Podróże

Najważniejsze atrakcje albańskiej stolicy, Tirany – piramida, kościoły, muzea i inne zabytki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Tirana to oddalone o 32 km od morza główne miasto Albanii. Z uwagi na pogodę, jaka panuje w mieście w miesiącach letnich, stolicę Albanii najlepiej odwiedzić w maju lub po sezonie. Co warto tam zobaczyć?

Do najważniejszych zabytków Tirany należy meczet Ethem Beja. Odwiedzając to albańskie miasto, warto udać się też do tamtejszego Narodowego Muzeum Historycznego, Muzeum Archeologicznego i Narodowej Galerii Sztuki. Tirana może poszczycić się również własną piramidą, która miała zostać mauzoleum Envera Hodży.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Tirana – historia miasta

Tirana to główne miasto Albanii i stolica tego państwa. Położona jest ok. 32 km od morza. Jej historia nie jest długa. Tirana została założona prawdopodobnie w XVII wieku. Wcześniej była jedynie wioską, po której do dnia dzisiejszego pozostały niezbyt liczne pamiątki. Ważnym dla Tirany rokiem był 1614, kiedy to Sulejman Pasza Bargijni zbudował na terenie wioski meczet, łaźnię i rynek. Kolejnym kluczowym okresem dla dzisiejszej stolicy Albanii był przełom XVIII i XIX wieku, gdy znacząco wzrosła liczba nowych mieszkańców Tirany.

W 1920 r. miasto zamieszkiwało kilkanaście tysięcy osób. W ciągu kolejnej dekady liczba ta urosła do 30 tysięcy. W 1939 r. do prężnie rozwijającego się miasta weszły wojska włoskie, które pozostały w Tiranie do 1944 roku. Po wyzwoleniu stolicy rozpoczęły się w niej rządy komunistów. Albańczycy nie powinni zapomnieć również o 1967 r., kiedy kraj został uznany za ateistyczny i o 1997 r., kiedy doszło do wybuchu wojny domowej, w trakcie której śmierć w kraju poniosło ponad 3000 ludzi.

Tirana – zwiedzanie

Historia miasta ma ogromny wpływ na to, jak wygląda dzisiejsza Tirana i co turyści mogą w niej zobaczyć. Stolica Albanii z całą pewnością nie jest miejscem dla osób, które interesują się średniowiecznymi kościołami lub równie starymi zamkami. Z uwagi na krótką historię Tirana ma do zaproponowanie zdecydowanie młodsze zabytki. Aby zobaczyć całe miasto, nie potrzeba wiele czasu. Tirana to miejsce, którego zwiedzanie trwa nie dłużej niż 1–2 dni. Poza tym, udając się do stolicy Albanii należy być przygotowanym na to, że panuje w niej chaos. Tirana tętni życiem.

Warto również podkreślić, że atrakcje turystyczne miasta można zwiedzić na piechotę. Osoby, które nie wiedzą, kiedy najlepiej odwiedzić główne miasto Albanii, powinny dowiedzieć czegoś więcej na temat tamtejszego klimatu. Panująca w tej części Europy pogoda jest łagodniejsza niż w Polsce. Latem Tirana kojarzy się raczej z upałem (temperatury sięgają wówczas 30oC, niekiedy dochodzą do 40oC), dlatego lepiej przyjechać do niej wiosną lub wczesną jesienią. Zimą termometry wskazują tam średnio 5–9°C.

Co warto zobaczyć w Tiranie?

Ważnym miejscem w Tiranie jest plac Skanderbega, nazwany nazwiskiem bohatera narodowego Albanii. Plac ma powierzchnię 40 tys. m2. W jego centrum stoi pomnik Skanderberga. Turyści zastanawiający się, co warto zobaczyć w Tiranie, powinni udać się do meczetu Ethem Beja, który należy do najstarszych budowli miasta i jednocześnie do najpiękniejszych atrakcji turystycznych w całym państwie. Wyróżniają go ciekawie zdobione wnętrza. Przy placu Skanderbega znajduje się też Narodowe Muzeum Historyczne, w którym znajdują się eksponaty przedstawiające dzieje kraju, poczynając od czasów najdawniejszych. Poza tym na uwagę zasługuje znajdująca się w centrum miasta XIX-wieczna Wieża Zegarowa (35 metrów wysokości), która aktualnie służy za punkt widokowy.

Niedaleko Placu Skanderbega jest dzielnica Ish-Blloku, która w przeszłości dostępna była tylko dla wybranych, a dziś tętni życiem. Znaleźć na niej można mnóstwo kawiarni i pubów. W trakcie zwiedzania można zobaczyć również najbardziej okazałą świątynię wyznania katolickiego w Albanii, czyli Katedrę św. Pawła. Ciekawą budowlą jest też Katedra Zmartwychwstania, będąca jednym z największych kościołów prawosławnych w Europie.

Do najstarszych zabytków miasta należą kamienny Most Grabarzy z XVIII wieku i grobowiec Kapłana Paszy, będący mauzoleum jednego z władców Tirany. W mieście znajduje się też piramida, która miała być mauzoleum Envera Hodży, później mieściło się w niej muzeum dorobku dyktatora, urządzono w niej salę koncertową, studio telewizyjne, a nawet dyskotekę. Dziś piramida stała się przede wszystkim tłem do robionych przez turystów zdjęć.

W Tiranie warto też zobaczyć zbudowane po II wojnie światowej Muzeum Archeologiczne, islamski klasztor bektaszytów tekke i Narodową Galerię Sztuki, w której umieszczono przykłady sztuki bizantyjskiej i albańskiej z XIX wieku i czasów późniejszych. Kolejną pamiątką historyczna, o której nie sposób nie wspomnieć, jest znajdująca się na przedmieściach miasta przy ulicy Sandëer Prosi starożytna mozaika, będąca częścią rzymskiego domu z III wieku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lisander Jella/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości