Smaki kuchni ormiańskiej. Poznaj najlepsze przepisy

Dania kuchni ormiańskiej. Kuchnia ormiańska
Kuchnia ormiańska
Źródło: Ian Luna/Getty Images
Jeśli nie wiesz, z czego słynie kuchnia ormiańska, dobrze trafiłeś. Składają się na nią przede wszystkim mięsa, warzywa strączkowe i produkty pszeniczne. Szaszłyk ormiański, zupa ormiańska czy ormiański kebab to tylko niektóre z popularnych dań. Zobacz, jak zrobić ormiański kebab czy chleb ormiański – lawasz.

Armenia to niewielki kraj położony w Europie, na pograniczu z Azją. Obywateli tego państwa nazywa się Ormianami. Jest to najstarsze państwo chrześcijańskie na świecie, bogate kulturowo i kulinarnie.

Kuchnia ormiańska

Kuchnia ormiańska nie jest prosta – przygotowanie potraw wymaga niemałego wysiłku. Podstawowymi składnikami w niej wykorzystywanymi są chleb lawasz, jagnięcina, bakłażany i kasza bulgur. Smak potraw w mniejszej mierze nadają przyprawy, stawia się raczej na wysokiej jakości świeże produkty oraz zioła, w które każda kuchnia i restauracja ormiańska musi być bogata. Ze zbóż zdecydowanie najpopularniejsza jest pszenica, podawana pod postacią kasz lub produktów mącznych. Ormiańska kuchnia to także świeże owoce, takie jak morele czy pigwy, i warzywa, szczególnie strączkowe – soczewica, fasola i ciecierzyca.

Zobacz wideo: Dania imbirem pachnące

Dania imbirem pachnące
Źródło: Dzień Dobry TVN

Przepisy kuchni ormiańskiej

W kuchni ormiańskiej popularne są ormiański kebab, chleb ormiański czy też ciasto ormiańskie. Ale możemy w niej znaleźć również obecnie mniej popularne, tradycyjne potrawy ormiańskie. Są to m.in.:

  • harissa – gulasz z pszenicy i mięsa;
    • chasz – wołowina lub nogi jagnięce gotowane przez noc w wodzie, podawane rano z pokruszonym lawaszem, czosnkiem i wódką;
      • dolma – danie z mięsa mielonego owinięte w liście winogron;
        • ghapama – dynia nadziewana ryżem i bakaliami.

          Kebab ormiański – przepis

          Aby przygotować ormiański kebab, należy zacząć od przygotowania placków lawasz.

          Składniki na 4-5 placków lawasz:

          • 3 szklanki mąki pszennej;
            • 1 szklanka ciepłej wody;
              • 1 łyżeczka soli.

                Przygotowanie:

                Składniki mieszamy ze sobą i wyrabiamy z nich gładkie ciasto, dzielimy je na części i formujemy z nich placki, przesypując je w razie potrzeby mąką. Pieczemy je z obu stron na suchej patelni.

                Mając przygotowane placki lawasz, możemy przystąpić do robienia kebaba.

                Składniki na 4-5 sztuk:

                • 500 g wołowiny;
                  • 500 g wieprzowiny;
                    • 250 g cebuli;
                      • sól i pieprz.

                        Przygotowanie:

                        Mięso kroimy w kostkę, mieszamy z przyprawami i odstawiamy na 3 godziny. Po tym czasie mięso mielimy dwukrotnie z 10 minutową przerwą, za drugim razem dodając cebulę. Mięso wyrabiamy i formujemy z niego podłużne kebaby, pieczemy około 10 minut na patelni grillowej.

                        Przepis na szaszłyk ormiański

                        Kolejnym popularnym daniem w Armenii jest szaszłyk ormiański – chorowac. Różni się on od polskich szaszłyków tym, że składa się wyłącznie z mięsa, dlatego kluczowy jest jego wybór, odpowiednia marynata, ale również sam sposób grillowania.

                        Najbardziej odpowiednie jest młode i świeże mięso. Najlepiej wybierać bardziej tłuste kawałki. Zdecydowanie nie należy wybierać mięsa mrożonego. Idealne będzie mięso z grzbietu lub popularny również u nas karczek.

                        Do marynaty wykorzystywany jest ocet, sok z granatu, czerwone wino, jogurt bądź woda. Oprócz nich dodaje się przyprawy, takie jak kminek, pieprz oraz adżwan.

                        Szaszłyki należy grillować na drewnie drzew liściastych, najlepiej owocowych, zdecydowanie odradza się wykorzystanie bogatych w żywice drzew iglastych, które zepsują smak. Drewno lub węgiel należy palić bezdymnie, aby szaszłyki nie były wędzone.

                        Przepis na zupę ormiańską z ciecierzycy

                        Każda ormiańska restauracja, obok popularnego kebabu, w menu posiada również zupy. Zupa ormiańska może występować w różnych wariantach, jednak najpopularniejsza jest zupa ormiańska z ciecierzycy .

                        Ormiańska zupa z ciecierzycy to danie dość skomplikowane i czasochłonne, ze względu na fakt, że ciecierzycę należy przez noc namaczać w zimnej wodzie. Co oprócz grochu włoskiego będzie nam potrzebne do jej przygotowania?

                        Składniki na 2-4 porcje:

                        • 250 g ciecierzycy;
                          • 3 pomidory;
                            • 3 ziemniaki;
                              • 1 cebula;
                                • 3 ząbki czosnku;
                                  • ½ szklanki śmietany;
                                    • 2 łyżki oliwy;
                                      • przyprawy: kolendra, kmin, curry, pieprz i sól.

                                        Przygotowanie:

                                        Namoczoną przez noc ciecierzycę odcedzamy i ponownie zalewamy wodą, aż w całości się pod nią znajdzie. Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu. Na patelni z oliwą podsmażamy cebulkę, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i pokrojone w kostkę pomidory, a następnie dorzucamy całość do ciecierzycy. Gdy zupa zacznie się gotować, dodajemy do niej obrane ziemniaki oraz dosypujemy przyprawy. Gotujemy do momentu, aż ziemniaki i ciecierzyca zrobią się miękkie.

                                        Ormiańska kuchnia, choć wymagająca, jest bardzo smaczna. Odwiedzając Armenię, z pewnością warto udać się do lokalnej restauracji, gdzie czeka nas prawdziwa uczta. Będziemy mogli nie tylko spróbować tradycyjnych dań, ale również napojów. Dla dorosłych może to być brandy – najpopularniejszy napój alkoholowy w Armenii, a dla młodszych tan, czyli odpowiednik tureckiego ajranu – napoju wytwarzanego z jogurtu i wody.

                                        Zobacz także:

                                        Autor: Adrian Adamczyk

                                        Źródło zdjęcia głównego: Ian Luna/Getty Images

                                        podziel się:

                                        Pozostałe wiadomości

                                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                                        Materiał promocyjny

                                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana