Czy w piątek przed sylwestrem obowiązuje post? Czy można jeść mięso 29 grudnia 2023?

Talerz i sztućce.
Czy w piątek przed sylwestrem obowiązuje post?
Źródło: Westend61/GettyImages
Wielu wiernych Kościoła katolickiego z pewnością zadaje sobie pytanie, czy w piątek przed sylwestrem obowiązuje post? Czy można tego dnia spożywać pokarmy mięsne? Co zdecydowali biskupi? Odpowiedź znajdziecie na stronie Dzień Dobry TVN.
DD_202320529_Post_rep_REP
Posty i głodówki. Moda czy potrzeba?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego piątek jest dniem, w którym wierni powinni powstrzymać się od spożywania mięsa. Są jednak wyjątki od tej reguły. Zazwyczaj dotyczą one dni świątecznych. Ale czy w piątek po Bożym Narodzeniu, który wypada tuż przed sylwestrem, również jest takim wyjątkiem. Odpowiadamy.

Czy w piątek 29 grudnia można jeść mięso?

Dwa dni przed sylwestrem, czyli 29 grudnia, wypada w tym roku piątek. Tego dnia wierni Kościoła katolickiego zwykle zachowują post, czyli powstrzymują się od spożywania pokarmów mięsnych. Jednakże ten konkretny dzień wpisuje się w tak zwaną Oktawę Narodzenia Pańskiego. W związku z tym wiele polskich diecezji ogłosiło dyspensę.

Oznacza to, że 29 grudnia 2023 można spożywać potrawy mięsne. Biskupi w zamian za post zalecają jednak odmówienie modlitwy w intencji wskazanej przez Papieża.

Oktawa po świętach Bożego Narodzenia troszeczkę różni się od Oktawy Wielkanocnej, obchodzonej po świętach Zmartwychwstania Pańskiego. Wtedy każdy dzień ma rangę uroczystości. W przypadku Oktawy Bożego Narodzenia tak nie jest. Tylko uroczystość znosi post piątkowy. Dlatego pod względem prawnym, formalnie post obowiązuje. I z tego powodu bardzo często się zdarza, że biskupi diecezjalni proponują formę dyspensy  wyjaśnia rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.

Dyspensa na piątek 29 grudnia 2023

Dyspensa od zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych została ogłoszona w wielu diecezjach w Polsce. Tak zrobił między innymi metropolita warszawski.

Mając na względzie, że piątek 29 grudnia br., przypada w okresie Oktawy Bożego Narodzenia, czasu radosnego przeżywania Tajemnicy Wcielenia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Zalecam, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego oraz podjęli zgodnie z własnym wyborem formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości, bądź ofiarowanie jałmużny.
Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski

Oznacza to, że mieszkańcy Warszawy oraz ich goście mogą w piątek przed sylwestrem spożywać pokarmy mięsne.

Informacje o tym, czy w waszym mieście została ogłoszona dyspensa, znajdziecie na oficjalnej stronie swojej diecezji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: archwwa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?