Bezalkoholowy grzaniec, czyli rozgrzewający, zimowy napój dla wszystkich

Bezalkoholowy grzaniec, czyli rozgrzewający, zimowy napój dla wszystkich
Bezalkoholowy grzaniec, czyli rozgrzewający, zimowy napój dla wszystkich
Źródło: Julia Sudnitskaya/Getty Images
Podstawą tradycyjnego grzańca jest czerwone wino. W połączeniu z aromatycznymi przyprawami, niekiedy miodem czy cytrusami daje wyjątkowo głęboki, rozgrzewający smak. Nie wszyscy jednak sięgają po grzańca ze względu na zawarty w nim alkohol. Niektórzy lubią rozgrzewające działanie napoju lub jego korzenny smak. Poznaj prosty przepis na pyszny grzaniec bezalkoholowy.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

DD_20211209_Grzance_REP
Rozgrzewające zimowe napoje
Jak przygotować rozgrzewające napoje na zimę?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Grzaniec bez alkoholu – jak go zrobić?

Wino w grzańcu z powodzeniem można zastąpić zdrowymi, owocowymi sokami. Soku nie można gotować, ponieważ straci pełnię smaku i zawarte w nim witaminy. Należy podgrzać go do ok. 45-50 stopni Celsjusza. Można dodać do niego dokładnie takie przyprawy i dodatki, jak w przypadku tradycyjnego grzańca. Mogą to być wszelkie korzenne przyprawy, miód, cytryna, pomarańcze, jabłka, gruszki, wiśnie, imbir, migdały czy suszone owoce. Jaki sok wybrać? Najlepsze będą z winogron, wiśni i jabłek – wskazówki poniżej.

Bezalkoholowy grzaniec z soku z winogron

Najlepszy będzie sok z ciemnych winogron. Naturalnie jest zwykle bardzo słodki, dlatego można go rozcieńczyć wodą lub dobrą, czarną herbatą. Wystarczy podgrzać go w niewielkim garnku i dodawać wszelkie przyprawy i dodatki wedle uznania.

Bezalkoholowy grzaniec z soku wiśniowego

Grzaniec z soku wiśniowego ma głęboki, piękny kolor i wyrazisty, nieco kwaskowy smak. Do podgrzanego soku można dodać m.in. laskę wanilii, migdały i skórkę otartą z cytryn i pomarańczy. Doprawić można cynamonem, odrobiną gałki muszkatołowej i goździkami.

Bezalkoholowy grzaniec z soku jabłkowego

Grzaniec z soku jabłkowego jest wyjątkowy w smaku - łagodniejszy od innych. Jeśli sięgamy po słodzony sok, należy rozcieńczyć go wodą. W tym przypadku najbardziej pasuje połączenie z cynamonem i goździkami. Reszta dodatków zależy od fantazji osoby robiącej tę wersję grzańca. Nieco wyostrzyć smak mogą plasterki świeżego imbiru.

Jak podać grzańca?

Jedzenie i picie ma nie tylko smakować, ale również wyglądać. Aby grzaniec (każdy, również ten z alkoholem) ładnie się prezentował, warto podać go z całymi kawałkami kory cynamonu. Plaster świeżej pomarańczy można nadziać goździkami. Na samych szklankach można zrobić szron: brzegi odwróconych szklanek/kieliszków zanurzyć w wodzie lub soku, a następnie w drobnym cukrze. Pozostawić do wyschnięcia i robić całą resztę.

Grzaniec bezalkoholowy - przepis krok po kroku

Składniki:

  • 250 ml soku wiśniowego,
  • 250 ml soku z czarnej pożeczki,
  • 10 goździków,
  • 2 laski cynamonu,
  • 1 cm świeżo startego imbiru,
  • szczypta gałki muszkatołowej,
  • pomarańcza,
  • opcjonalnie łyżka miodu, jeśli napój jest zbyt kwaśny.

Sposób przygotowania:

Soki wymieszaj ze sobą i wlej do rondelka z grubym dnem. Dodaj goździki i pozostałe przyprawy. Imbir zetrzyj na małych oczkach i również dodaj do płynu. Pomarańczę przekrój na pół. Z jednej połówki wyciśnij sok, który dodasz do grzańca. pozostałą połówkę pokrój na plastry i włóż do szklanek.

Sprawdź, czy smak napoju ci odpowiada, jeśli jest zbyt kwaśny - dodaj łyżkę miodu. Grzej na małym ogniu nie doprowadzając do wrzenia. Pod koniec odłów przyprawy i rozlej do szklanek. Podawaj na ciepło z plastrami pomarańczy i goździkami.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości