Studenci z wrocławskiej ASP pomagają ukraińskim żołnierzom. "Mam nadzieję, że to komuś uratuje życie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak pomóc ukraińskim żołnierzom na froncie?
Jak pomóc ukraińskim żołnierzom na froncie?
Daniel Olbrychski dla Ukrainy
Daniel Olbrychski dla Ukrainy
Wiktor Zborowski dla Ukrainy
Wiktor Zborowski dla Ukrainy
Grażyna Torbicka dla Ukrainy
Grażyna Torbicka dla Ukrainy
Michał Szpak dla Ukrainy
Michał Szpak dla Ukrainy
Łukasz Płoszajski dla Ukrainy
Łukasz Płoszajski dla Ukrainy
We wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych studenci i wykładowcy postanowili pomóc ukraińskiemu wojsku. Plotą siatki maskujące oraz stroje dla snajperów, które niedługo zostaną wysłane do Ukrainy. Niektórych materiałów do szycia powoli zaczyna brakować. Co jest im potrzebne?

Pomoc dla ukraińskich żołnierzy na froncie

W całej Polsce organizowane są akcje pomocowe dla Ukrainy. Polacy przyjmują sąsiadów zza wschodniej granicy do swoich domów, przekazują im dary w postaci żywności, odzieży i środków higieny osobistej, a także oferują im pomoc finansową. Każdy pomaga tak, jak potrafi. Studenci z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zjednoczyli się i zaczęli szyć m.in. siatki maskujące dla ukraińskiego wojska. Na tego rodzaju rzeczy również jest bardzo duże zapotrzebowanie. Pomysłodawczynią akcji jest Patrycja Letniowska, Ukrainka studiująca we wrocławskiej ASP.

- Musimy mieć bazę sznurkową, potem wykorzystujemy materiały w kolorach moro. Pochodzę z Ukrainy, z małej miejscowości Mościska. Kiedy jeszcze 8 lat temu chodziłam tam do szkoły i zaczęła się ta niefajna sytuacja z Rosją, to działałam jako wolontariuszka. Wyplataliśmy takie siatki dla wojskowych. Będąc tutaj i słysząc, co się dzieje, chciałam jakoś pomóc - powiedziała Patrycja w rozmowie z Robertem Stockingerem.

Studentka od razu dostała wparcie od profesorów, którzy pomogli jej zorganizować wspólne tworzenie siatek. W akcję zaangażowała się m.in. wykładowczyni, dr hab. Dominika Sobolewska. - Wszyscy szturmem ruszyli do pomocy. Wykładowcy wykazują bardzo dużo zrozumienia dla całej sytuacji. Studenci chwilowo przestali studiować i działają na rzecz Ukrainy. Robimy to także w trakcie zajęć. Cały program został tak zmodyfikowany, żeby studenci mogli tutaj swobodnie przychodzić - podkreśliła Sobolewska.

Wsparcie ukraińskich wojskowych

Siatki maskujące są bardzo przydatne w sytuacjach zagrożenia. Można nimi przykryć ładunki wojskowe, auta, ale też ludzie mogą się pod nimi schować. Studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych przygotowują też specjale kurtki.

- To jest tak zwana w Ukrainie kikimora, czyli strój maskujący dla snajperów - powiedziała Patrycja.

Czego zaczyna brakować studentom? - Potrzebujemy przede wszystkim dobrych nożyczek, rąk do pomocy, bo musimy wrócić na studia. Profesorowie są wyrozumiali, ale też mamy swój obowiązek studencki. Potrzebne są bazy do siatek. Będziemy też dalej robić te stroje. Mam nadzieję, że to komuś uratuje życie - podsumowała Patrycja, inicjatorka akcji.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Robert Stockinger

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości