Razem z Ukrainą

W Opolu ruszyła zbiórka używanych rowerów dla dzieci z Ukrainy. "To jest bardzo ważne, by od razu przeszły do normalności"

Razem z Ukrainą

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Piotr Wojtasik
Podaruj rower dzieciom z Ukrainy
Podaruj rower dzieciom z UkrainyDzień Dobry TVN
wideo 2/17

Wiele prywatnych osób, jak i organizacji pomaga osobom z Ukrainy zaaklimatyzować się w Polsce. Zalicza się do nich m.in. Stowarzyszenie Rowerowe "Piasta Opole", które wymyśliło oryginalną akcję. - Zbieramy rowery i przekazujemy je dzieciom uchodźców - informuje Piotr Oliwa, lider ugrupowania.

Zbierają rowery dla dzieci z Ukrainy

Stowarzyszenie Rowerowe "Piasta Opole" tworzy kilkunastoosobowa grupa zapalonych cyklistów, która organizuje m.in. masy krytyczne oraz promuje ten środek transportu. Ponadto działa charytatywnie, a teraz pomocną dłoń wyciągnęła w stronę uchodźców z Ukrainy.

- Wymyliśmy taką akcję, że zbierzemy rowery, które nam zalegają po piwnicach, garażach, przygotujemy je na początek sezonu i przekażemy dzieciom uchodźców - powiedział Piotr Oliwa, lider stowarzyszenia rowerowego.

- Przede wszystkim chcemy zrobić profesjonalny przegląd, czyli zobaczyć, czy wszystkie śrubki są dokręcone dla bezpieczeństwa. Sprawdzić stan hamulców, łańcucha, czy przerzutki działają. Nasmarować ten rower i przygotować go do jazdy. I oczywiście te, które wymagają naprawy, to naprawić - dodał "Łupek", uczestnik akcji.

Jak dołączyć do akcji stowarzyszenia?

Osoby zainteresowane mogą się skontaktować ze stowarzyszeniem poprzez ich stronę na Facebooku. Pierwsze rowery mają być gotowe już dziś (11 marca) wieczorem. - Mam nadzieję, że ludzie przyniosą dziś po 18 tutaj do nas, do "Rowerowani" na ul. Krakowską 34A jeszcze więcej tych rowerów i dużo osób się skontaktuje, i będziemy zbierać je dalej - podkreślił Piotr Oliwa.

Jak zapewniają organizatorzy akcji, chcą podarować najmłodszym Ukraińcom odrobinę radości i normalności. By uśmiech znów zagościł na dziecięcych twarzach. - To jest bardzo ważne, by dzieci od razu przeszły do normalności. Żeby zaczęły robić te rzeczy, które dzieci powinny robić, czyli jeździć na rowerze, biegać, bawić się i chodzić do szkoły - zaznczył "Łupek".

25 marca w Opolu odbędzie się rowerowa masa krytyczna pod hasłem: "Olej ropę od Putina, wybierz rower Ukraina".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości