Iga Świątek zabiera głos w sprawie wojny. "Podziwiam odwagę Ukraińców i jestem dumna z Polaków"

Aktualizacja:
Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
eurosport.tvn24.pl
Co nowego w świecie gwiazd?

Iga Świątek wyraziła sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Tenisistka opublikowała w mediach społecznościowych post, którym dodała otuchy odpierającym atak oraz zachęciła do wspierania działań pomocowych. Zaapelowała również do uczestników rozpoczynającego się turnieju w Indian Wells o przypinanie żółto-niebieskich wstążeczek.

Iga Świątek zabiera głos w sprawie wojny

Iga Świątek uczestniczy w turnieju Indian Wells, który rozpocznie od drugiej rundy. Już w piątek 11 marca 2022 najlepsza polska tenisistka zmierzy się z Ukrainką Anheliną Kalininą. Przed startem na profilach Igi pojawiło się oświadczenie, w którym odniosła się do sytuacji politycznej za wschodnią granicą.

- Jestem przeciwna tej wojnie i cierpieniu niewinnych ludzi - napisała Świątek. - Chcąc pokazać choćby symbolicznie solidarność z Ukrainą, będę grać swoje mecze w Indian Wells z symboliczną wstążką w kolorach ukraińskiej flagi. Jeśli inne zawodniczki i zawodnicy czują się na siłach, aby wesprzeć Ukrainę tym drobnym gestem, wzięliśmy ze sobą więcej wstążeczek - dodała.

- To jest piękny gest Igi. Przypomnę, że to jest młoda dziewczyna - dwudziestolatka, która wcale nie musiałaby swoich mediów społecznościowych dedykować poważnym tematom społeczno-politycznym, a to zrobiła. Rolą sportowców, gwiazd, ludzi pracujących w mediach jest to, by tę prawdę o wojnie przekazywać dalej. A jak nie wiemy, nie do każdego na świecie ona dociera - skomentowała w Dzień Dobry TVN Sandra Hajduk-Popińska.

Iga Świątek w swoim wpisie podkreśliła, że cała sytuacja - podobnie jak dla tysięcy ludzi - jest dla niej nowa. Dlatego też zaapelowała o wspieranie sprawdzonych organizacji.

- Mam dopiero 20 lat i małe doświadczenie życiowe, więc nie będę udawać, że dokładnie wiem, jak pomagać w obliczu wojny - zaznaczyła. - Ufam odpowiednim instytucjom i mojemu zespołowi. Wiem, że warto zaufać organizacjom takim jak Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż i innym, które pomagają systemowo i wspierają ludzi w koordynacji pomocy. Podziwiam odwagę Ukraińców i jestem dumna z Polaków, którzy pomagają na ogromną skalę, otwierając swoje domy dla Ukraińców, organizując zbiórki, niosąc pomoc na granicy. Widzę, że pomoc to po prostu nasz odruch serca. Na pewno warto zachęcać do pomocy coraz bardziej celowanej i zorganizowanej, do wsparcia NGO, które mają w tym wieloletnie doświadczenie.

Polskie gwiazdy wspierają Ukrainę

Daniel Olbrychski dla Ukrainy
Daniel Olbrychski dla UkrainyDaniel Olbrychski
wideo 2/5

Iga Świątek solidaryzuje się z zawodniczkami i zawodnikami z Ukrainy. Dodaje również, że popularność, którą przyniosły jej występy na korcie, to nie tylko przywilej, ale również obowiązek wypowiedzi.

- Widziałam, że mecze, które zagrali od wybuchu wojny były dla nich bardzo trudne i jednocześnie bardzo ważne - przyznała. Ja też myślę, że to ważne, aby robić swoją pracę, aby grać mecze. Kiedy gramy i kiedy wygrywamy, nasz głos jest słyszany. To wtedy rozmawiamy z mediami z całego świata. To, co mówimy, jest ważne dla naszych kibiców, a to ogromny przywilej i odpowiedzialność.

Polacy na Indian Wells Masters

Iga Świątek nie jest jedyną przedstawicielką Polski na rozgrywającym się w Kalifornii turnieju. Oprócz niej na korcie pojawią się: Magda Linette, Magdalena Fręch, Hubert Hurkacz i Kamil Majchrzak. W swoim wpisie najlepsza polska tenisistka zaapelowała również o solidarność.

- Jestem wdzięczna, że w tym momencie mam siłę i możliwości, żeby sprzeciwiać się tej wojnie i próbować pomóc. Staram się nie oceniać działań innych tylko wspierać tak, jak sama mogę i potrafię. Nie bądźmy obojętni, bądźmy solidarni z Ukrainą i dobrzy dla siebie nawzajem, bo to razem jesteśmy silniejsi - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: eurosport.tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa / East News

Pozostałe wiadomości