Bajgle
Składniki na bajgle
- 500 g mąki tortowej
- 280 ml ciepłej wody
- 7g suchych drożdży
- łyżeczka soli
- łyżeczka cukru
- 300 g sezamu
- 100 ml melasy z granatów
- 60 ml letniej wody
- łyżka mąki
Sposób przygotowania bajgli
Do ciepłej wody dodajemy cukier i drożdże i odstawiamy na chwilę. W misce łączymy mąkę i sól. Mąkę rozgarniamy na boki, na środek wlewamy wodę z drożdżami i powoli łącząc składniki, zagniatamy ciasto. Po kilku minutach powinno stać się szkliste. Wkładamy je do czystej miski, przykrywamy folią i odstawiamy na 45 minut, aby wyrosło.
Po tym czasie dzielmy na tyle części, ile bajgli chcemy upiec (od 6 do 8), a każdą z nich dodatkowo dzielimy jeszcze na pół. Z każdej z nich formujemy wałeczek o grubości palca i długości mniej więcej 30-35 cm. Łączymy ich końce i zawijamy spiralnie w coś na kształt warkocza. Końce warkoczy łączymy i formujemy bajgle.
Do głębokiego talerza wlewamy melasę i wodę, dodajemy mąkę i dokładnie mieszkamy rózgą kuchenną. Do drugiego talerza wsypujemy sezam. Zanurzamy bajgla w melasie z obu stron, potem w sezamie, a następnie układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy około 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 240 stopni.
Selanik gevregi – chrupiące ciasteczka z bakaliami
Składniki na ciasteczka z bakaliami
- 110 g cukru
- jajko "zerówka"
- żółtko jajka "zerówki"
- 100 g masła
- 50 ml oliwy extra vergine
- 200 g mąki
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 70 g orzechów laskowych
- 40 g rodzynek
Sposób przygotowania ciasteczek z bakaliami
Masło rozpuszczamy i odstawiamy do wystudzenia. Jako, żółtko i cukier ubijamy w misce na biały puch. Dodajemy masło, oliwę, proszek do pieczenia i mąkę. Rózgą kuchenną łączymy składniki. Na koniec wrzucamy rodzynki i orzechy laskowe, które wcześniej prażymy chwilę na patelni, by wydobyć z nich to, co najlepsze.
Niedużą formę wykładamy papierem i przekładamy ciasto do środka, delikatnie dłonią wyrównując powierzchnię. Pieczemy na złoto w 180 stopniach około pół godziny.
Złote ciasto delikatnie wyciągamy z formy i kładziemy na kratce na kwadrans, by przestygło. Ostrym nożem kroimy ciasto na plasterki, układamy kawałki na blasze i wkładamy ponownie do piekarnika (160 stopni z termoobiegiem) na 20 min do suszenia.
Orzechy laskowe można trochę pokruszyć po prażeniu, żeby ciastka nie pękały.
TÜRLÜ – pieczone warzywa
Składniki na pieczone warzywa
- bakłażan
- 400 g dyni piżmowej
- 4 młode marchewki
- 4 nieduże czerwone cebule
- czerwona papryka
- 4 ząbki czosnku
- pęczek natki pietruszki
- 250 g ugotowanej ciecierzycy
- 125 ml oliwy extra vergine
- łyżeczka cynamonu
- łyżeczka słodkiej wędzonej papryki
- łyżeczka nasion kolendry
- łyżeczka pul biber
- starta skórka cytryny
- sól, pieprz
Sposób przygotowania pieczonych warzyw
Oliwę wlewamy do miski. Wsypujemy wszystkie przyprawy, dodajemy startą skórkę z cytryny i dokładnie mieszamy. Bakłażana, dynię i ziemniaki kroimy w niedużą kostkę. Marchewki przecinamy wzdłuż na połówki lub na ćwiartki, w zależności od rozmiaru. Każdą cebulę obieramy i dzielmy na 4 części. Paprykę kroimy na nieduże kawałki, a czosnek w plasterki. Warzywa wsypujemy do miski i dokładnie mieszamy ręką, by każdy kawałek zwilżył się oliwą z przyprawami.
Do foremki do zapiekania wlewamy nieco oliwy i przekładamy warzywa. Lekko solimy i doprawiamy pieprzem. Posypujemy ciecierzycą i zapiekamy w 200 stopniach przez mniej więcej 30 minut. Warzywa muszą zmięknąć, ale nie mogą się przypalić.
Danie podajemy lekko przestudzone i posypane natką pietruszki.
Sütlaç – pudding ryżowy
Składniki na pudding ryżowy
- 50 g ryżu (idealny baldo, ale arborio też może być)
- 130 ml wody
- szczypta soli
- 700 ml mleka
- 15 g cukru z wanilią
- 60 g cukru
- 0,5 łyżeczki mastyksu
Dodatkowo:
- 50 g skrobi kukurydzianej
- 75 ml mleka
- żółtko jajka „zerówki”
- łyżeczka cukru
Sposób przygotowania puddingu ryżowego
Ryż zalewamy wodą i zagotowujemy ze szczyptą soli. Kiedy woda odparuje, wlewamy mleko i gotujemy ryż do miękkości. Nie wyłączamy gazu, dodajemy cukier i cukier z wanilią. Mieszając, gotujemy przez kolejne 5 minut, aby w całości się rozpuścił.
Skrobię kukurydzianą rozpuszczamy w 50 ml mleka. Do garnka dodajemy mastyks, mieszamy dokładnie po czym wlewamy skrobię z mlekiem. Całość musi zawrzeć i nieco zgęstnieć. Wyłączamy gaz i rozkładamy pudding do 3 kokilek do zapiekania. Żółtko rozkłócamy z 25 ml mleka i łyżeczką cukru. Pędzlem nakładamy na ryż w każdej kokilce.
Zapiekamy na złoto pod grillem rozgrzanym do 250 stopni. Zjadamy na zimno, co latem jest prawie tak dobrym pomysłem jak jedzenie lodów.
Zobacz też:
Francuska kuchnia według Piotra Kucharskiego
Słodkości na niedzielę Mariety Mareckiej. Kruche rogaliki, a może ciasto pomarańczowe?
Proste dania z makaronem. Przepisy Andrzeja Polana
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: Bartek Kieżun