Jak jeść ostrygi? Jak sprawdzić, czy są świeże? Wszystko, co warto wiedzieć o tym przysmaku

ostrygi
Dzień Ostrygi - jak je jeść?
Źródło: Westend61/Getty Images
Jak jeść ostrygi? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które wcześniej nie miały do czynienia z wykwintnymi owocami morza. Warto nauczyć się je jeść oraz przygotowywać w odpowiedni sposób, gdyż nie tylko doskonale smakują, ale też mają wiele właściwości zdrowotnych. Z okazji Dnia Ostrygi przypominamy wszystkie informacje na ich temat, a także przepisy na dania z nimi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Owoce morza od kuchni
Owoce morza od kuchni

Dzień Ostrygi - 5 sierpnia

5 sierpnia obchodzony jest Dzień Ostrygi.  To obowiązkowe święto dla wszystkich miłośników owoców morza. Warto wtedy wybrać się do dobrej restauracji serwującej małże i skosztować wyjątkowych potraw z ostrygami w roli głównej. Albo przyrządzić je samodzielnie w domu, poniżej znajdziecie wszystkie informacje dotyczące tego przysmaku, jego właściwości, sposobu jedzenia, a także szereg przepisów. Jak świętować, to z rozmachem.

Ostrygi - właściwości zdrowotne

Ostrygi nie należą do najtańszych produktów na rynku. Biorąc pod uwagę właściwości zdrowotne małż, są warte swojej ceny. Ostrygi bogate są w białko, witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Są jednym z najlepszych naturalnych źródeł cynku. Pierwiastek ten reguluje produkcję testosteronu u mężczyzn oraz zwiększa produkcję plemników. Cynk pozytywnie wpływa na kondycję paznokci, wzmacnia odporność i ma znaczenie dla prawidłowej pracy trzustki. Nie bez powodu ostrygi uważane są za afrodyzjak – ich spożycie może powodować wzrost libido. Ostrygi dostarczają do organizmu człowieka również witaminę E, która korzystnie wpływa na wygląd skóry i odmładza ją. Jednocześnie witamina E jest bardzo silnym antyoksydantem, dzięki czemu skutecznie hamuje procesy starzenia i ma potencjał antynowotworowy.

Jak jeść surowe ostrygi? Instrukcja krok po kroku

Otwieranie surowych ostryg należy przeprowadzić w odpowiedni sposób. Ostrygę można otworzyć, kładąc ją na dłoni wypukłą częścią do spodu. Warto użyć do jej podtrzymania ściereczki lub silikonowej podkładki. Aby ją otworzyć, skorzystaj z noża bez zaostrzonego szpica, np. noża do masła. Podważ skorupkę ostrygi, robiąc to w miejscu łączenia dwóch części muszli, a więc na samym czubku, przeciągając nóż. Po otwarciu muszli odetnij górną część ostrygi, przylegającą do górnej części muszelki, a później odłóż ją na bok. Z dolnej części muszelki odetnij nożem kolejną część ostrygi – dobrze jest robić to w taki sposób, aby nie wypłynęła woda ze skorupki.

Zanim zdecydujesz się na skosztowanie ostryg, możesz doprawić je solą, pieprzem oraz skropić sokiem z cytryny, która często jest serwowana w restauracjach wraz z owocami morza. Czasem można spotkać również dodatki w postaci sosu imbirowego czy sosu na bazie szalotki. Jak jeść ostrygi w restauracji lub domu? Wystarczy lekko przechylić skorupkę, a następnie połknąć jej zawartość. Woda w skorupce również jest bardzo cenna – powinna być przejrzysta i mieć zapach morza, bo to oznacza, że jest świeża. Warto również pamiętać, że w restauracjach ostrygi są podawane w formie przystawki i stanowią jedynie wstęp do dania głównego. Dlatego dobrze jest poprzestać na skosztowaniu maksymalnie 3–4 okazów.

Jak jeść ostrygi z puszki? Co warto wiedzieć o ostrygach wędzonych?

Nie tylko świeże ostrygi są godne uwagi największego smakosza. Warto zwrócić uwagę na ostrygi z puszki, które wyróżniają się jeszcze większą zawartością cynku. O ile w 100 g świeżych ostryg znajdują się 63 mg cynku, o tyle w 85 g wędzonych ostryg z puszki znajdziemy aż 103 mg cynku. Jak prawidłowo jeść ostrygi wędzone? Jak się okazuje, są one od razu gotowe do spożycia – wystarczy wyłożyć je na talerzyk. Jeśli chcesz, możesz potraktować je jako dodatek do sałatek, np. do włoskiej caprese.

Jak należy jeść ostrygi? Propozycje podania

Jeśli przygotowujesz surowe ostrygi dla gości, po otwarciu rozłóż je na półmisku z pokruszonym lodem. Całość możesz uzupełnić kawałkiem cytryny oraz dodatkowymi sosami. Ostrygi jednak z powodzeniem można również gotować i podawać pod postacią zupy, smażyć, zapiekać czy marynować. Warto pamiętać, że ostrygi świetnie smakują z białym winem lub szampanem, a także w towarzystwie masła oraz ciemnego chleba.

Jak jeść świeże ostrygi? Oczyszczanie i wstępna selekcja

Jeśli samodzielnie przygotowujesz ostrygi, już w sklepie warto przeprowadzić wstępną selekcję, tak by wybrać tylko i wyłącznie świeże owoce morza. Jak to zrobić? Na początku sprawdź, czy wszystkie ostrygi są dokładnie zamknięte – jeśli nie, mogą być nieświeże. Zwróć uwagę również na to, że w sklepach ostrygi oznaczane są rzymskimi cyframi:

  • I – oznacza największe i najstarsze okazy, nadają się do blanszowania, parowania, smażenia oraz zapiekania;
  • II – wskazuje na mniejsze i młodsze okazy, które również nadają się głównie do obróbki cieplnej;
  • III – obejmuje najmniejsze i najmłodsze okazy, najlepiej nadają się do jedzenia na surowo.

Przyjrzyj się skorupkom ostryg – powinny być z jednej strony wypukłe. W domu opłucz wybrane ostrygi i oczyść ich powierzchnię za pomocą szczoteczki. Owoce morza należy przechowywać w chłodzie – najlepiej, gdy są obłożone lodem. Jeśli zamierzasz wstawić je do lodówki, ułóż je wypukłą stroną do dołu, a następnie przykryj wilgotną ściereczką – to uchroni je przed wyschnięciem.

Przepis na ostrygi

Warto od czasu do czasu wybrać się do restauracji, aby cieszyć się wspaniałym smakiem. Osoby, które posiadają pewne kulinarne umiejętności, mogą zdecydować się na samodzielne przygotowanie ostryg. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to, czy owoce morza są świeże – tylko wtedy będą naprawdę smaczne. Ostrygi smakują dobrze pod wieloma postaciami. Można kupić ostrygi wędzone czy ostrygi w puszcze, ale najpopularniejsze są ostrygi na surowo. Ciekawym pomysłem na danie z tych owoców morza jest podanie ich z czosnkiem i koperkiem. Do przyrządzenia świeżych ostryg są potrzebne:

  • 2 ostrygi,
  • 2 łyżki masła,
  • ząbek czosnku,
  • łyżeczka koperku,
  • połowa limonki.

Sposób przygotowania:

  • 1. Dokładnie umyj i osusz ostrygi.
  • 2. Obierz czosnek i przeciśnij go przez praskę.
  • 3. Drobno posiekaj koperek.
  • 4. Czosnek, masło i koperek wymieszaj, aż połączą się w gładką masę.
  • 5. Otwórz ostrygi. Uważaj, aby nie wylała się z nich woda. Przetnij je na pół.
  • 6. Posmaruj ostrygi maślaną mieszanką z każdej strony.
  • 7. Piecz około 5 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
  • 8. Polej ostrygi sokiem z cytryny.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości