Mariupol i jego niespokojne losy. Co warto wiedzieć?

Mariupol w Ukrainie
Mariupol - historia miasta. Co warto wiedzieć?
Źródło: Nikita Kachin/EyeEm/Getty Images
Mariupol to strategiczne miasto portowe położone w obwodzie donieckim, nad Morzem Azowskim. Jest tzw. miastem wydzielonym we wschodniej części Ukrainy, co oznacza, że stanowi odrębną jednostkę administracyjną. Mariupol leży na niespokojnej trasie z Rosji na Krym. Jest teraz bombardowane przez wojska Władimira Putina.

Mariupol został założony w XVIII w. i nosił wówczas nazwę Pawłowsk. Wcześniej, od XVI w., na jego obszarze znajdował się ufortyfikowany posterunek Kozaków zaporoskich. Bardzo szybko miasto otrzymało prawa miejskie. Mariupol to najstarsze miasto w obwodzie donieckim, a swoją obecną nazwę zawdzięcza żonie cara Rosji Pawła I, Marii Fiedorownie.

Historia Mariupolu w pigułce – najważniejsze daty

Mimo że Mariupol powstał dopiero w XVIII w., na jego obszarze osiedlano się znacznie wcześniej. W okresie od XII do XVI w. cały region został brutalnie zdewastowany w wyniku konfliktów, m.in. z Tatarami krymskimi i Wielkim Księstwem Litewskim. W połowie XV w. duża część regionu leżąca na północ od Morza Czarnego i Morza Azowskiego została przyłączona do chanatu krymskiego i stała się tym samym częścią Imperium Osmańskiego. Obszar ten był często plądrowany przez Tatarów, co uniemożliwiało osiedlanie się, a w konsekwencji doprowadziło do wyludnienia.

Na przełomie XV i XVI w. na stepach pojawili się Kozacy, którzy stanowili zmobilizowaną grupę niezależną zarówno od Rzeczpospolitej Obojga Narodów, jak i od Rosji. Po zwycięstwie Rosji w wojnie rosyjsko-tureckiej (1768–1774) dzisiejszy obszar Mariupola został włączony do guberni azowskiej, która stanowiła część Imperium Rosyjskiego. Miasto Mariupol oficjalnie założono w 1779 r. Rok później władze rosyjskie przesiedliły tam dużą liczbę prawosławnych Greków z Krymu.

Niemal od początku swojego istnienia Mariupol był ważnym ośrodkiem targowym. W 1809 r. założono tamport, a w 1882 r. zbudowano linię kolejową łącząca Mariupol z Donieckiem. W latach 1886–1889 r. w Mariupolu powstał nowy port handlowy, który stał się drugim najważniejszym portem przeładunkowym na południu Imperium Rosyjskiego.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Również od końca XIX w. w Mariupolu intensywnie rozwijał się przemysł metalurgiczny. Dzięki temu miasto zyskało na znaczeniu w regionie i prężnie się rozwijało. Trwało to do 1917 r.: od czasu rewolucji lutowej stopniowo postępował spadek liczby ludności, podupadł również sam przemysł. Podczas II wojny światowej, w latach 1941–1943 Mariupol okupowali Niemcy. Miasto zostało wówczas zniszczone, a wielu jego mieszkańców zginęło. Ciekawostką jest fakt, że w latach 1948–1989 Mariupol nosił nazwę Żdanow na cześć Andrieja Żdanowa, działacza partyjnego, który był rodowitym mieszkańcem miasta. Jak wynika z danych demograficznych z 2017 roku, 59% mieszkańców Mariupolu stanowili Ukraińcy, a 33% Rosjanie. Większość osób komunikuje się tu przy pomocy tzw. języka surżyk, czyli tworu stanowiącego połączenie języka ukraińskiego i rosyjskiego.

Wojna w Donbasie – Mariupol w niebezpieczeństwie

W 2014 r. rozpoczął się konflikt we wschodniej Ukrainie. Objął on teren Donbasu, czyli obwodu ługańskiego i donieckiego, gdzie położony jest również Mariupol. Na początku 2014 r. na Krymie i w Donbasie zaczęły pojawiać się tzw. zielone ludziki, doszło również wówczas do wystąpień prorosyjskich. Jak twierdzili Rosjanie, „zielonymi ludzikami” byli mieszkańcy, którzy spontanicznie zapragnęli nawiązać bliższe kontakty z Rosją. Szybko się jednak okazało, że tak naprawdę byli to przebrani żołnierze rosyjscy.

W styczniu 2015 r. ostrzelane zostały wschodnie dzielnice Mariupola – na miasto spadły pociski z wyrzutni rakietowej typu Grad. Zginęło wówczas 29 cywilów, a 92 zostało rannych. Atakiem dowodził rosyjski generał Stiepan Jaroszuk.

W listopadzie 2018 r. Rosja ostrzelała i przejęła trzy ukraińskie okręty zmierzające do portu w Mariupolu. Ukraina uznała to za akt agresji ze strony sąsiadów, a prezydent Poroszenko podpisał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego. Jak twierdzi wiceszef Rady Atlantyckiej, Damon Wilson, Moskwa od dłuższego czasu działa w taki sposób, aby Morze Azowskie stało się jej morzem wewnętrznym. Ma to na celu umocnienie panowania Rosji na Krymie. Zdaniem Michaela Carpentera, eksperta Rady USA, jest to element szerszej rosyjskiej strategii, która zmierza do zablokowania ukraińskiej gospodarki morskiej.

Przemiany przestrzeni miejskiej w Mariupolu

Mimo, że w teorii miasto od 2014 roku funkcjonowało normalnie, w Mariupolu mieszkało coraz mniej osób. Ponad 50% mieszkańców opuściło miasto w ciągu ostatnich kilku lat.

Zanim wiosną 2014 r. separatyści zajęli Mariupol, był on zwykłym miastem przemysłowym. Większość zabudowy powstała tam jeszcze w czasach radzieckich, a po rozpadzie ZSRR miasto nie zostało zmodernizowane. Liczne pomniki przedstawiające czołgi oraz czynne kopalnie i huty mogły dawać turystom wrażenie podróży w czasie. Rozpoczęcie wojny w Donbasie sprawiło, że Mariupolem zaczęły interesować się nie tylko organizacje humanitarne, ale i aktywiści działający w sferze kultury. Wojna w Donbasie została potraktowana jako okazja do rozliczenia się z różnymi obszarami socjalistycznego dziedzictwa w Mariupolu.

Teraz Mariupol stał się głównym obiektem bombardowań rosyjskich wojsk w czasie trwającej od 24 lutego wojny w Ukrainie. Miasto mierzy się z największą na świecie od dziesięcioleci katastrofą humanitarną. Mieszkańcy nie mają dostępu do wody i do żywności.

Zobacz także:

Polska Akcja Humanitarna
Polska Akcja Humanitarna

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Nikita Kachin/EyeEm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana