Mazurek migdałowo-kajmakowy
Do przygotowania tego deseru potrzebujemy kruchego spodu oraz masy kajmakowej.
Kruche ciasto migdałowe
Składniki:
- 70 g migdałów, zmielonych na mączkę
- 250 g mąki pszennej
- 90 g cukru pudru
- 200 g miękkiego masła
- 2 żółtka
- szczypta soli
Przygotowanie:
Mąkę i zmielone wcześniej migdały, przesiać na blat lub do miski. Zrobić zagłębienie i dodać żółtka, pokrojone w kostkę masło, sól oraz cukier puder. Dużym nożem lub łopatką połączyć składniki, a następnie delikatnie zagnieść ciasto.
Bardzo ważne: Ciasta nie zagniatać zbyt długo, ponieważ po wypieczeniu ciasto się skurczy.
Gotowe ciasto wstawić do lodówki na minimum godzinę. Po schłodzeniu rozwałkować je na grubość około 5 mm i rozłożyć na formie. Piec w piekarniku z termoobiegiem w temperaturze 180°C około 10-15 minut (ciasto ma być blade).
Ciasto herbatnikowe
Do przygotowania dekoracyjnych rozetek.
Składniki:
- 150 g margaryny
- 100 g cukru pudru
- 2 jajka
- 200 g mąki pszennej
- 50 g migdałów zmielonych na mączkę
Przygotowanie:
Margarynę miksujemy z cukrem pudrem do momentu, aż będzie puszysta, następnie stopniowo dodajemy jajka. Kiedy masa będzie jednolita, dodać mąkę i mączkę migdałową; delikatnie wymieszać. Na wcześniej podpieczone (bardzo blade) blaty z ciasta kruchego wyciskamy szprycą dekoracyjne rozetki z przygotowanej masy i ponownie wstawiamy do piekarnika z termoobiegiem rozgrzanego do 180-190°C na mniej więcej 15 minut i pieczemy do momentu, aż ciasto nabierze złotego koloru.
Masa kajmakowa
Składniki:
- 450 g cukierków krówek (klasycznych)
- 100 ml mleka 3,5%?
- 100 ml śmietany 30%
- 50 g miękkiego masła
Przygotowanie:
Mleko mieszamy ze śmietaną w rondelku, zagotowujemy. Do gotującego się mleka i śmietany wsypujemy krówki. Ciągle mieszając, doprowadzamy do całkowitego rozpuszczenia się cukierków. Gdy masa będzie jednolita, zdejmujemy rondel z kuchenki i dodajemy miękkie masło. Mieszamy do uzyskania gładkiej i lśniącej masy. Jeszcze ciepłą masę kajmakową wylewamy na wcześniej wypieczone blaty ciasta. Dekorujemy bakaliami.
Babka
Składniki:
- 220 g cukru
- 125 g masła
- 125 g margaryny
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- 170 g mąki
- 80 g mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- otarta skórka z 2 pomarańczy
- 5 jaj
- 20 g kakao
- cukier puder
Przygotowanie:
Cukier, cukier wanilinowy, masło i margarynę delikatnie podgrzać i ubić razem na kremową masę. Następnie ciągle ubijając, powoli dodawać jajka. Do otrzymanej masy wsypać przesianą mąkę pszenną i ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Ciasto rozdzielić na 2 części. Do pierwszej dodajemy kakao, natomiast do drugiej otartą skórkę pomarańczową.
Foremkę do babki wysmarować masłem i oprószyć mąką. Powstałe ciasta wylewamy do foremki naprzemiennie warstwami. Piec w piekarniku w temperaturze 180°C około 60 minut. Babkę dekorujemy cukrem pudrem.
Sernik
Wypróbuj sprawdzony przepis na sernik.
Masa serowa
Składniki:
- 1 kg tłustego twarogu (zmielonego dwukrotnie)
- 125 g masła
- 250-270 g cukru
- 10 jaj, umytych
- 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
- 10 ml olejku waniliowego
- 100-150 g rodzynek (rodzynki namaczamy)
- zmielone biszkopty do obsypania formy (pokruszone i przesiane przez sito)
- cukier puder do dekoracji
Przygotowanie:
Żółtka ubić z cukrem na puszystą masę. Białka odstawić do lodówki na później. Ciągle mieszając, stopniowo dodawać miękkie masło i twaróg. Do masy przesiać 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej i dodać aromat waniliowy. Wymieszać. Białka jaj ubić na sztywną pianę, mieszać z masą serową do momentu, aż wszystkie składniki połączą się. Dodać rodzynki wcześniej zamoczone w wodzie i obtoczone w mące. Formę (o średnicy 26 cm) wysmarować roztopionym masłem i obsypać zmielonymi biszkoptami. Na przygotowaną formę wylać masę serową i piec około 50 minut w temperaturze 180°C. Sernik studzić przy uchylonym piekarniku. Ciasto wykańczamy, posypując cukrem pudrem.
Sernik można przygotowywać także na kruchym cieście.
Ciasto kruche
Składniki:
- 200 g mąki pszennej
- 50 g masła
- 50 g margaryny
- 50 g cukru pudru
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- 1 jajko
- pół płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
Przygotowanie:
Do przesianej mąki i cukru pudru dodać masło, margarynę i cukier wanilinowy.
Całość posiekać, dodać jajko, sól oraz proszek do pieczenia – wszystkie składniki razem zagnieść. Nie trzeba ciasta schładzać. Ciasto rozwałkować na grubość 7 mm (dodatek proszku do pieczenia sprawi, że ciasto trochę podrośnie i będzie kruche). Rozwałkowane i uformowane ciasto (dopasowane do kształtu formy) przekładamy do foremki, nakłuwamy widelcem i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 10-14 minut na jasnozłoty kolor.
Zobacz też:
Wielkanocne mazurki. Przepis na mazurka krok po kroku. Wypróbuj!
Wielkanocne baby, babki i babeczki
Baby wielkanocne. Sprawdzone przepisy Grzegorza Zawieruchy
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN