Podróże

Martynika – Europa na Karaibach. Kiedy jechać? Pogoda, klimat i atrakcje na Martynice

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Martynika - pogoda, zwiedzanie

Martynika to malownicza wyspa, która przyciąga turystów m.in. pięknymi, wulkanicznymi krajobrazami i rajskimi plażami. Na miejscu czekają na turystów uprzejmi, spokojni i pomocni mieszkańcy. Aby dostać się do Martyniki, Polacy nie potrzebują paszportu ani wizy – jest to terytorium zamorskie Francji. Martynika to "europejskie tropiki" na Wyspach Karaibskich.

Martynika to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Na jej terenie leży kilka wulkanów, w tym uśpiony Montage Montagne Pelée, którego ostatni wybuch miał miejsce w 1929 r. Wyspa zachwyca górzystym krajobrazem, pięknymi plażami, krystalicznie czystą wodą, tropikalnymi lasami, palmami kokosowymi, które rosną przy drogach, a także rozległymi plantacjami bananów i trzciny cukrowej.

Martynika – informacje ogólne

Martynika jest departamentem zamorskim Francji. Język urzędowy na wyspie to francuski. To jedna z wysp na Morzu Karaibskim, w Archipelagu Wysp Nawietrznych, które oddzielają morze od Oceanu Atlantyckiego. Jej powierzchnia to 1128 km kwadratowych.

Aby przekroczyć granicę Martyniki, obywatele Unii Europejskiej muszą okazać dowód osobisty lub paszport (wiza nie jest potrzebna). Obowiązującą walutą jest euro. Bezpośrednie loty na wyspę kursują m.in. z Francji, Niemiec, Wenezueli czy USA.

Na Martynice obowiązuje czas UTC-4, co oznacza, że podróżując na wyspę, należy przestawić zegarek o 5 godzin do tyłu względem czasu polskiego.

Tym, co może zniechęcać część turystów do przyjazdu na Martynikę, są stosunkowo wysokie ceny – nawet w popularnych dyskontach.

Klimat i temperatury na Martynice

Martynika położona jest w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Na wyspie występują dwie pory roku – sucha i deszczowa. W miesiącach wiosennych i letnich średnie temperatury wynoszą 28 st. C, a w zimowych 24 st. C. Maksymalne temperatury w dzień osiągają 33 st. C.

Najcieplejszymi miesiącami są marzec i kwiecień, a najchłodniejszymi – grudzień i styczeń. Różnice między tymi miesiącami są jednak niewielkie i o każdej porze roku na Martynice jest ciepło.

Wybierając się na wycieczkę na Martynikę, warto brać pod uwagę przede wszystkim porę roku. Obfite deszcze w czasie pory deszczowej, mimo wysokich temperatur, mogą utrudniać podróżowanie. Pora sucha przypada na miesiące od lutego do kwietnia, chociaż w tym czasie też występują deszcze. Najbardziej deszczowym okresem są miesiące od czerwca do listopada, a za najbardziej deszczowy miesiąc uznaje się wrzesień.

Całodzienne opady deszczu na Martynice zdarzają się rzadko. Zwykle raz dziennie nadchodzi burza z ulewą. Temperatura nadal jest jednak wysoka, więc nawet przemoczone ubrania wysychają dosyć szybko.

Martynika – kiedy jechać?

Najwięcej turystów pojawia się na Martynice w miesiącach grudzień–maj, a szczyt sezonu przypada od lutego do kwietnia. W tym czasie ceny noclegów są znacznie wyższe, a na plażach spotkać można zdecydowanie więcej turystów. Najtaniej i najspokojniej jest w czasie pory deszczowej, szczególnie od września do początku listopada.

Planując wyjazd na Martynikę, można zdecydować się na "bezpieczne" miesiące od grudnia do maja albo zaryzykować i polecieć na wyspę pod koniec pory deszczowej, czyli w listopadzie.

Atrakcje na Martynice

Miejsc do zwiedzania na Martynice jest wiele. Aby dotrzeć do znacznej części z nich, potrzebny jest samochód. Podczas pobytu na wyspie warto odwiedzić takie miejsca, jak:

 • Jardin de Balata – przepiękny ogród botaniczny kilkanaście kilometrów od Fort-de-France,
 • Montagne Pelée – drzemiący wulkan,
 • rumiarnie, destylarnie – rum to „dobro narodowe” Martyniki. Alkohol ten produkuje się z trzciny cukrowej, rosnącej na miejscowych polach. Będąc na wyspie, można wybrać się na wycieczkę po miejscowych destylarniach,
 • Saint Pierre – dawna stolica, zniszczona podczas erupcji wulkanu,
 • Fort de France – obecna stolica Martyniki,
 • tropikalne plantacje – na Martynice można wybrać się na wycieczkę między plantacjami bananów, ananasów czy trzciny cukrowej.

Martynika – plaże, parki narodowe

Tym, co zachwyca na Martynice, jest przede wszystkim natura, w szczególności plaże. Za najpiękniejsze z nich uważa się m.in:

 • Carbet – około 30 km na północ od Fort-de-France,
 • Anse Couleuvre – trudno dostępna, piękna plaża około 60 km od stolicy,
 • Trinité, Anse Richer – plaża w zatoce Baie des Raisiniers,
 • Vauclin – około 35 km na południe od Trinité; plaża z bogatym zapleczem gastronomicznym,
 • Grand Anse des Salines – położona na samym południu wyspy.

Na Martynice znajdują się też gęste dżungle, parki narodowe i inne miejsca, które warto odwiedzić podczas pieszych wędrówek. Oprócz wulkanu Montagne Pelée pieszo warto zwiedzić m.in. park narodowy Caravelle, półwysep Cap Chevalier i Kanał Niewolników.

Szczepienia dla jadących na Martynikę

Wyjeżdżając na Martynikę, nie trzeba robić żadnych obowiązkowych szpienień. Zaleca się jednak zaszczepienie się przeciwko żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, błonicy i tężcowi.

Zobacz także:

Podróż śladami dziadków i rodziców
Podróż śladami dziadków i rodziców Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Matteo Colombo/Getty Images

Pozostałe wiadomości