Podróże

San Jose – słoneczne miasto Kalifornii. Atrakcje i historia miasta

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Steve Proehl/Getty ImagesSan Jose w Kalifornii

San Jose jest jednym z czterech największych miast Kalifornii. Nazwa miasta w języku hiszpańskim oznacza świętego Józefa. San Jose zostało założone przez Hiszpanów, którzy byli pierwszymi kolonizatorami Kalifornii. Jak wygląda historia i jakie są atrakcje w San Jose?

Stolica administracyjna hrabstwa Santa Clara i jedno z największych miast Kalifornii, San Jose, to miasto przyszłości. W tym mieście rozwój demograficzny jest tak intensywny, że pomiędzy 1960 a 2010 rokiem miasto ponad pięciokrotnie zwiększyło liczbę swoich obywateli. To niezwykle ciekawa, wieloetniczna stolica kulturalna, biznesowa i finansowa Kalifornii.

Stolica Kalifornii – San Jose

Usytuowane w centralnej części stanu Kalifornia San Jose to miasto wyjątkowe pod wieloma względami. Niezwykle interesująca jest historia miasta. San Jose zostało założone na polecenie hiszpańskiego króla przez generała José Joaquína Morage w 1777 roku. Kalifornia była wówczas terytorium kolonizowanym przez Królestwo Hiszpanii, które potrzebowało dodatkowych terenów uprawnych dla bieżącego zaopatrywania w żywność żołnierzy z pobliskich fortów wojskowych. W taki sposób powstało skromne miasteczko Pueblo de San José de Guadalupe, które w języku polskim oznacza po prostu "miasto (lub społeczność; wieś) świętego Józefa z Guadelupy". Miasto San Jose położone jest na terenie współczesnej tzw. Doliny Krzemowej. Jest to teren, który dzięki pierwszej kolonizacji hiszpańskiej bogaty jest w miasta z patronami chrześcijańskimi, katolickimi. San Jose położone jest w hrabstwie Santa Clara (Święta Klara), a stosunkowo niedaleko znajduje się założone przez hiszpańskich mnichów z zakonu franciszkanów San Francisco.

San Jose jest stolicą administracyjną stanu Santa Clara i jednym z czterech największych miast Kalifornii pod względem liczby ludności. Miasto uchodzi za jedno z centrum kulturalnych, biznesowych i finansowych Kalifornii. Posiada niezwykle dużo atrakcji, które przeznaczone są zarówno dla miejscowych, jak i dla turystów. W skutek prężnej polityki prorozwojowej w latach 50. i 60. XX w. miasto San Jose stało się ważnym potencjałem demograficznym i kapitałowym. Świadczą o tym między innymi statystyki odnoszące się do poziomu cen nieruchomości – ciekawostką jest, że w latach 1976–2001 ceny nieruchomości w tym miejscu wynosiły ponad 900 proc. względem średnich cen w całych Stanach Zjednoczonych. Na skutek ekspansji następowało „wchłanianie” przez tkankę miejską kolejnych małych miast i wsi. Procesowi temu towarzyszy wzrost zainteresowania branży technologicznej i komputerowej. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w to właśnie w San Jose znajdują się centrale takich światowych gigantów, jak Ebay, Adobe czy Cisco .

San Jose – godzina, pogoda, klimat. Informacje dla podróżnych

San Jose leży w strefie czasowej UTC -8, co oznacza, że jeżeli w Warszawie (UTC +1) jest godzina 12:00, to w San Jose godziną wskazywaną przez tarczę zegara byłaby dopiero 3 w nocy. Porównując czas, należy cofać w Polsce wskazówki zegarka o dziewięć godzin, aby uzyskać czas, który obowiązuje w San Jose.

Pod względem klimatu i temperatur można powiedzieć, że San Jose to z pewnością wymarzone miejsce dla niejednej osoby. Miasto położone jest bowiem w strefie śródziemnomorskiej , co oznacza, że panuje tam stosunkowo podobny klimat jak np. w Hiszpanii. W San Jose pogoda jest najczęściej słoneczna. Zimy są niezwykle łagodne – temperatury sięgają wówczas około 10–15℃. Najniższą rekordową temperaturą, jaką kiedykolwiek odnotowano w San Jose, było –7℃ w grudniu.

Lato w San Jose na pewno spodobałoby się wszystkim miłośnikom helioterapii. Wysokie temperatury, sięgające czasem nawet ponad 30℃, utrzymują się od czerwca do września. Lata w tej strefie bywają jednak bardzo suche – średni opad dla okresu powyższych czterech miesięcy wynosi zaledwie… 2,5 mm na m2.

San Jose leży w dogodnej lokalizacji. Mieszkańcy mają blisko zarówno do wybrzeża morskiego, jak i do gór, którymi otoczone jest miasto. Co ciekawe, najwyższy punkt San Jose został nazwany na cześć polskiego astronoma z Torunia, Mikołaja Kopernika (Copernicus Peak). Wysokość szczytu wynosi 1333 m n.p.m.

Jakie atrakcje czekają nas w San Jose?

San Jose, jako metropolia mogąca poszczycić się ponad milionem mieszkańców, posiada bardzo wiele atrakcji, wśród których z pewnością każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, które warto odwiedzić, będąc w San Jose.

  • Dom pani Winchester – dom rodziny miliarderów amerykańskich, który został urządzony z niesamowitym przepychem. Plotki głoszą, że w domu tym straszy…
  • Kelley Park – jeden z większych parków miejskich w San Jose. Podzielony jest na wiele obszarów. Służy zarówno do spacerów, sportu, jak i innej rekreacji. W parku znajduje się m.in. Japanese Friendship Garden (tłum. dosł.: Japoński Ogród Przyjaźni) zrobiony w charakterystycznym stylu japońskim.
  • The Tech Museum of Innovation – jedno z bardziej znanych muzeów technologii w Dolinie Krzemowej.
  • Japantown – dzielnica podobna do nowojorskiej Chinatown, lecz zamieszkiwana przez Japończyków.
  • Municipal Rose Garden – odwiedziny w miejskim ogrodzie różanym w San Jose z pewnością zapamiętamy nie tylko ze względu na wygląd ogrodu, ale i jego zapach.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dokąd wybrać się na urlop jesienią?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Steve Proehl/Getty Images

Pozostałe wiadomości