Ustroń – miasto wielu atrakcji
Ustroń to ukochane miejsce rajdowego mistrza świata Kajetana Kajetanowicza. Mieszka tu od urodzenia i to właśnie w tym miejscu ładuje akumulatory.
- To jest moje sacrum, stąd wyjeżdżam na każde zawody i tutaj wracam do swojej rodziny. Mam dwójkę dzieci, które uwielbiają również to miejsce. Mamy tutaj mnóstwo szlaków górskich, więc uwielbiam spędzać czas właśnie w takim spokoju. Tutaj wracam się regenerować – zdradził.
Urokliwym krajobrazem Beskidów można się cieszyć, wjeżdżając czynną przez cały rok koleją linową Czantoria.
Ustroń zimą
Zimą dla miłośników narciarstwa i snowboardów Ustroń oferuje jedne z najdłuższych w Beskidach trasy zjazdowe o długości 1900 i 2600 metrów. To także w tym mieście można uprawiać narciarstwo biegowe, a także zyskujące coraz bardziej na popularności nartorolki.
- Ustroń ma wymarzone warunki do uprawiania sportów zarówno letnich, jak i zimowych. Nawet przy braku śniegu jesteśmy w stanie zorganizować zajęcia na nartorolkach. Uczymy ludzi od zera w zasadzie biegać. Jest to naprawdę absolutnie prozdrowotny sport. Wymarzonym wręcz miejscem do biegania są bulwary nadrzeczne - zachęcał Andrzej Nowiński z Ustrońskiej Szkoły Narciarstwa Biegowego.
Ustroń - architektoniczna perła
Miasto ma też swoją architektoniczną perełkę – 17 piramid zlokalizowanych na zboczu Równicy. To największy kompleks uzdrowiskowy w Polsce, który doceniają miłośnicy i znawcy architektury z całego świata.
- W latach sześćdziesiątych architekci próbowali niejako rozmawiać z otaczającym pejzażem. Piramidy miały sprawiać wrażenie kamieni rzuconych na zbocze gór. Położenie uzdrowiska w lesie ma istotne znaczenie dla kuracji. Osoby przebywające na leczeniu mogą spacerować po górach, które mają w zasięgu ręki – podkreślił Mateusz Pielesz, prezes Fundacji "Zielone Konie".
Uzdrowisko wykorzystuje bogactwo natury, własne złoża borowiny oraz solanki. Kąpiel solankowa to kuracja w wodzie mineralnej bogatej w pierwiastki, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego ciała, ale też relaksuje.
Śląskie - bogata oferta kulturalna
Przyjeżdżając do Ustronia, warto odwiedzić w pobliżu pałac w Pszczynie, nazywany śląskim Wersalem. Jest jedną z niewielu europejskich rezydencji, która przetrwała wojnę w nienaruszonym stanie. Spacerując po tym miejscu, można nie tylko poznać jego bogatą historię, ale i zobaczyć, jak żyła tutaj przed laty słynna księżna Daisy.
Województwo śląskie oferuje różnorodne atrakcje między innymi dla tych, którzy chcą poznać jego kulturalne oblicze.
- Mamy do dyspozycji repertuar w wielu znakomitych instytucjach, takich jak: NOSPR, Filharmonia Śląska. Natomiast ja szczególnie pragnę zaprosić do Bytomia, a dokładniej Opery Śląskiej - naszej odrestaurowanej instytucji, w której tworzymy nowej jakości spektakle. Wystarczy tylko przyjść i skorzystać z tej przebogatej oferty - mówił Andrzej Lampert, solista Opery Śląskiej w Bytomiu.
W Katowicach na miłośników sztuki czeka położony w samym sercu miasta Teatr Śląski, który działa tu od 1907 roku. W najnowszym repertuarze ejst m.in. jedna z najbardziej znanych komedii współczesnego teatru - "Boska" - o słynnej śpiewaczce Florence Foster.
Wizyta w województwie śląskim może być niezapomnianą przygodą dla szukających malowniczych krajobrazów, relaksu, ale i aktywnego wypoczynku.
Na sporą dawkę pozytywnych emocji zapraszamy w najbliższy weekend na stok Kolej Linowa "Czantoria" w Ustroniu, gdzie na terenie Stacji Górnej stanie miasteczko Projektu Zima TVN.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pierwszy wyjazd dziecka na narty. "Rodzice popełniają mnóstwo błędów"
- Wybierasz się w góry? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując zimowy sprzęt i dodatki
- Jak przygotować się do sezonu narciarskiego? "Nawet dwa treningi w tygodniu są super"
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN