Czym jest zakalec?
Zakalec to nieudane lub do nie końca wypieczone ciasto lub jego warstwa. Zazwyczaj nie da się już tego uratować, a wszystkie wykorzystane składniki niestety lądują w śmietniku. Jak temu zapobiec? Co robić, aby ciasto nigdy więcej nie zamieniło się w zakalec?
Ciasto bez zakalca – co zrobić?
Po pierwsze – temperatura składników. Bardzo ważne jest, aby wszystkie miały tzw. temperaturę pokojową. Jeśli połączymy jajka świeżo wyciągnięte z lodówki ze znacznie cieplejszą mąka i całą resztą, to składniki będą się piekły w różnym czasie.
Po drugie – przesiewanie. Warto przesiać wszystkie suche składniki przez sito. To umożliwia pozbycie się grud i wszelkich zanieczyszczeń, które mogą źle wpłynąć na proces pieczenia.
Po trzecie – ucieranie. Jeśli przepis wymaga utarcia masła i cukru, powinno być to zrobione bardzo dokładnie. Im jaśniejsza utarta masa, tym lżejsze i bardziej puszyste powstanie z niej ciasto. Pozostałe składniki wymagają znacznie mniej czasu.
Po czwarte – trzymanie się przepisu. Jeśli nie mamy sprawdzonego, własnego sposobu na doskonałe ciasto, należy postępować dokładnie tak, jak wskazuje na to przepis. W przypadku wielu dań można improwizować, zamieniać składniki, dodawać coś od siebie. Wyjątkiem są właśnie pieczone ciasta, w których proporcje i wszystkie kroki postępowania są kluczem do sukcesu. Należy też brać pod uwagę wszystkie wskazówki, łącznie z czasem ubijania czy mieszaniem ciasta tylko w jedną stronę.
Pozostałe wskazówki:
- owoce przed włożeniem warto osuszyć i np. obtoczyć je mąką,
- ciasto zawsze wkładać do wcześniej nagrzanego piekarnika,
- nie otwierać piekarnika w trakcie pieczenia.
Zobacz także:
- Pijana wiśnia, czyli pyszne ciasto o intensywnym smaku
- Przepis na niezwykłą szarlotkę. Zamiast jabłek wystarczy dodać pigwę
- Brzdąc wielkopolski - przepis na pyszne i proste ciasto
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images