Podróże

Epidauros – starożytne greckie miasto warte odwiedzenia

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Epidauros – starożytne greckie miasto

Epidauros to greckie miasto będące jednym z ważniejszych miejsc kultu Asklepiosa, boga uzdrowicieli i medycyny. To właśnie tutaj powstała jedna z największych poświęconych mu świątyń. Z miejscem tym związanych jest wiele mitów i legend pobudzających wyobraźnię osób, które wybrały się na wycieczkę na Półwysep Peloponeski.

Świątynia boga medycyny to niejedyny zabytek miasta Epidauros. Teatr, gimnazjon i stadion to kolejne miejsca warte zobaczenia. Jakie jeszcze atrakcje czekają tutaj na turystów?

Epidauros – podstawowe informacje

Epidauros to starożytne miasto położone w północnej części Półwyspu Peloponeskiego. Obecnie na jego miejscu znajduje się rozległe stanowisko archeologiczne, które jest główną atrakcją tego miejsca. Do IV wieku naszej ery był to bardzo ważny ośrodek kultu Asklepiosa, czyli boga uzdrowicieli i medycyny. Początkowo Asklepios był traktowany jako heros (syn Apollina i nimfy Koronis), szybko zyskiwał na znaczeniu wśród postaci mitologicznych. W coraz większej liczbie miejsc traktowano go jak boga i to właśnie w Epidauros wzniesiona została świątynia, która była ważna nie tylko dla Hellenów. Jej sława znacznie wykraczała poza granice starożytnej Grecji, o czym może świadczyć jedna z rzymskich legend. Mówi ona o tym, że to właśnie stąd zabrano węża – symbol Asklepiosa (jego rzymskim odpowiednikiem był bóg Eskulap) – który miał wskazać miejsce budowy świątyni na Tybrze, po czym miała zniknąć zaraza od dłuższego czasu nękająca mieszkańców Wiecznego Miasta. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się świątynia Apollina Maletasa, która również przynosiła sławę miastu Epidauros.

Grecja to także miejsce, w którym, oprócz zróżnicowanej religii, prężnie rozwijały się różne gałęzie sztuki. Szczególnie teatr miał duże znaczenie dla wielu Greków, zwłaszcza, że wiele sztuk opierało się na mitach i legendach. Epidauros było również ważnym ośrodkiem kulturowym, porównywanym nawet z Atenami, Olimpią czy Delfami.

Epidauros – co warto zobaczyć?

Jak już to zostało wspomniane, Epidauros było jednym z najważniejszych ośrodków kultu Asklepiosa. Według legend to właśnie w tym miejscu miał zostać pochowany pierwszy uzdrowiciel po tym, gdy Zeus poraził go piorunem. Była to kara za wskrzeszanie zmarłych, którzy wyzwalali się tym samym spod władzy Hadesa. Dzisiaj w Epidauros można podziwiać bardzo dobrze zachowane pozostałości po świątyni. Kompleks świątynny – temenos – otoczony był murem i w jego skład wchodziły świątynia Asklepiosa, a także świątynia Artemidy, marmurowy tolos. Na jego obszarze znajdował się również abaton, czyli specjalne miejsce oczekiwania dla pacjentów, którzy przybyli prosić Asklepiosa o uzdrowienie. Po spełnieniu wszystkich obowiązków ofiarnych chorzy mieli udać się na odpoczynek właśnie do abatonu. Tam we śnie bóg miał ich leczyć ze wszelkich dolegliwości ciała i duszy. Dodatkowo chory musiał zapamiętać to, co mu się śniło. Na podstawie interpretacji snów kapłani i uzdrowiciele dobierali dla pacjenta "ziemską" kurację.

Drugą atrakcją miejscowości Epidauros jest jeden z najlepiej zachowanych greckich teatrów. Został on wzniesiony w 330 roku naszej ery według projektu Polikleta Młodszego. W latach swojej świetności mógł pomieścić nawet do 14 000 osób. Widownia składała się z 52 rzędów, które były rozłożone na dwie kondygnacje – po 32 i 20 rzędów. Do chwili obecnej zachwyca nie tylko wygląd tej konstrukcji, ale także niesamowita akustyka. Na najwyższych rzędach doskonale słychać to, co dzieje się na scenie – nawet wydawać by się mogło bardzo ciche dźwięki, które nie powinny docierać dalej niż kilkadziesiąt centymetrów. Specjaliści przypuszczają, że przyczyną tak dobrej akustyki jest kształt budowli przypominający muszlę, a także sposób wykończenia widowni. Obecnie, od 1954 roku, odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Epidauros, który przyciąga zespoły teatralne z całego świata. Prezentują one swoje interpretacje antycznych dramatów.

Z wizyty w greckim mieście Epidauros będą zadowoleni również miłośnicy historii sportu. W miejscowości znajdował się stadion z bieżnią o długości 180 m, którego pozostałości zachowały się do dziś (trybuny, linia startu oraz linia mety). Oprócz zawodów sportowych odbywały się tutaj również uroczystości na cześć Asklepiosa.

Warte odwiedzenia jest także Muzeum Archeologiczne w Epidauros. Znajduje się ono tuż przy teatrze. Jest to niewielki obiekt, jednak można w nim podziwiać niezwykle ciekawe eksponaty. W większości są to znaleziska z terenu wykopalisk lub ich kopie. Na wystawach są eksponowane między innymi dawne przyrządy medyczne czy artefakty związane z kultem czczonych tu bóstw, a także ich posągi. Muzeum w sezonie otwarte jest w godzinach od 8:00 do 19:30, natomiast poza sezonem można je zwiedzać od 8:30 do 15:00.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Grecka kuchnia Dionisa Sturisa

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Paul Panayiotou/Getty Images

Pozostałe wiadomości