć ciasto z lodówki i wyłożyć nim tortownicę o wymiarach Ø 22-24 cm. Wierzch posmarować konfiturą. Wyjąć ciasto z zamrażarki i zetrzeć na tarce o dużych oczkach na ciasto. Piec w rozgrzanym piekarniku do 180ºC przez około 45-50 minut.
Chleb jęczmienny
Składniki:
2 szklanki mąki jęczmiennej
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki roztopionego masła
120 ml maślanki
60 ml mleka
Przygotowanie:
Natłuścić blachę do pieczenia. Rozgrzać piekarnik do temperatury 200ºC. Mąkę i proszek do pieczenia przesiać do miski i dodać roztopione masło, maślankę i mleko. Wszystko dokładnie wymieszać. Przełożyć na obsypaną mąką stolnicę i uformować 1 cm okrągły chlebek. Ułożyć na blasze. Na wierzchu nożem zrobić nacięcia dzieląc bochenek na sześć porcji. Cały wierzch ponakłuwać widelcem. Piec około 16-18 minut, aż wierzch będzie przyrumieniony.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN