Pomoc dla ukraińskich żołnierzy na froncie
W całej Polsce organizowane są akcje pomocowe dla Ukrainy. Polacy przyjmują sąsiadów zza wschodniej granicy do swoich domów, przekazują im dary w postaci żywności, odzieży i środków higieny osobistej, a także oferują im pomoc finansową. Każdy pomaga tak, jak potrafi. Studenci z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zjednoczyli się i zaczęli szyć m.in. siatki maskujące dla ukraińskiego wojska. Na tego rodzaju rzeczy również jest bardzo duże zapotrzebowanie. Pomysłodawczynią akcji jest Patrycja Letniowska, Ukrainka studiująca we wrocławskiej ASP.
- Musimy mieć bazę sznurkową, potem wykorzystujemy materiały w kolorach moro. Pochodzę z Ukrainy, z małej miejscowości Mościska. Kiedy jeszcze 8 lat temu chodziłam tam do szkoły i zaczęła się ta niefajna sytuacja z Rosją, to działałam jako wolontariuszka. Wyplataliśmy takie siatki dla wojskowych. Będąc tutaj i słysząc, co się dzieje, chciałam jakoś pomóc - powiedziała Patrycja w rozmowie z Robertem Stockingerem.
Studentka od razu dostała wparcie od profesorów, którzy pomogli jej zorganizować wspólne tworzenie siatek. W akcję zaangażowała się m.in. wykładowczyni, dr hab. Dominika Sobolewska. - Wszyscy szturmem ruszyli do pomocy. Wykładowcy wykazują bardzo dużo zrozumienia dla całej sytuacji. Studenci chwilowo przestali studiować i działają na rzecz Ukrainy. Robimy to także w trakcie zajęć. Cały program został tak zmodyfikowany, żeby studenci mogli tutaj swobodnie przychodzić - podkreśliła Sobolewska.
Wsparcie ukraińskich wojskowych
Siatki maskujące są bardzo przydatne w sytuacjach zagrożenia. Można nimi przykryć ładunki wojskowe, auta, ale też ludzie mogą się pod nimi schować. Studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych przygotowują też specjale kurtki.
- To jest tak zwana w Ukrainie kikimora, czyli strój maskujący dla snajperów - powiedziała Patrycja.
Czego zaczyna brakować studentom? - Potrzebujemy przede wszystkim dobrych nożyczek, rąk do pomocy, bo musimy wrócić na studia. Profesorowie są wyrozumiali, ale też mamy swój obowiązek studencki. Potrzebne są bazy do siatek. Będziemy też dalej robić te stroje. Mam nadzieję, że to komuś uratuje życie - podsumowała Patrycja, inicjatorka akcji.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rosyjski wolontariusz pomaga ukraińskim uchodźcom. "Staram się wyjaśnić, że Rosjanie i Putin to co innego"
- Mama Żory Korolyova uciekła przed wojną. Schronienie zapewniła jej narzeczona tancerza
- Oni uciekają przed wojną, on przed życiem. Historia nastoletnich uchodźców z Ukrainy i 15-latka z Polski
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Robert Stockinger
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN