Skąd pochodzi sos ostrygowy? Skład i zastosowanie

sos ostrygowy
AndreySt/Getty Images
Źródło: iStockphoto

Sos ostrygowy pochodzi z Państwa Środka, gdzie wykorzystywany jest na wiele sposobów. Każdy, kto zastanawia się, do czego użyć sosu ostrygowego, powinien wiedzieć, że można go dodać do dań mięsnych, ryb, owoców morza, a nawet warzyw.

Sos z ostryg, który można dziś spotkać na sklepowych półkach, różni się od tego, jaki używano w XIX wieku. Znajdują się w nim bowiem chemiczne dodatki, takie jak glutaminian sodu czy benzoesan sodu.

Skąd pochodzi sos z ostryg?

Sos ostrygowy powstał w XIX wieku w Chinach, a wymyślił go Lee Kam Sheung. Przygotowany przez niego ekstrakt z ostryg szturmem podbił kubki smakowe nie tylko mieszkańców Państwa Środka. Sos z ostryg szybko stał się popularny również poza Azją. Jest to zasługą firmy "Lee Kum Kee", którą założył twórca sosu, i która po dziś dostarcza swoje produkty do konsumentów z całego świata.

Sos ostrygowy jest dość unikalnym produktem, dlatego poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – czym można go zastąpić, jest bezcelowe. Najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy południowych Chin, przede wszystkim Kantonu, gdzie sos ostrygowy jest jednym z najpopularniejszych dodatków stosowanych w kuchni. Dużą popularnością cieszy się tam wołowina w sosie ostrygowym. Przepisy, w których sos ostrygowy pełni ważną funkcję, realizuje się również w Hongkongu, Tajlandii i Wietnamie.

Skład sosu ostrygowego

Wbrew pozorom sos ostrygowy całkowicie różni się od sosu rybnego. Sos zrobiony ze skorupiaków nie ma rybiego smaku i zapachu, a do jego przygotowania używa się różnych przypraw i dodatków. Z kolei sos rybny z reguły jest dwuskładnikowy.

W przeszłości sos ostrygowy przygotowywano, bazując na przepisie, według którego należało gotować ostrygi aż do momentu rozpoczęcia procesu karmelizacji. W wyniku obróbki termicznej sos stawał się gęsty. W efekcie otrzymywano produkt o ciemnym, głębokim aromacie. Sos ostrygowy posiada słono-słodkawy smak i zapach zbliżony do zapachu bulionu wołowego.

Dziś receptura na sos ze skorupiaków całkowicie różni się od tej z przeszłości. Wszystko po to, aby produkt mógł trafić do szerszego grona odbiorców, w tym również do osób, które nie spożywają mięsa. Wegetariański sos ostrygowy ma skład, w którym królują grzyby ostrygowe, również będące źródłem smaku umami.

Produkowany na skalę przemysłową niewegetariański sos ostrygowy ma zdecydowanie gorszą jakość niż jego wersja z XIX wieku. Przygotowuje się go z ostryg gotowanych w solance. W skład produkowanego obecnie sosu ze skorupiaków wchodzi również sos sojowy, cukier i mąka kukurydziana. Najsłabszej jakości sosy zawierają syntetyczny glutaminian sodu, którego zbyt duża podaż powoduje znaczny wzrost apetytu i tym samym prowadzi do otyłości. Substancją konserwującą dodawaną do sosu ostrygowego bywa również benzoesan sodu, który w nadmiarze podrażnia śluzówkę żołądka.

Dziś sos ostrygowy można kupić zarówno stacjonarnie, jak i korzystając z oferty sklepów internetowych.

Do czego stosować sos ostrygowy?

Możliwości zastosowania sosu ostrygowego jest naprawdę wiele. Dodany do jedzenia podkreśla jego smak. Nadaje się do potraw z owoców morza, ryb i mięsa. Kurczak w sosie ostrygowym to jedno ze sztandarowych dań kuchni azjatyckiej. Uwzględniają go też przepisy na dania wegetariańskie. Dodaje się go do sałatek, podkreśla smak makaronu, pasuje do ryżu i frytek. Sprawdza się w roli dipu do warzyw i sushi, podkreśla smak zup.

Sos ostrygowy wykorzystywany jest również do marynat do mięsa i do podkreślenia smaku potraw smażonych na mocno rozgrzanym oleju. Doskonale współgra ze smakiem trawy cytrynowej, imbiru, papryczki chilli. Idealnie komponuje się także z sosem sojowym, sherry, olejem sezamowym i arachidowym. Pasuje do prażonych na patelni ziaren sezamu.

Stosując sos ostrygowy po raz pierwszy, należy pamiętać, że przed jego dodaniem lepiej nie przesadzać z solą. Poza tym użycie sosu w nadmiarze sprawi, że danie będzie niezjadliwe.

Przepis na wołowinę w sosie ostrygowym

Składniki (na 2–4 porcje):

  • 600 g rostbefu wołowego;
  • 2 łyżki mąki;
  • 8 łyżek sosu ostrygowego;
  • 4 łyżki sosu sojowego;
  • 10 grzybów shiitake;
  • 400 g pieczarek;
  • 4 ząbki czosnku;
  • 1 pęczek szczypiorku;
  • 1 papryka czerwona;
  • 2 papryczki chilli;
  • 8 łyżek oleju;
  • cukier trzcinowy i pieprz do smaku.

Przygotowanie:

  1. Mięso pokrój w cienkie plasterki, po czym włóż wołowinę do marynaty z sosu sojowego i mąki.
  2. Grzyby shiitake włóż do wrzątku – gdy woda ostygnie, grzyby będą gotowe. Następnie pokrój je na plasterki. Oczyszczone pieczarki pokrój na niewielkie kawałki, czosnek i chilli drobno posiekaj, usuń z papryki czerwonej gniazda nasienne i pokrój w paski.
  3. Do woka wlej olej, gdy tłuszcz się rozgrzeje, dodaj czosnek i paprykę czerwoną. Smaż na średnim ogniu.
  4. Po kilku minutach dołóż pieczarki i grzyby shiitake. Smaż na dużym ogniu.
  5. Następnie dodaj wołowinę, nie przestawaj smażyć na bardzo dużym ogniu, cały czas mieszaj.
  6. Dodaj sos ostrygowy, pieprz, cukier, zamieszaj.
  7. Na koniec dołóż chilli i szczypiorek.
  8. Wołowinę w sosie ostrygowym podawaj z ryżem.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Azjatycka kuchnia Wolszczak i Harasimowicza

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości